Ahmet Qeriqi

Në Ministrinë e FSK-së u mbajt Forumi i parë i nënoficerëve të lartë

Në Ministrinë e FSK-së u mbajt Forumi i parë i nënoficerëve të lartë

 Në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës zhvilloi punimet ,,Forumi i parë i nënoficerëve të lartë’’ nën organizimin e MFSK-së  dhe me pjesëmarrje të nënoficerëve të lartë të FSK-së dhe atyre ndërkombëtarë nga Komanda e Ushtrisë Amerikane për Evropë, Qendra trajnuese e ushtrisë së 7-të, KFOR-it, Ambasadës amerikane në …

Më shumë...

Ambasadorja Gjermane ishte për vizitë në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë se Kosovës

Ambasadorja Gjermane ishte për vizitë në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë se Kosovës

Ambasadorja e  Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, Angelika VIETS, sot vizitojë Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë se Kosovës. Ajo u pritë nga  Dr. Valdet GJINOVCI , Kryeshef Ekzekutiv i AUV-së, Prof. Dr. Eberhard Haunhorst President i Zyres Shteterore te Saksonise se Ulet per Siguri Ushqimore dhe Mbrojtje te Konsumatorit …

Më shumë...

Kërkohet që me urgjencë të miratohet projektligji i “Vetting”-ut, një nga 7 ligjet e Reformës në Drejtësi

Kuvendi i Shqipërisë

Politika shqiptare është vënë në punë me urgjencë për të miratuar sa më shpejt projektligjin e “Vetting”-ut, një nga 7 ligjet që përbëjnë paketën e Reformës në Drejtësi. Dhe sërish janë ndërkombëtarët, që mendojnë se ligjvënësit shqiptarë nuk duhet të pushojnë pa miratuar edhe ligjin më të rëndësishëm të reformës, …

Më shumë...

Ibishi: Është e pamundur të bindet Lista serbe për votimin e shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës

Nuredin Ibishi: Komunat në veri gjithnjë kanë punuar sipas plan programit të Serbisë, sidomos në arsim e në shëndetësi

Disa deputetë të Kuvendit të Kosovës thonë se pengesë për formimin e Ushtrisë së Kosovës mbetet Lista serbe, e jo çështja e demarkacionit. Nuredin Ibishi, deputet nga LDK-ja dhe anëtar i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, thotë se tani për tani …

Më shumë...

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti sot kyeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj, njofton kumtesa ministrore. Me këtë Hoxha, përgëzoi kryeprokurorin Lumezi siç thotë kumtesa, për angazhimin e vazhdueshëm për pavarësinë e sistemit prokurorial, ndërsa potencoi qëndrimet dhe përkushtimin e saj që …

Më shumë...

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Mateo Albertini: Ndikimi i Vatikanit në konvertimin e myslimanëve në Kosovë

Qysh prej Shkurtit 2008,  shpalljes së pavarësisë së Kosovës – ku të paktën 90% e popullsisë së saj njihet nominalisht si myslimane – Vatkani ka kërkuar dukshëm ta rrisë prezencën e tij vazhdimisht, tani madje pa e fshehur fare si qëllim. Pavarësisht faktit se vetëm 5 % e kosovarëve njihen …

Më shumë...

RKL: Askush nuk ka të drejtë të mbrojë puçistët në Turqi në emër të gazetarëve të Kosovës

RKL

Thirrja publike e jugo-gazetarit, Berat Buzhala, drejtuar shqiptarëve në Turqi,  për t’u radhitur në përpjekjet për grusht shtet, ka trazuar egot e sëmura të  disa gazetarëve të tjerë, të cilët kanë përkrahur Buzhalën, por në emër të gazetarëve të Kosovës. Askush në Kosovë nuk ka të drejtë të flasë në …

Më shumë...

Delegatët e Partisë Demokratike e kanë nominuar për kryetare të Amerikës kandidaten Hillary Clinton

Hillary Clinton

Në ditën e dytë të Konventës delegatët e Partisë Demokratike e kanë nominuar për Presidente të SHBA-së kandidaten e tyre, Hillary Clinton. Nga New York në Miami, e Minesotta kanë qenë votat e Dakotës Jugore që ia kanë kaluar Clintonit shifrën prej 2.382 votave të delegatëve sa i duheshin. Sanders …

Më shumë...

Veseli dhe Mustafa kanë marrë pjesë në Forumin e Liderëve Ndërkombëtarë të organizuar prej NDI-së

Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Në kuadër të pjesëmarrjes në Konventën e Partisë Demokratike Amerikane që po zhvillohet këtë javë në Filadelfia të ShBA-së, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe kryeministri Isa Mustafa kanë marrë pjesë në Forumin e Liderëve Ndërkombëtarë të organizuar prej Institutit Demokratik Amerikan NDI. Në këtë forum që u …

Më shumë...

Anadolu Agency: Batalioni turk i NATO-s në Kosovë dhe EULEX-i të përfshirë në grusht shtet kundër Turqisë

Anadolu Agency

Agjencia turke e lajmeve, Anadolu Agency bën të ditur se  pjesëmarrja në ngritjen e kurthit kundër ushtrisë dhe përpjekja  për puç më 15 korrik 2016 e disa emrave që më parë kishin ushtruar detyra në batalionin turk në kuadër të NATO-s në Kosovë dhe njësitet policore në kuadër të EULEX-it, …

Më shumë...

Ambasada e Turqisë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë masa kundër gazetarit, kontravers, Berat Buzhala

Ambasada e Turqisë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë masa kundër gazetarit, kontravers, Berat Buzhala

Ambasada e Turqisë, në Kosovë, ka kërkuar nga Qeveria që të ndërmarr masa kundër gazetarit, konstravers dhe antiislam,  Berat Buzhala për komentet e tij në rreth grusht-shtetit në Turqi, raporton “Reuters”. Ai kishte ftuar qytetarët e Kosovës që ishin për  pushime në Turqi që të bashkoheshin me puçistët kundër rendit …

Më shumë...

Berat Buzha është mësuar të fyejë çlirimtarët dhe të lejojë fyerjen e Adem Jasharit në gazetën e tij

Berat Buzha është mësuar të fyejë çlirimtarët dhe të lejojë fyerjen e Adem Jasharit në gazetën e tij

Gazetari kontravers, i përzgjedhuri i Hashim Thaçit, për të sharë e për të fyer çlirimtarët e Kosovës, Berat Buzhala, u ka bërë thirrje shqiptarëve të mbështesin grusht-shtetin në Turqi. Buzhala është një kriptokatolik i njohur për qëndrimin e tij antiislam, ashtu sikur babai i tij që ishte i njohur për …

Më shumë...

Behxhet Jashari: Është çmenduri ta krahasosh Erdoganin me Milosheviqin

Erdogan

Shkrimtari dhe publicisti, Behxhet Jashari në një postim të tij ka reaguar kundër krahasimit të Ergodanit me Milosheviqin. Nuk mund të jetë mendimi i lirë nëse krahasohet një njeri përparimtar, i cili mbron demokracinë dhe votën e lirë në vendin e tij me një ideolog të masakrave në ish Jugosllavi, …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: A lejohet që Feronikeli të viktimizohet për të shpëtuar Fe-ni i Kavadarcit nga falimentimi?

Izet Ibrahimi

Nëse lejohet që “Feronikeli” i Drenasit të viktimizohet për të rimëkëmbur nga falimentimi Fe-Ni e Kavadarcit Maqedon, atëherë pashmangshëm vijmë të përfundimi se në krizën e krijuar tash e 4 muaj ku punëtoret mbeten të pa punë, nuk është çmimi i nikelit në bursën botërore por orvatja për ta bartur …

Më shumë...

Sander: Clinton duhet të jetë kryetarja e ardhshme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Sander: Clinton duhet të jetë kryetarja e ardhshme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Në një fjalim në Konventën e Partisë Demokratike Amerikane, Bernie Sander iu kërkoi demokratëve që të mbështesin Hillary Clinton drejt Shtëpisë së Bardhë. Në momentin që ai doli në skenë, ovacionet shpërthyen dhe nuk u ndalën pë 3 minuta. “Hillary Clinton duhet të jetë Presidentja e ardhshme e Shteteve të …

Më shumë...

Për 6 muaj në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3.565

Sulmet në Afganistan

Ndërmjet janarit dhe qershorit të këtij viti në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3. 565 thuhet në  raportin e publikuar sot nga OKB-ja. Nuk është publikuar numri i talebanëve të vrarë dhe i forcave të regjimit të Kabulit. Misioni i Kombeve të Bashkuara në Afganistan konstaton  se numri …

Më shumë...