Ahmet Qeriqi

Kryeprokurori i “Speciales” David Schwendiman, do të qëndrojë për vizitë në Prishtinë dhe në Beograd

David Schwendiman

Prokurori i Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, David Schwendiman, do të qëndrojë  në Prishtinë dhe në Beograd orej 7 deri më 11 nëntor 2016. Ai vjen në Kosovë në cilësi të kryeprokurorit të Zyrës së Prokurorit të Specializuar me qëllim për ta  nënvizuar zotimin për ta përmbushur mandatin e tij në …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Vdekja që na turpëroi!

Ilir Sefaj

Lajmin për vdekjen e Astrit Deharit e mora nga një portal yni (arbresh.info). Jo rrallë na ka ngjarë të marrim ose dëgjojmë lajme të rrejshme nga disa portale e mediume tona. Mirëpo me të parë këtë lajm në portalin në fjalë, gjaku mu ngri në damarë, e dija se lajmi …

Më shumë...

RKL: Rusia fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” për t’ ia kundërvënë NATO-s, në Kosovë fushatë kundër UÇK-së(!)

RKL

Me qëllim për ta kundërshtuar zgjerimin e NATO-s, në vendet e Ballkanit dhe Evropës juglindore, Kremlini zyrtar po bën përpjekje ta zgjerojë të ashtuquajturën “Aleancë të Vëllazërisë sllave”, në shtetet  ortodokse të ish Jugosllavisë e më gjerë. Përveç Serbisë që ka qenë dhe po mbetet jo vetëm aleati, por edhe xhandari …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Votuesit në Shqipëri dhe në Kosovë nuk i gëlltisin më pehlivanllëqet e politikanëve të tyre

Skënder S. Kapiti

Politika është mashtrim pasi ajo gjithmonë ka vetëm një qëllim: për të marrë dhe rrëmbyer pushtetin apo pjesë të tij. Ky është synimi i përjetshëm i politikës: pushteti dhe vetëm ai. Dhe për këto arsye politikanët, sidomos në demokraci duke përjashtuar dhunën, ata përdorin edhe të gjitha amoralitetet e tjera …

Më shumë...

Insitucionet, përveç kryetarit të Kuvendit, ende nuk e kanë ngushëlluar publikisht familjen e Astrit Deharit

Astrit Dehari

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i ka shprehur ngushëllime familjes Dehari për humbjen tragjike të birit, Astritit Në mënyrë që dhimbja e rëndë familjare dhe shqetësimi i publikut të mos manipulohen, kryeparlametari Veseli, kërkon nga institucionet përkatëse të ligjit që në mënyrë urgjente të sqarojnë në …

Më shumë...

Prokurori Hoxha: Nga hetimet e deritashme del se, Astrit Dehari, është dërguar në spital pa shenja jete

Sylë Hoxha

Kreu  i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë, se Prokuroria dhe ekipet përkatëse, kanë kryer të gjitha hetime në bazë të rregullave për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit. Dehari ndodhej nën masën e paraburgimit, pasi u …

Më shumë...

Dr. Mark Skinner: Serbët gjatë luftës në Kosovë, iu janë nxjerrë organet qindra shqiptarëve

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat  janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë, …

Më shumë...

Gucati: Listat e veteranëve i ka fryrë politika dhe hierarkia ushtarake, jo veteranët

Hysni Gucati: Përmes Gjykatës Speciale po sulmohet drirekt UÇK-ja dhe koka e saj e jo individët

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka thënë për Kosovapress se gjithë fajin për fryrjen e listave të veteranëve e ka politika dhe hierarkia ushtarake, e jo veteranët apo zinxhiri komandues. Ligji aktual mundëson fryrjen e listave, për këtë edhe duhet të …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli kërkon në mënyrë urgjente të sqarohet në tërësi rasti i vdekjes së Astrit Deharit

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i shpreh ngushëllime familjes Dehari për humbjen tragjike të djalit, Astrit Dehari. Në mënyrë që dhimbja e rëndë familjare dhe shqetësimi i publikut të mos manipulohen, kryeparlametari Veseli, kërkon nga institucionet përkatëse të ligjit, që në mënyrë urgjente të sqarojnë në …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Shteti duhet të japë përgjigje për vdekjen e Asrit Deharit, në Prizren

Ramush Haradinaj

Me rastin e vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj,  ka theksuar se vdekja e një aktivisti politik, në një burg në Kosovë, pavarësisht rrethanave të vdekjes, është një ngjarje e trishtë për të gjithë ne, edhe si politikë edhe …

Më shumë...

Ndërroi jetë prof. dr. Skënder Berisha, varrimi bëhet sot në orën 14.30, në varrezat e Prishtinës

Pas një sëmundjeje të shkurtër, dje ndërroi jetë Prof. dr. Skënder Berisha. Ishte dekan i Fakultetit Ekonomik dhe mësimdhënës shumëvjeçar i Universitetit të Prishtinës. Kontributi i tij ishte i shumanshëm si pedagog e studiues i shkencave ekonomike, por edhe në fushën politiko-shoqërore u shqua me orientimin e tij atdhetar. Varrimi …

Më shumë...

Familja Dehari kërkon që autopsia e trupit të Astrit Deharit të mos bëhet pa praninë e mjekëve të pavarur

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Për shkak të deklaratave kontradiktore të dhëna nga Prokuroria e Shtetit, Shërbimi Korrektues dhe Policia e Kosovës, familja Dehari kërkon nga Departmenti i Mjekësisë Ligjore që autopsia e trupit të djalit tonë Astrit Dehari të mos bëhet në asnjë mënyrë pa prezencën e mjekëve të pavarur dhe neutralë që do …

Më shumë...

Vetëvendosja: Astrit Dehari mbahej në burg prej 68 ditësh me prova të fabrikuara në një proces të montuar gjyqësor

Vetëvendosje: Në Kuvend mos i sjellni "temat e mëdha", do t'u përkrahum për punësimin, afrimin më Shqipërinë dhe krijimin e ushtrisë

Në këto momente të rënda për familjarët dhe shokët e Astrit Deharit, dhe për të gjithë ne, Lëvizja VETËVENDOSJE! po ndjek nga afër deklaratat kontradiktore të organeve të shtetit të Kosovës lidhur me vdekjen e tij. Astrit Dehari po mbahej në burg prej 68 ditësh bazuar mbi akuza të montuara …

Më shumë...

Ngushëllime të partive politike për familjen Dehari dhe Vetëvendosjen

Nisma Socialdemokrate në Deçan kërkon që të mos ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Në telegramin e Nismës për Kosovën drejtuar familjes Dehari dhe Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me vdekjes tragjike, në burgun e Prizrenit të Astrit Deharit, thuhet: Lajmi për vdekjen tragjike të aktivistit të VV-së, Astrit Dehari, na ka goditur jashtëzakonisht shumë, tejmase, saqë nuk gjejmë dot fjalë për të pëshkruar trishtimin që …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë ngushëllon familjen e Avni Deharit

RKL

Qëndro Avni, mbahu  familje fisnike Dehari dhe gjithë ju që keni në zemër dhe mendje Astritin e Arbrorin! Të gjithë jemi me ju! Gjithmonë e jetë….   Sapo morëm lajmin për ndarjen nga jeta, në lulën e rinisë të Astrit Deharit, ende në kujtim të paharrueshëm, për vdekjen tragjike dy …

Më shumë...

Avni Dehari: Një tufë poezish

Avni Dehari

Avni Dehari lindi më 3. 5.1947, në fshatin Sllupçan të Kumanovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Shkollën e mesme, gjimnazin, e mbaroi në Preshevë, kurse u diplomua në Fakultetin e Filologjisë – Gjuhë dhe Letërsi shqipe, në vitin 1974, në Prishtinë. Deri më tash i ka botuar këta libra: …

Më shumë...