Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Quo Vadis Albania

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

E di se kjo pyetje përdoret shpesh dhe si e tillë tingëllon pak si e mërzitshme, por duke ndjekur situatën aktuale në Shqipëri,  sidomos debatet mbi reformën në drejtësi — është e pamundur të mos bëhet pyetja se, “Ku po shkon Shqipëria”?  Sa për një perspektivë historike, fraza “Quo Vadis”, …

Më shumë...

RDK: 9 maji, për shqiptarët në përgjithësi asnjëherë nuk do të mund të trajtohet si datë e fitores dhe unitetit evropian

RDK

Rilindja Demokratike Kombëtare  në një kumtesë për opinion deklaron se “Dita e 9 majit është dita kur e tërë bota perëndimore feston ditën e Evropës, ditën e Unionit Evropian, dhe dita kur iu kishte dhënë  fundi ideologjisë fashiste që pothuajse e kishte kapluar kontinentin më të vjetër në tërësi. Edhe …

Më shumë...

BDI: Kundër keqpërdorimit të fatkeqësisë së atyre që pësuan, në Kumanovë, më 9 maj të vitit të kaluar

Bashkimi Demokratik për Integrim, vlerëson se protestat paqësore janë instrumente demokratike për të shprehur pakënaqësi të caktuara, dhe të njëjtat paraqesin të drejta kushtetuese të qytetarëve. Mirëpo, nuk mund të përkrahim keqpërdorimin e datave të caktuara me rëndësi historike, siç është 9 Maji – Dita e Evropës, dhe jemi kundër …

Më shumë...

Xhufi: Ky është shteti esadist i fanatikëve, i të paditurve, i njerëzve të liq, pa ndërgjegje e pa atdhe…

Pëllumb Xhufi: Shqipëria e kuislingëve

Në një intervistë për gazetën, “Dita”, historiani i mirënjohur shqiptar, Pëllumb Xhufi, duke folur për të ashtuquajturën “reformë në drejtësi” ka deklaruar:  Me përjashtim të reformës së fundit, asaj në polici, së cilës qytetarët ia shohin efektet, reformat e tjera janë vrarë që në embrion nga paqartësia, paaftësia e pavendosmëria …

Më shumë...

Si është montuar rasti i Kumanovës, sipas Xhezair Shaqirit, komandant Hoxha i UÇK-së

Komandant ‘Hoxha’ përgënjeshtron mediet sllavo-maqedonase

Xhezair Shaqiri, komandant Hoxha, ka rrëfyer për dyshimet e tij se si ka mundur që luftimet e 9 dhe 190 majit të vitit 2015  të montohen nga shërbimet sekrete sllavomaqedonase, madje edhe me spinë shqipfolës.  Lidhur me dyshimet e tij ai shkruan: “Rasti i Kumanovës, ku ranë në kurth disa …

Më shumë...

Sot në Kumanovë, nesër në Prishtinë përkujtohen dëshmorët e “Lagjes së Trimave”

kumanova

Një vit më parë, më 9 e 10 maj 2015, në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, u zhvilluan luftime mes një grupi të armatosur të luftëtarëve shqiptarë, shumica syresh luftëtarë të tri luftërave tona çlirimtare dhe forcave policore sllavo-maqedonase, të cilat kishin rrethuan lagjen dhe kishin intervenuar ne befasi. Pas …

Më shumë...

Një vit nga luftimet dhe rënia e 10 dëshmorëve në “lagjen e Trimave” në Kumanovë

Dëshmorët e Kumanovës

Një vit më parë, më  9 e 10 maj të vitit  2015, në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë u zhvillua një betejë e ashpër mes një grupi të armatosur të shqiptarëve dhe forcës shumëfish  më të madhe të policisë së ish-RJ të Maqedonisë. Atë ditë kanë rënë duke luftuar në …

Më shumë...

18-vjetori i zënies së Grykës së Llapushnikut

Më 9 maj të vitit 1998, njësitë luftarake të UÇK-së, Guri, Lumi, Pëllumbi dhe Çeliku kishin ndërmarrë një aksion të përqendruar për të sulmuar forcat ushtarake e policore serbe. Atë ditë, forcat serbe pas humbjes që kishin pësuar ditë më parë, në fshatin Gjergjicë, kishin filluar një ndërmarrje ndëshkuese  kundër …

Më shumë...

Në 18-vjetorin rënies, sot në Tiranë dhe në Prishtinë përkujtohen dëshmorët: Ilir Konushevci dhe Hazir Mala

Ilir Konushevci e Hazir Mala

Në 18-vjetorin rënies së dëshmorëve: Ilir Konushevci dhe Hazir Mala, sot në Tiranë dhe në Prishtinë do të mbahen aktivitetet tematike e përkujtimore në nderim dhe respekt të këtyre dëshmorëve që ranë 18-vjet më parë.  Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë sot duke filluar nga ora  12:00 do të presë mysafirët …

Më shumë...

PD-ja nuk do të mbështesë propozimin e qeverisë për të miratuar në parim projektin me ndryshimet kushtetuese

PD

Sot kur pritet të takohen për të biseduar anëtarët e  Komisionit për Reformën në Drejtësi, Partia Demokratike nuk do të mbështesë propozimin e qeverisë për të miratuar në parim projektin me ndryshimet kushtetuese. Ky propozim u bë gjatë mbledhjes së fundit nga kryetari i Komisionit të Reformës, socialisti Fatmir Xhafaj, …

Më shumë...

Erion Braçe: E kuptoj pse Berisha e Basha vonojnë e shpresojnë për Pazar, por nuk ka amnisti

Erion Braçe

Deputeti i socialistëve në Shqipëri, Erion Braçe duke komentuar Nenin 25 të projektit kushtetues të reformës në drejtësi, i hartuar nga ekspertët e EURALIUS e OPDAT, i cili parashikon ngritjen e gjykatave speciale për veprat penale të konsumuara nga funksionarët e lartë, thotë se nuk duhet të amnistohet askush. Në …

Më shumë...

Kadri Veseli: Qytetarët janë lodhur nga politika, por duhet të vazhdojnë të merren me politikë

Veseli

Kryetari i porsazgjedhur i PDK-së, Kadri Veseli, në fjalimin e tij para simpatizantëve të ka thënë se qytetarët janë lodhur nga politika, por duhet të vazhdojnë të merren me politikë. Unë ju kuptoj shumë mirë juve! Nuk ke sesi të mos lodhesh nga një politikë që mbështetet tek përbaltjet dhe …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje përshëndet protestën që do të mbahet të hënën në Shkup

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje përshëndet protestën që do të mbahet të hënën në Shkup, meqë konsideron se kjo protestë është shprehje e përbashkët e organizimeve të ndryshme qytetare shqiptare në Maqedoni, dhe adreson problematikat shqetësuese që ka krijuar pabarazia etnike të cilën tash e shumë vjet e përjetojnë shqiptarët në Maqedoni. “Është …

Më shumë...

Kreu i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, mik i madh i shqiptarëve

Kreu i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, mik i madh i shqiptarëve

Kryetari i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, njihet si dashamirës dhe mik i shqiptarëve. Madje, në disa raste të prezantimit publik, ai është parë të përshëndes edhe në gjuhën shqipe. Një nga këto raste ka qenë edhe kur Sadik Khan, mori pjesë herën e fundit në Festivalin e …

Më shumë...

Heqja e vizave nga Bashkimi Evropian mund të keqpërdoret nga qytetarë të Kosovës

shengen

Analistët thonë se heqja e vizave nga Bashkimi Evropian mund të keqpërdoret nga qytetarë të Kosovës, me qëllim  për të qëndruar në vendet e BE-së, kurse një pjesë e shoqërisë do të zhgënjehet nga ky proces. Ata përmendin eksperiencat e shteteve tjera që kishin në fillim të zbatimit të këtij …

Më shumë...

Kosova po vazhdon të riatdhesojë mijëra qytetarë nga vendet e BE-së

Riatdhesimi

Kosova po vazhdon të riatdhesojë mijëra qytetarë nga vendet e Bashkimit Europian, të cilët kanë ikur përmes rrugëve ilegale dy vite më parë, ndërsa ka rënë në zero numri i azilkërkuesve të rinj. Drejtori i Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion në Ministrinë e Brendshme, Valon Krasniqi, ka treguar për …

Më shumë...