Ahmet Qeriqi

U hapen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit

U hapen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është shpërndarë sipas planifikimeve i gjithë materiali sensitiv nëpër të gjitha Qendrat e Votimit në Komunën e Drenasit.  Po ashtu, KQZ-ja bën të ditur se janë hapur me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës. Komisioni …

Më shumë...

Universiteti i Bernës shpall: “Doctor Honoris Causa” Del Ponten, “gjahtaren” e UÇK-së

Universiteti i Bernës shpall: “Doctor Honoris Causa” Del Ponten, "gjahtaren" e UÇK-së

Universiteti i Bernës në Zvicër i ka dhënë  titullin Doktor Honoris Causa Ish-kryeprokurore se Tribunalit të Hagës, Carla Del Ponte. Këtë lajm e ka shpërndarë  portali që quhet “Presheva jonë”. Karla del Ponte në librin e saj “Gjahu” ka shpikur “trafikimin e organeve të serbëve nga shqiptarët” gjatë luftës së …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje mbajti protestë para ambasadës së Kosovës, në Londër

Vetëvendosje

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje në Londër,  Fatos Sopjani bashkë me kryesinë dhe aktivistët e kësaj lëvizjeje më  3 dhjetor 2016 në orën 15.00 sipas kohës së Londrës mbajtën një protestë para ambasadës së Kosovës, me moton, “Drejtësi për Astrit Deharin. Kryetari tha se vdekja tragjike e Astritit dhe rrjedhojat e …

Më shumë...

Policia e Kosovës arreston familjarë të të zhdukurve, për gjoja nxitje të urrejtjes racore

Me vendim të menaxhmentit pjesëtarët e Policisë së Kosovës gjatë këtij muaji nuk do të mund të marrin pushim

Në një kumtesë të Qendrës së Vetëvendosjes në Deçan thuhet se në sallën e Asamblesë së Kuvendit Komunal të Deçanit, ku po mbahej një takim në mes të përfaqësueseve të ndryshëm vendorë e të huaj, në kuadër të vizitës “Vizito, shko dhe shiqo” janë pritur edhe një pjesë nga komuniteti …

Më shumë...

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli i kundërpërgjigjet ministrit grek, Kamenos

Kodheli

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli i është kundërpërgjigjur homologut të saj grek, Panos Kamenos. Ajo i kujton ministrit grek motivin për të cilin është krijuar NATO dhe thekson se me deklaratat e tij Kamenos po përpiqet për të ngritur fantazmat e së kaluarës. “NATO u krijua për të bashkuar …

Më shumë...

Greqia vazhdon të provokojë Shqipërinë

Greqia vazhdon të provokojë Shqipërinë

Pak  pasi ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, iu kërcënua Shqipërisë por edhe Turqisë, qarqe të caktuara antishqiptare janë vënë në veprim. Mediet në Shqipëri kanë botuar një foto ku dallohet flamuri grek i ngritur mbi kalanë e Himarës, pikërisht në pjesën më të dukshme të saj për vizitorët e …

Më shumë...

Serbia vazhdon të shkel të drejtat kolektive të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Mbyllja e Shtëpisë së Kulturës, në Preshevë u bë me ndërhyrjen e pushtetarëve të Beogradit

Serbia vazhdon të shkel të drejtat kolektive të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, duke u njohur vetëm autonominë kulturore, por jo edhe aprovimin e të drejtave kombëtare. Atyre u ndalohet përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar, mësimi i historisë shqiptare dhe tekstet nga Kosova. Banorët nuk ndihen të sigurt, pasi …

Më shumë...

Kuvendi i AKR-së me shumicë votash zgjodhi Agim Bahtirin, kryetar të degës së AKR-së në Mitrovicë

Kuvendi i AKR-së me shumicë votash zgjodhi Agim Bahtirin, kryetar të degës së AKR-së në Mitrovicë

Dega e Aleancës Kosova e Re në Mitrovicë, sot në një atmosferë masive të përkrahësve të partisë, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të degës në këtë Komunë. Pas antonimit të himnit punimet e këtij Kuvendi i hapi koordinatori i degës së AKR-së në Mitrovicë, Jeton Ujkani, i cili duke i falënderuar …

Më shumë...

Mero Baze: Sali Berisha gënjen se nuk ka ditur gjë lidhur me rastin e zhdukjes së Remzi Hoxhës

Mero Baze

Duke komentuar deklaratat e Sali Berishës për zhdukjen e Remzi Hoxhës, gazetari Mero Baze në një reagim të tij thotë se i ka telefonuar Sali Berishës pasditen e një dite pas marrjes së Remzi Hoxhës nga SHIK dhe shoqërimit të  tij në rajonin e policisë Nr.3 në Tiranë. Nexhmedini, vëllai …

Më shumë...

Kryetari Thaçi pritet që më 19 dhjetor do të ketë në tavolinën e tij, Pakon e akteve të reformës zgjedhore

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi pritet që më 19 dhjetor  do të ketë në tavolinën e tij, Pakon e akteve të reformës zgjedhore, të punuar nga dy nëngrupet punuese, ai për Amandamentimin e Kushtetutës së Kosovës, dhe Ekipi Punues për ligjin e zgjedhjeve. Këto ekipe tashmë janë formuar si dhe …

Më shumë...

Bajram Hasani, ka kërkuar nga Ali Ahmeti, të mos përzihet në zgjedhjet për kryetar të Drenasit

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, i ka reaguar kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, duke e porositur që të mos përzihet në çështje që nuk i takojnë, por të merret me problemet e shumta të shqiptarëve në Maqedoni. Ali Ahmetit nuk i takon  të  mësojë qytetarët e …

Më shumë...

SBASHK ka reaguar kundër shkeljeve po bëhen në punësimin e mësimdhënësve në pushtetet lokale

SBASHK takohet sot me mësuesit e pensionuar ku do t'i nderojë me mirënjohje 675 punonjës të pensionuar

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka reaguar kundër  shkeljeve që po bëhen në zënien me punë të mësimdhënësve në pushtetet lokale. “Rasti i edukatores Indira Haliti në Mamushë, rasti i mësimdhënëses Samire Çoçaj në Zym të Hasit dhe raste të tjera të bëra publike, tregojnë se Drejtoritë …

Më shumë...

Holanda ka ratifikuar marrëveshjen për të qenë mikpritëse e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Dështon të mbahet seanca gjyqësore për rastin "veteranët" që ishte paraparë të mbahej sot

Holanda ka ratifikuar marrëveshjen për të qenë “mikpritëse” e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së,  e cila akuzohet se me luftën e saj çlirimtare paska kryer krime lufte kundër regjimit të Milosheviqit dhe bashkëpunëtorëve të tij. Kjo marrëveshje hyn në fuqi më 1 janar të vitit 2017. Njoftimi u bë publik nga …

Më shumë...

Ahmeti: Krijimi i Unionit të Bashkive Shqiptare mundëson një jetë më të mirë të qytetarëve

Veliaj dhe Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se krijimi i Unionit të Bashkive Shqiptare është një platformë e cila do të mundësojë një jetë më të mirë për qytetarët e qyteteve shqiptare. Në një intervistë për “Epoka e re”, Ahmeti ka thënë se krijimi i këtij unioni ka …

Më shumë...

KQZ-ja, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, kanë bërë të gjitha përgatitjet për zgjedhjet, në Drenas

KQZ-ja, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, kanë bërë të gjitha përgatitjet për zgjedhjet, në Drenas

Në ditën e përmbylljes së fushatës parazgjedhore, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës kanë bërë të ditur se kanë bërë të gjitha përgatitjet dhe kanë marrë të gjitha masat e nevojshme për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Ata …

Më shumë...

Vetëvendosja kërkon që seanca e jashtëzakonshme për Astrit Deharin të mbahet në bazë thirrjes së OJQ-ve

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Lëvizja Vetëvendosje do që seanca e jashtëzakonshme për Astrit Deharin të mbahet sipas thirrjes së shoqërisë civile përmes peticionit e jo nga iniciativa e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Ndërsa, partitë e tjera opozitare do ta mbështesin një seancë të tillë, pavarësisht nga kush thirret, ani pse e shohin të …

Më shumë...