leoni

Ahmet Qeriqi

Badallaj: lir Konushevcin dhe Hazir Malën i ka vrarë Bislim Demiri me një grup kusarësh

Badallaj

Ilir Konushevci dhe Hazir Mala nuk shkuan gjak hupës: Fatmir Haklaj mori hak kundër  bandës së kusarëve dhe vrau Bislim Demirin, vëllanë e Agim Demirit…. Më datën 9 maj 1998, Ilir Konushevci merr udhë për në Kosovë, për të futur armatim dhe për ta furnizuar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, kundër …

Më shumë...

Në Vilnius të Lituanisë po mbahet takimi i 26-të plenar i EPA Network, pjesëmarrëse edhe AMMK

vilnius

Në takimin po marrin pjesë përfaqësues nga Agjencitë e Mjedisit dhe institucionet tjera relevante të 39 shteteve evropiane.  Kosova në këtë takim po përfaqësohet nga kryeshefi i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës z.Ilir Morina. Temat kryesore që po diskutohen në këtë takim janë: ekonomia e gjelbër dhe shfrytëzimi …

Më shumë...

RKL: “Asociacioni” ka vendosur tashmë bazën themelore për krijimin gradual të një shteti brenda vendit tonë

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Marrëveshjen e nënshkruar në Bruksel, më 25 gusht 2015 nga delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë, kryesuar nga krerët më të lartë të dy qeverive, pavarësisht se Prishtina zyrtare e interpreton  si fitore të saj, Serbia po bën përpjekje që sistemin e saj të së drejtës ta bëjë bazë …

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj: Nesër bashkohet Kosova për ta kundërshtuar Qeverinë antikushtetuese

protesta

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i Nismës, Fatmir Limaj kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për gazetarë, me ç’ rast  kanë ftuar qytetarët për pjesëmarrje masive në protestën e nesërme. Ramush Hardinaj, lider i AAK-së, tha se nesër do të bashkohet Kosova për të kundërshtuar Qeverinë antikushtetuese. “Opozita …

Më shumë...

Togerja e FSK-së Manushaqe Nura zuri vendin e parë në Garën ndërkombëtare, në Republikën e Kroacisë

Togerja e FSK-së Manushaqe Nura zuri vendin e parë në Garën ndërkombëtare, në Republikën e Kroacisë

Sot në Kroaci u mbajt ceremonia zyrtare për shpalljen e ushtarit më të mirë, për vitin 2016, mbajtur, për dy ditë, në poligonin ushtarak “Gjakovo” në Grubisnjo-Polje të Kroacisë. Gara për përzgjedhjen e ushtarit më të mirë, që mbahet çdo vit në Kroaci, është njëra ndër garat ushtarake më të …

Më shumë...

Thaçi dhe Veseli bënë homazhe te varret e heronjve: Tahir Meha e Nebih Meha

Thaçi dhe Veseli bënë homazhe te varret e heronjve: Tahir Meha e Nebih Meha

Në 35-vjetorin e rënies heroike të  Tahir Mehës dhe Nebih Mehës, 35 vjet më parë  në Prekaz, kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, bën sot homazhe. Në një kumtesë zyrtare kryetari Thaçi citohet të ketë thënë se pas ngjarjeve të vitit 1981 dhe …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Ukshin Hoti, emblemë e filozofisë politike shqiptare

Sheradin Berisha

Ukshin Hoti u lind më 17. 6. 1943 në Krushë të Madhe. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa atë të mesmen në Prizren dhe në Prishtinë. Fakultetin e Shkencave Politike e mbaroi në Zagreb, ndërkaq studimet posdiplomike drejtimi i marrëdhënieve ndërkombëtare politike dhe ekonomike në Beograd. Që nga gjysma …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Duhen bërë ndryshime urgjente në qeverisjen e vendit

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Kushdo që i përcjellë zhvillimet politike në Republikën e Kosovës, qeverisjen e dështuar, nuk mund të mos arrin në përfundim se situata ekonomike dhe politike është goxha e pa shpresë. Ditë më parë shkrova dy shkrime që temë bosht kishin profilizimin e partive politike mbi baza ideologjike dhe programet e …

Më shumë...

Dritëro Agolli: Akademia e Shkencave nuk është një çështje qeveritare, është çështje kombëtare

Dritëro Agolli

Akademia e Shkencave është një institucion që duhet të forcohet, jo të dobësohet. Është e gabuar të mendohet se Akademia jonë është një trashëgimi e së shkuarës. Ajo u themelua nga dijetarë të mëdhenj, që ishin formuar në universitete me emër. Akademia e Shkencave gjithnjë ka pasur njerëz të zotë, …

Më shumë...

Lunaçek: Nuk jam armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në BE pa e njohur Kosovën

Ulrike

Mediet në Beograd bëjnë të ditur se nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka deklaruar se nuk është  armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën. Nuk është kështu pse unë e them këtë …

Më shumë...

Mustafa: Demarkacioni dhe AKS-ja kushte për liberalizimin e vizave

Mustafa

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka deklaruar se luftimi i korrupsionit dhe ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, janë dy kushtet që duhet përmbushur para se të lëvizim pa viza. Për demarkacionin, tha se ratifikimi i marrëveshjes duhet të ndodh. Mustafa në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës. …

Më shumë...

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Blerim Kuçi, dhe sekretari Ekzekutiv, Valon Tolaj, kanë pasur një takim me zyrtarë të policisë së Kosovës, me qëllim për t’i harmonizuar veprimet për mbarëvajtjen e protestës së nesërme në Prishtinë, njofton kumtesa nga AAK. Kumtesa, duke njoftuar për këtë takim thekson: ”Duke u nisur …

Më shumë...

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s, gabimisht  goditën popullatën civile shqiptare, e cila mbahej e rrethuar nga forcat ushtarake, policore serbe, në pikë qëndrimin e tyre . Natën e 13 majit të vitit 1999, nga bombardimet u vranë 77 civilë shqiptarë, në …

Më shumë...

35-vjetori i qëndresës heroike të Tahir Mehës e Nebih Mehës në Prekaz të Drenicës

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

13 maji i viti 1981 shënohej si “Dita e Milicisë” së Jugosllavisë, dhe ajo qe dita që nxiti forcat e Milicisë së Jugosllavisë për ta rrethuar një shtëpi të një shqiptari të pabindur, në Prekaz të Drenicës, me qëllim për të shënuar edhe një fitore tjetër kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit …

Më shumë...

Sylejman Selimi: Kam luftuar për vendin tim me bashkëluftëtarët e mi me aq sa kemi pasur mundësi

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Gjatë seancës gjyqësore në Gjykatën e Apelit, në Prishtinë, ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi, ka thënë se i ka shërbyer vendit me ndershmëri. Ai ka mohuar ta ketë maltretuar dikë. Të pretendohet se e kam maltretuar dikë në këtë objekt është e pavërtetë dhe asnjëherë në …

Më shumë...

Nuk është arritur marrëveshje për vazhdimin apo ndërprerjen e misionit EULEX në Kosovë

Nuk është arritur marrëveshje për vazhdimin apo ndërprerjen e misionit EULEX në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi ka  zhvilluar një takim me zyrtarëve më të lartë të institucioneve vendore e ndërkombëtare në vend. RTK bëri të ditur se gjatë takimit është biseduar rreth vazhdimit të misionit të EULEX-it në Kosovë. Pjesëmarrës në takim kanë qenë kryetari Thaçi, kryeministri Mustafa, kryeparlamentari, Kadri Veseli, ministri i …

Më shumë...