Ahmet Qeriqi

Ibish Neziri: A punon Brukseli vërtetë në një palë binarë?

Ibish Neziri: Nuk mund të udhëhiqen bisedime me Serbinë nën kërcënimin e Gjykatës Speciale dhe frikës nga ajo

Edhe një herë, dje, Brukseli e refuzoi kërkesën e Kosovës për lëvizje të lirë për shkak të „mospërmbushjes së kritereve të kërkuara“. Se kriteret nuk janë përmbushur, nuk ka asnjë dyshim. Korrupsioni lulëzon më gjithë forcën e vet i paprekur e i papenguar. Nuk di nëse ka ndonjë pore të …

Më shumë...

Albanologu Peter Bartl: Shqiptarët, kanë qenë pjesë e sundimit të Perandorisë Osmane

Albanologu Peter Bartl: Shqiptarët, kanë qenë pjesë e sundimit të Perandorisë Osmane

Pas marrjes së medaljes së mirënjohjes nga presidenti Nishani, albanologu gjerman, 74 vjeçar, Peter Bartl rrëfen studimet, botimet, dhe tezat e tij historike. Historiani gjerman kujton bashkëpunimet me akademinë shqiptare të shkencave në kohën e diktaturës. Sipas tij historia e mesjetës shqiptare u paraqit e errët atë kohë, por kjo …

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Kryeministri Mustafa në mënyrë të vetëdijshme po lejon “serbizimin” e veriut të Mitrovicës

Lahi Brahimaj: Armiku i vetëm i yni është armiku i Kosovës, ai që punon kundër shtetit dhe interesave të tij

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lahi Brahimaj, përmes një deklarate për media, ka thënë se kryeministri i vendit, në mënyrë të vetëdijshme po lejon “serbizimin” e asaj pjese të Mitrovicës. Në një njoftim për media thuhet se nuk mund të tregohesh e paanshme, kur para syve të ngrihet …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e Sekretarit Organizativ të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj

Dardan Molliqaj: Sot kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Në një reagim të Vetëvendosjes thuhet se sot, në orët e mëngjesit, Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e Sekretarit Organizativ të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, në Beleg të Deçanit. Kjo është hakmarrja e krerëve kriminelë të Policisë, pas një serie konferencash publike të z. Molliqaj ku u kritikua Policia e …

Më shumë...

Ismet Azizi: Nuk harrohen krimet serbe ndaj boshnjakëve dhe shqiptarëve!

Ismet Azizi

 U shënua  4 shtatori, dita e dëshmorëve të Pazarit të Ri – sanxhaklinjët nuk i harruan paraardhësit e tyre, viktimat e pafajshme të ekzekutuar nga komunistët serbë në Haxhet të Pazarit të Ri. Pas lutjes  së drekës ( namazit të drekës) të tubuarit nga sheshi Gazi Isa-beut marshuan drejt Haxhetit, …

Më shumë...

Prokuroria u ankua për lënien në arrest shtëpiak të tre nga gjashtë aktivistët e arrestuar të Vetëvendosjes

Prokuroria  e Shtetit ka paraqitur ankesë kundër vendimit të Gjykatës Themelore të Prishtinës, e cila ka lënë në arrest shtëpiak tre nga gjashtë aktivistët e arrestuar të Vetëvendosjes, të dyshuar për sulmin me mjet shpërthyes kundër Kuvendit të Kosovës. Prokurori Special, Abdurrahim Islami, në një prononcim për KALLXO.com tha se të …

Më shumë...

Dardan Molliqaj: Pushteti aktual është i kriminalizuar

Dardan Molliqaj

Sekretari i Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, në një konferencë për media, ka mohuar  fajësinë e gjashtë aktivistëve të Lëvizjes lidhur me sulmin kundër ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ata  janë të pafajshëm dhe  akuzat ndaj tyre janë të fabrikuara ka thënë Molliqaj dhe ka shtuar se  “Prokuroria dhe policia po duan …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kush duhet ta mbrojë pronën komunale e publike?

Jakup Krasniqi

Sot disa medie kanë bërë të ditur se  një kryetar komune paska punësuar mikun dhe kunatën?! Eh! Sikur të ishte vetëm një kryetar i tillë? Madje këta koalicionin e elefantëve të mëdhenj nuk e kanë bërë për qytetarët, por për vete e akrabatë e tyre. Qytetarëve, merrja votat e hajt! Premtoju punësim …

Më shumë...

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë uron nxënësit e mësimdhënësit për fillimin e vitit të ri shkollor

MASHT kërkon nga DKA-të që ta mbikëqyrin situatën e gripit sezonal dhe nxënësit me gripit të qëndrojnë në shtëpi

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka bërë të ditur se tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e viti të ri shkollor 2016-2017. Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor shkollat e arsimit parauniversitar orën e  parë e mësimit duhet t ia  kushtojnë Nënë Terezës. Ministria …

Më shumë...

Papa Françesku ka shenjtëruar Nënë Terezën

Papa Françesku ka shenjtëruar Nënë Terezën

Papa Françesku ka shenjtëruar në Vatikan Nënë Terezën, e respektuar për punën e saj me të varfrit në Indi. Disa  mijëra pelegrinë kanë mbushur Sheshin e Shën Pjetrit për të përcjellur meshën e kanonizimit. Në Indi, një meshë e posaçme është mbajtur në Urdhrin e Misionarëve të Bamirësisë, që ajo …

Më shumë...

Gruaja Demokratike e PDK-së përshëndet shenjtërimin e Nënës Terezë në Vatikan

Justina Shiroka-Pula

Gruaja Demokratike e PDK-së përshëndet shenjtërimin e Nënës Terezë në Vatikan si një vlerë kulmore që i bëhet një bije shqiptare, misionare e veprave të bamirësisë në shërbim të njerëzimit. Nëna Terezë ishte sinteza e vlerave më të mira të civilizimit shqiptar dhe me të drejtë u cilësua si nëna …

Më shumë...

Finlanda refuzon kategorikisht flamurin kombëtar të shqiptarëve në ndeshje me Kosovën

Finlanda refuzon kategorikisht flamurin kombëtar të shqiptarëve në ndeshje me Kosovën

Federata e Futbollit të Kosovës ka lëshuar një lajmërim për medie, me ç’rast ka bërë të njohur një njoftim të Federatës së Futbollit të Finlandës. Sipas këtij njoftimi, gjatë ndeshjes Finlanda – Kosova, lejohen vetëm simbolet e Finlandës dhe Kosovës, dhe asnjë simbol apo rikuizitë që lidhet me një shtet …

Më shumë...

Hahn: Kosova nuk i ka përmbushur kushtet për liberalizim të vizave

Komisari i BE-së për zgjerim, Hahn legjitimon zgjedhjet e 18 qershorit dhe kërkon nga PD-ja të mos i pengojë ato

Komisari i Bashkimit Evropian për politika të fqinjësisë dhe negociata të zgjerimit, Johannes Hahn, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se është i paqartë afati kohor për liberalizimin e vizave për Kosovën sepse ende varet nga vendimet që janë kushtëzuar për liberalizim. Kushti i Kosovës për Demarkacionin e kufirit …

Më shumë...

Adea Batusha: Janë krejtësisht të pabaza akuzat për terrorizëm

Adea Batusha: Janë krejtësisht të pabaza akuzat për terrorizëm

Aktivistja e arrestuar e Vetëvendosjes, Adea Batusha ka deklaruar për mediet se janë krejtësisht të pabaza akuzat e Prokurorisë për terrorizëm ndaj saj dhe 5 aktivistëve të tjerë të Vetëvendosjes. Ajo ende nuk e ka të qartë se çfarë po ndodh me rastin e saj dhe të 5 aktivistëve të …

Më shumë...

Barak Obama: Në Turqi kishte përpjekje për grusht shtet dhe duhet të zbulohen të gjithë ata që janë përfshirë

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan më në fund e mori mbështetjen shumë të dëshiruar nga kryetari i Amerikës, Barack Obama për çështjen e grushtit të shtetit më 15 korrik 2016. Obama deklaroi se Departamenti i Drejtësisë dhe ekipi i sigurisë kombëtare do të vijojnë punën intensive me autoritetet turke …

Më shumë...

Osman Osmani: Mirëpritje vëllazërore në Bashkësinë Shqiptare të Montrealit në Kebek të Kanadasë

Osman Osmani: Mirëpritje vëllazërore në Bashkësinë Shqiptare të Montrealit në Kebek të Kanadasë

Nga 9 deri më 14 gusht 2016 në Montreal të Kanadasë u mbajt Forumi Social Botëror. Edhe Unia ishte me një delegacion pjesë e forumit  të sivjetmë. 15 vite pas krijimit në Porto Alegre, në Brazil, për herë të parë u mbajt në një vend industrial të hemisferës veriore. Programi …

Më shumë...