Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Kurrë nuk bëhet vonë për të ndarë drejtësi

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Duke lexuar lajmet ndërkombëtare në internet të hënën në mëngjes, më tërhoqi vëmendjen një lajm nga Rumania i botuar në dhjetëra gazeta amerikane online.  Sipas këtij lajmi — fillimisht i përhapur nga agjencia e lajmeve Associated Press, Rumania njoftoi se ka vendosur të gjykojë katër ish-zyrtarë të lartë komunistë, përfshirë …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Sllovenia nuk mbanë për herë të parë takime të tilla me Rusinë

Nebih Rexhepi

Sllovenia duhet pranuar është një shtet pro perëndimorë, mirëpo pas rënies së komunizmit jugosllav jo gjithë herë bënte politikë çfarë jemi mësuar dhe prisnim nga ajo. Rasti më i freskët është edhe ardhja e kryetarit  Rus Vlladimir Putin në këtë shtet. Për shumë kë ishte një lloj befasie, por nëse …

Më shumë...

Petrit Selimit i merret posti i zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme

Petrit Selimi - Ivica Dacic

Kryeministri Isa Mustafa, ka marrë vendim për lirimin nga detyra e zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme, Petrit Selimi i cili ka mbajtur edhe poste të tjera fitimprurëse nga buxheti i Kosovës. Sipas njoftimit të Qeverisë, Selimi në përputhje me aktet ligjore, do të vazhdojë angazhimin në postin e koordinatorit nacional …

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri

Akademi përkujtimore për heroin Rrahim Beqiri

Në përvjetorin e 15-të, të rënies në altarin e atdheut, të luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri i njohur me nofkën “ Roki”. Akademia mbahet sot (2 gusht) duke filluar në orën 14.oo në Shtëpinë e Kulturës “Isa Kastrati” nën përkujdesjen  e kryetarit të komunës …

Më shumë...

FDH: Serbia po i fsheh shënimet për pjesëtarët aktivë të Ushtrisë së Serbisë që kanë kryer krime në Kosovë

Krimet Serbe ne Kosove

Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi konstaton se Ministria e Mbrojtjes e Serbisë po i fsheh shënimet për pjesëtarët aktivë të Ushtrisë së Serbisë, të cilët janë të akuzuar për krime lufte të kryera në Kosovë. Prokuroria serbe për Krime Lufte në vitin 2013 ka ngritur aktakuzë kundër oficerëve …

Më shumë...

Jokai Mor, (1825- 1904) shkrimtari i njohur dhe më i lexuari në Hungari, autor i dy romaneve me personazhe të historisë shqiptare

Jokai Mor, (1825- 1904) shkrimtari i njohur dhe më i lexuari në Hungari, autor i dy romaneve me personazhe të historisë shqiptare

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit Llajosh Zillahi, me sa dimë ne nuk …

Më shumë...

Thaçi ka pritur në takim kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, jetësuesin e Rezolutës 1244

Thaçi ka pritur në takim kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, jetësuesin e Rezolutës 1244

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim të përzemërt, kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin e institucioneve të Kosovës me zyrën e kësaj organizate administrative të OKB-së, e cila shtrin veprimin, sidomos në veri të vendit. Edhe pse zyrtarisht, …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli uroi Zvicrën në Ditën e Pavarësisë

Kadri Veseli

Kryekuvendari, Kadri Veseli, ka uruar popullin zviceran me rastin e Ditës së Pavarësisë së Zvicrës. Përmes një postimi ai ka shkruar se bashkatdhetarët që jetojnë dhe punojnë në Zvicër janë shtyllë e rëndësishme e mirëqenies dhe zhvillimit të Kosovës. “Uroj popullin mik zviceran në Ditën e Pavarësisë. Zvicra duhet zgjedhur …

Më shumë...

“Mjekët pa kufij”: Rriten sulmet e dhuna kundër emigrantëve dhe refugjatëve në vendet e Ballkanit dhe Evropës

“Mjekët pa kufij”: Rriten sulmet e dhuna kundër emigrantëve dhe refugjatëve në vendet e Ballkanit dhe Evropës

Organizata mjekësore humanitare, “Mjekët pa kufij” ka paralajmëruar për një rritje të sulmeve të dhunshme kundër emigrantëve dhe refugjatëve në Ballkan që nga pranvera. Që nga maji ne kemi regjistruar një rritje të dhunës kundër refugjatëve që kthehen nga Hungaria. Më shumë se 100 prej tyre kanë kërkuar ndihmë për …

Më shumë...

Adem Grabovci thotë se EULEX-i nuk ka të drejtë të përgjojë as t’i publikojë ato

Adem Grabovci

Duke folur për shkrimin e publikuar në portalin e ashtuquajtur, “Insajder”, i cili është  në shërbim të UDB-së dhe EULEX-it, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci ka deklaruar për mediet se shkrimet e shpifjet e tilla  ia rikujtojnë  kohën kur e ka  arrestuar UDB-ja Jugosllave. Më kujtojnë kohën …

Më shumë...

Shumë bashkëkombës kanë vizituar selinë qendrore të AAK-së, në Prishtinë

Shumë bashkëkombës kanë vizituar selinë qendrore të AAK-së, në Prishtinë

Në Ditën Kombëtare të Zvicrës, shumë bashkëkombës që jetojnë dhe punojnë atje, kanë vizituar selinë qendrore të Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, në Prishtinë. Mysafirët nga Zvicra, i ka pritur Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i cili në një bisedë të gjatë miqësore me ta, ka folur për aktualitetin politik …

Më shumë...

Shtohen kolonat në hyrje të Kosovës në pikëkalimin kufitar, në Merdare

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet në Merdare janë deri në 2 orë

Arritja e bashkatdhetarëve tanë për pushime dhe vizita  në vendlindje, ka ndikuar që gjatë ditës së sotme të shtohen kolonat në hyrje të Kosovës në pikëkalimin kufitar në Merdare. Sipas një njoftimi të Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, thuhet se deri në orën 10:30 të mëngjesit në këtë pikë kalimi …

Më shumë...

Edhe kufiri i Kosovës me Maqedoninë vazhdon të jetë pikë keqtrajtimi për shqiptarët

Rikthehen kolonat e gjata në dalje të Kosovës, bashkatdhetarët presin deri në shtatë orë në pikat kufitare

Heqja e regjimit të lëvizjes me pasaporta dhe mundësimi i lëvizjes vetëm me letërnjoftime mes Maqedonisë dhe Kosovës, nuk po i jep rezultatet e kënaqshme. Së paku jo për qytetarët e Kosovës, të cilët ankohen se policia maqedonase po e stërzgjat kontrollin rutinës ndaj tyre në kufi, transmeton gazeta Lajm …

Më shumë...

Isa Mustafa kërkon argumente për demarkacionin

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa duke komentuar  polemikat e fundit të zhvilluara për demarkacionin me Malin e Zi, ka deklaruar se nuk ka ashpërsim të gjuhës, por kërkesa për argumentim.  Të gjitha çështjet do të zgjidhen në dobi dhe interes të qytetarëve të Kosovës, pasi sipas tij, shënimi i kufirit …

Më shumë...

Genc Pollo: Të papranueshme mesazhet që ambasadori Donald Lu, iu drejtoi deputetëve

Genc Pollo

Deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë,  në një intervistë për “Panorama”, sqaron edhe rolin e ndërkombëtarëve në proces dhe mesazhet e përcjella nga Ambasada e Amerikës për deputetët e Kuvendit. Ai  i cilëson si të papranueshme mesazhet që ambasadori Donald Lu,  nisi për deputetët, duke theksuar se masat për të …

Më shumë...

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit nga rrethimi i forcave ruse dhe assadiste, ku sipas lajmeve nga OKB-ja janë vënë në rrezik jete mbi 300.000 banorë me mungesë të shprehur të ushqimeve dhe barnave. Aleanca e kryengritësve, Fatam al Sham, …

Më shumë...