Ahmet Qeriqi

Më shumë se 17 vjet pas çlirimit dhe 8 vjet pas pavarësisë, nuk po shtrihet autoriteti i Kosovës në Veri

Veriu i Mitrovicës

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 8 vjet qyshkur  kur u shpall pavarësia e Kosovës, dhe 17 vjet nga çlirimi prej Serbisë, Prishtina zyrtare ende nuk ka arritur ta shtrijë autoritetin shtetëror në veri. Funksionimi i strukturave paralele të themeluara nga Beogradi zyrtar që nga paslufta, si dhe tendenca …

Më shumë...

Ministri Demolli takoi ministrin e Mbrojtjes të Estonisë, Hannes Hanso

Haki Demolli

Ministri FSK-së, Haki Demolli u takua me ministrin e Mbrojtjes së Estonisë, Hannes Hanso në Halifaks të Kanadasë, ku po qëndron për vizitë zyrtare, me ftesë të posaçme nga Ministri i Mbrojtjes së Kanadasë dhe Forumi prestigjioz i Halifaxit.  Ministri Demolli theksoi nevojën për thellimin e bashkëpunimit në mes të …

Më shumë...

Çerkezi: Vonesat e KQZ-së, po e dëmtojnë Partinë e Drejtësisë

Partia e Drejtësisë

Kryetari i Partisë së Drejtësisë, Sylejman Çerkezi, me bashkëpunëtorë, ka vizituar degën e Gjilanit, ku u njoh për së afërmi me aktivitetet e kësaj dege. Me këtë rast u bë edhe kooptimi i disa anëtarëve të rinj në këtë degë e cila konsiderohet të jetë më e konsoliduara. Kryetari Çerkezi, …

Më shumë...

Përurohet rruga e re në Stubëll të Epërme të Vitisë

Përurohet rruga e re në Stubëll të Epërme të Vitisë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku së bashku me kryetarin e Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ipeshkvin, Dodë Gjergji, zëvendësministrin Emanuel Demaj dhe bashkëpunëtorë të tjerë, përuruan përfundimin e punimeve të rrugës në fshatin Stubëll e Epërme në komunën e Vitisë. Me rastin e përurimit të rrugës, ministri Zharku përgëzoi vendasit …

Më shumë...

Ministrat serbë kushtëzojnë kthimin në Qeveri me themelimin e AKS-së

Lista Serbe

Ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës, Lubomir Mariq dhe Dalibor Jevtiq kanë thënë se do t’u kthehen institucioneve nëse kthimi i tyre paraprihet me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Sipas agjencisë serbe Tanjug, ministri Mariq ka thënë se Lista Serbe gjithmonë ka insistuar në zbatim të marrëveshjeve …

Më shumë...

Angela Merkel ka vendosur të kandidojë edhe për një mandat të katërt në postin e kancelares

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkesl, e cila  po e  mban mandatin e tretë të këtij posti,  shtë deklaruar për të ardhmen e saj dhe ka vendosur që do të kandidojë edhe për një mandat të katërt. Merkel po përvilet për mandatin e katërt si kancelare. Ajo pritet  t’i futet punës për …

Më shumë...

Erdogan: Turqia nuk duhet të bashkohet me çdo kusht me Bashkimin Evropian

Erdogan

Kryetari, Rexhep Tajip Erdogan thotë se se Turqia nuk duhet të bashkohet me Bashkimin Evropian me çdo kusht, dhe në vend të kësaj mund të bëhet pjesë e bllokut të Shanhait, pjesë e së cilës janë Kina, Rusia, dhe shtetet Azisë Qendrore. Turqia edhe pas 11 vjet bisedimesh me Bashkimin …

Më shumë...

Prof.asoc.dr. Shkëlqim Millaku: “Mashtrimi i madh”, i B. Mahmuti, sinonim i Martin Segonit apo Marin Barletit

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Të dashur lexues me qëlloi edhe mua fati për të folur, shkruar, analizuar dhe krahasuara “librat” dëshmitë e shkruara dhe ato të papublikuara për t’i thënë disa fjalë. Para se të flasim për analizën e librit Mashtrimi i madhi të autorit Bardhyl Mahmuti, paraqes një shembull krahasues ndërmjet komunikimit të …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi premton që Samiti i radhës i Diasporës Shqiptare do të mbahet në Prishtinë

Hashim Thaçi dhe Edi Rama

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka cilësuar një iniciativë të jashtëzakonshme organizimin e Samitit të Diasporës shqiptare, e cila është bashkuar këto ditë në Tiranë. Thaçi ka thënë se Samiti i Diasporës i organizuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka mbledhur mbi 1000 përfaqësues të diasporës nga 40 …

Më shumë...

Enver Hoxhaj, mori pjesë në Samitin e Diasporës, që u mbajt në Tiranë

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, mori pjesë në Samitin e Diasporës, i cili u mbajt në Tiranë, ku ishin të pranishëm rreth një mijë pjesëmarrës nga 40 vende të ndryshme të botës, ku jeton mërgata shqiptare. Gjatë fjalës së tij, ministri Hoxhaj ka theksuar …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli takohet me Ministrin e Mbrojtjes të Kanadasë, Harjit Sajjan

Ministri i FSK-së, Haki Demolli takohet me Ministrin e Mbrojtjes të Kanadasë, Harjit Sajjan

Ministri, Haki Demolli po qëndron në vizitë zyrtare në Kanada, me ftesë të posaçme nga Ministri i Mbrojtjes së Kanadasë dhe Forumi prestigjioz i Halifaxit, një prej konferencave kryesore në Botë për siguri, sidomos në Amerikën e Veriut. Me këtë rast, Ministri Demolli pati një takim shumë të ngrohtë bilateral …

Më shumë...

Jonuz Musliu: Serbia po e shpërfillë Marrëveshjen për diplomat

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Kosovës Lindore, Januz Musliu ka deklaruar se ende uk është nostrifkuar asnjë diplomë nga Kosova, dërsa diplomat e Republikës së  Shqipërisë nga koha që dorëzohet kërkesa, duhet të kalojnë rreth 3 muaj për të marrë një përgjigje. Nga Republika e Kosovës, të gjithë të diplomuarit, …

Më shumë...

Ramiz Lladrovci thotë se qindra anëtarë të Vetëvendosjes po i bashkohen PDK-së, në Drenas

Ramiz Lladrovci

Degës së Partisë Demokratike të Kosovës, iu bashkuan 13 nëndegë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe qindra anëtarë të kësaj Lëvizje, në Drenas.  Me këtë rast, ish-anëtarët e Lëvizjes Vetëvendosje, u zotuan se do ta përkrahin fuqishëm kandidaturën e Ramiz Lladrovcit për kryetar të Drenasit. Rifat Demaku, ish anëtari Vetëvendosjes tha se …

Më shumë...

RrGGK: Trupi i veprimtares, Sevdije Ahmeti varroset sot në varrezat e Prishtinës, në orën 14.00

RrGGK: Trupi i veprimtares, Sevdije Ahmeti varroset sot në varrezat e Prishtinës, në orën 14.00

Sevdije Ahmeti ishte ideatorja dhe shtylla e lëvizjes së grave në Kosovë. Në mesin e mbrojtësve më të hershëm të të drejtave të grave si të drejta të njeriut në Kosovë, ajo ishte udhëheqëse, aktiviste, feministe, shkrimtare. Në fillimet e aktiviteteve të saj për të drejtat e grave, si redaktore …

Më shumë...

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

( Me rastin e 72-vjetorit të Kuvendit  të Drenicës,  i cili organizoi luftën kundër depërtimit të forcave partizane çetnike serbe në Kosovë) Kuvendi Institucional i Drenicës i filloi punimet më 20 nëntor 1944, në lokalet e Kuvendit Komunal të Polacit, në orën 10, 00. Kuvendin e hapi delegati më i …

Më shumë...

Ismet Azizi: Ja cilat vendime i mori Kuvendi i Drenicës i 20 Nëntorit të vitit 1944

Shaban Polluzha

( Me rastin e 72-vjetorit të Kuvendit  të Drenicës,  i cili organizoi luftën kundër depërtimit të forcave partizane çetnike serbe në Kosovë) Kuvendi Institucional i Drenicës i filloi punimet më 20 nëntor 1944, në lokalet e Kuvendit Komunal të Polacit, në orën 10, 00. Kuvendin e hapi delegati më i …

Më shumë...