KEK
Fillimi / Lajmet / Mbledhja konstituive e Kuvendit pritet të mbahet brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja
Kuvendi i Kosoves

Mbledhja konstituive e Kuvendit pritet të mbahet brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja

Mbledhja konstituive e Kuvendit të Kosovës pritet të mbahet brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Certifikimi nga KQZ-ja do të bëhet pas shqyrtimit të 65 ankesave të partive nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, i cili për një gjë të tillë do të dalë me vendim gjatë ditës së sotme. Me këtë rast, kryetari, Hashim Thaçi është i obliguar që brenda 30 ditëve ta caktojë mbledhjen konstituive. E në rast se Thaçi nuk e bën një gjë të tillë Kuvendi gëzon të drejtën absolute që ta thërrasë vetë mbledhjen për seancën e parë. Përfaqësuesit e tri blloqeve janë shprehur optimistë se nuk do të ketë vonesa sa i përket konstituimit të Kuvendit.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...