Ahmet Qeriqi

Me qëllim për të anashkaluar lajmin e vrasjes së fëmijës shqiptar 4-vjeçar, policia bastis lagjen Gazi Babë në Shkup

Me qëllim për të anashkaluar lajmin e zi të vrasjes së fëmijës shqiptar 4-vjeçar, në Kumanovë, në prani të prindërve, nga një ish polic, sllavomaqedon, polica e këtij shteti është duke zhvilluar një aksion të madh policor, duke bastisur disa shtëpi të lagjes Gazi Babë, në Shkup.  Aksioni i madh …

Më shumë...

NATO-ja e gatshme për të penguar çdo sulm të mundshëm të Rusisë në vendet e Evropës

NATO-ja e gatshme për të penguar çdo sulm të mundshëm të Rusisë në vendet e Evropës

Në samitin e NATO-s në Varshavë, përfaqësuesit e aleancës dhe Bashkimit Evropian ranë dakord për vendosjen e forcave shumëkombëshe në vendet baltike dhe në Poloni për të penguar çdo agresion të mundshëm rus. Samiti vendosi që sulmi ndaj një anëtari të konsiderohet si një sulm ndaj të gjithë aleancës. Kancelarja …

Më shumë...

Kolinda Grabar Kitaroviç: Rusia përmes Serbisë po e trazon rajonin e Ballkanit

Kolinda G. Kitaroviq: Shkëmbimi i territoreve do të ishte një ide shumë e keqe, me të cilën, do të hapej kutia e Pandorës

Kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, duke folur në samitin e NATO-së, që po mbahet në Varshavë, është cituar të ketë deklaruar se ndihet tejet e shqetësuar për shkak të ndikimit rus në Ballkan dhe ushtrimeve ushtarake të përbashkëta mes Rusisë dhe Serbisë. Rusia është duke bashkëpunuar në mënyrë aktive …

Më shumë...

Hasan Nuhanoviq: Nuk do të ketë drejtësi për Srebrenicën, të cilën e tradhtoi UNPROFOR-i dhe batalioni holandez

Hasan Nuhanovic

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq, në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë, ku ushtria serbe 26 vjet më parë  ka vrarë mbi 8.000 boshnjakë …

Më shumë...

Nuhanoviq: Nga tradhtia e forcave holandeze, u tërhoq mbrojta e Srebrenicës dhe serbët masakruan 8.000 boshnjakë

Masakra e Srebrenicës

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë,prej 6 deri më 11 korrik të vitit 1995.  Ai thotë se sulmi …

Më shumë...

Kryeministri, Rama ka mbajtur një fjalim në sesionin e krerëve të vendeve anëtare të NATO-s, në Varshavë të Polonisë

Kryeministri, Rama ka mbajtur një fjalim në sesionin e krerëve të vendeve anëtare të NATO-s, në Varshavë të Polonisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në krye të  delegacionit shqiptar  të nivel të lartë, ka mbajtur një fjalim në sesionin e krerëve të shteteve, në Varshavë të Polonisë, në zhvillimet e Samitit të udhëheqësve të shteteve dhe qeverive të Aleancës së Atlantikut të Veriut. Rama para të pranishmëve u shpreh …

Më shumë...

AKP-ja vetëm gjatë vitit që shkoi ka shpenzuar 1,388,483 euro për paga nga Buxheti i Kosovës

Gjatë shtatë muajve të parë të vitit, bankat komerciale me kapital të huaj në Kosovë kanë fituar 45 milionë euro

Në raportin e Auditorit të Përgjithshëm thuhet se e quajtura  Agjencia Kosovare e Pronës shumicën e të hyrave i shpenzon për pagat dhe mëditjet, ku vetëm gjatë vitit që shkoi ka shpenzuar 1,388,483 euro. Kurse, të hyrat vetjake të AKP-së ishin 21,171 euro, ku përfshihet pjesa prej 5% nga administrimi …

Më shumë...

Shqipëria do të jetë pjesë e Task-Forcës së Gatishmërisë Shumë të Shpejtë sa i përket sigurisë botërore

Mimi Kodheli

Shqipëria do të jetë pjesë e Task-Forcës së Gatishmërisë Shumë të Shpejtë sa i përket sigurisë botërore. Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli e bëri të ditur këtë lajm gjatë fjalës që mbajti gjatë punimeve të Saimirit të NATO-s që po zhvillohet në Varshavë. Kemi bërë gjithë përgatitjet e nevojshme që …

Më shumë...

Faktet shkencore bazohen në elemente të verifikuara, ndërsa kërkesat politike bazohen në nevojat e kohës

Zejnullah Gruda

Profesorët: Zejnulla Gruda, Florim Isufi, Shpejtim Bulliqi dhe Përparim Ahmeti, janë deklaruar kundër vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi, të vendosur nga Komisioni Shtetëror i Republikës së Kosovës. Ata kanë punuar  një dokument me të cilin thonë se dalin fakte të reja që demarkacioni është gabim. Faktet shkencore …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj quan mashtrues Isa Mustafën dhe Hashim Thaçin

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj u ka drejtuar një letër të hapur, kryeministrit Isa Mustafa dhe kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Në letër thuhet se  “skenari i radhës i shumicës parlamentare, për kufirin me Malin e Zi, është që ta fusin një fjali në marrëveshjen, se gjoja kufiri mund të …

Më shumë...

Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të procedohet në Kuvend ashtu sikur ka kërkuar BE-ja

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka bërë me dije se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të procedohet në Kuvend ashtu sikur kjo marrëveshje  është arritur më herët. Ai  nuk ka përmendur ndonjë datë të caktuar se kur do të procedohet në Kuvend marrëveshja e demarkacionit me Malin …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, mori pjesë në nënshkrimin e Memorandumit midis MASHT-it dhe ambasadës amerikane

Veseli

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, mori pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit midis Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, dhe Ambasadës së ShBA-së në Prishtinë, për zhvillimin e Programit Fullbrajt, i cili financon shkëmbimin akademik, përkatësisht bursa studimore për studentët nga Kosova në SHBA. Duke e konsideruar …

Më shumë...

Shqipëria, përfaqësohet me një delegacion të nivelit të lartë në Samitin e shteteve dhe qeverive të NATO-s

Samiti i NATO-s, Varshavë

Shqipëria, në cilësinë e vendit anëtar, përfaqësohet me një delegacion të nivelit të lartë në Samitin e krerëve të shteteve dhe qeverive të Aleancës së Atlantikut të Veriut, në Varshavë të Polonisë. Delegacioni shqiptar kryesohet nga kryeministri, Edi Rama, me pjesëmarrjen e ministrit të Punëve të Jashtme Ditmir Bushati dhe …

Më shumë...

Nga pasojat e një sulmi vetëvrasës në një faltore shiite në veri të Irakut kanë mbetur të vrarë 35 veta

Nga pasojat e një sulmi vetëvrasës në një faltore shiite në veri të Irakut kanë mbetur të vrarë 35 veta

Nga pasojat e një sulmi vetëvrasës,  në një faltore shiite në veri të Irakut,  kanë mbetur të vrarë 35 vetë ndërsa kanë marrë plagë më së paku 78 të tjerë bën të ditur, “Al-Xhazira”. Tre pjesëtarë të armatosur kanë hyrë në xhaminë e imamit, Sajid Muhamed në  krahinën Saladin ku kanë …

Më shumë...

Erdogan: NATO-ja duhet të transformohet për ta ruajtur stabilitetin global dhe balancimin e forcave

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar se Aleanca Veriatlantike duhet të transformohet, për ta ruajtur stabilitetin global dhe forcat balancuese, me qëllim për të krijuar sa më shumë  siguri në botë. Sulmet e fundit terroriste në Turqi, në Bagdad, në Arabinë Saudite tregojnë se siguria ndërkombëtare është bërë …

Më shumë...

Pandeli Majko: Shqipëria aktualisht rrezikon të përfshihet në një spirale anti-perëndimore

Pandeli Majko

Deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko deklaroi sot se Shqipëria aktualisht rrezikon të përfshihet në një spirale anti-perëndimore duke vënë në shënjestër qëndrimin e PD-së për reformën në drejtësi, pas letrës së ambasadorit Donald Lu, drejtuar deputetëve një ditë më parë. Letra e djeshme e Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara …

Më shumë...