Ahmet Qeriqi

Janjiq: Serbia ka hapësirë të kufizuar veprimi lidhur me kombinatin Trepça

Janiq

Analisti serb, Dushan Janjiq ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka hapësirë të kufizuar veprimi lidhur me kombinatin Trepça. Ai ka thënë për agjencinë “Beta” se sado që është vështirë, dialogu në Bruksel është korniza e vetme në të cilën mund të bëhet ndonjë gjë.  Beogradi zyrtar  në të ardhmen …

Më shumë...

Deputeti Rexhep Selimi ka kërkuar reciprocitet me rastin e arrestimeve

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se pas arrestimit të Nehat Thaçit, Kosova duhet të fillojë me reciprocitet ndaj Serbisë  duke e arrestuar shefin e zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Arrestojeni Marko Gjuriqin i cili po sfidon ligjet dhe policinë e Kosovës, duke thënë se …

Më shumë...

Mustafa: Arrestimi i Nehat Thaçit është i pakëndshëm, por ne do të vazhdojmë dialogun me Serbinë

Isa Mustafa

Kryeministri, Mustafa ka thënë para deputetëve se po ballafaqohemi me situatë të pakëndshme dhe mjaftë problematike me arrestimin dhe burgosjen e njerëzve nga Kosova nga ana e pushteti serb, në këtë rast edhe me arrestimin e Nehat Thaçit. Arrestimi i tij është akt politik dhe nuk ndihmon në normalizimin e …

Më shumë...

Ministri Hyseni ka pasur shumë kujdes në deklarata për të mos ia vështirësuar gjendjen policit Thaçi (!)

Skënder Hyseni: Dialogu me Serbinë duhet të marrë një dinamikë të re dhe duhet të kulmojë me njohje reciproke

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka deklaruar në Kuvend  se që nga moment i arrestimit të Nehat Thaçit, Qeveria e Kosovës me dikasteret përkatëse është vënë në lëvizje. Jemi përkujdesur dhe do të vazhdojmë të përkujdesemi që me asnjë deklarim publik të mos ta vështirësojmë procesin …

Më shumë...

Seanca e pas ditës e Kuvendit të Kosovës iu ka kushtuar arrestimit në Serbi të policit, Nehat Thaçi

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjifca ka thënë sot në Kuvend  se arrestimi i Nehat Thaçit ka shkaktuar një heshtje te Qeveria e Kosovës. Përderisa Serbia arrestoi Nehat Thaçin, në Kosovë ministrat dhe zyrtarët vazhdonin të thoshin, jemi duke punuar shumë në këtë drejtim. Edhe sa veprime të …

Më shumë...

Arrestimi i ish-luftëtarëve të UÇK-së, në Serbi, nuk ka ndaluar asnjëherë

Kadri Veseli ka dorëzuar kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Arrestimi i shqiptarëve në Serbi nuk ka ndaluar asnjëherë. Ata ish-pjesëtarë të UÇK-së që rrezikojnë të hyjnë në Serbi, nuk janë sa duhet të përgjegjshëm, ose duan të provojnë inatin e zemërimin e Beogradit, ose bëjnë punë për të cilat nuk di opinioni. Është shumë më tragjik fakti se ata …

Më shumë...

Kryetarët e komunave të Kosovës në vizitë studimore në Kroaci

Kryetarët e komunave të Kosovës në vizitë studimore në Kroaci

Kryetarë dhe nënkryetarë të komunave, përfaqësues nga Qeveria e Kosovës, përfaqësues të Asociacionit të Komunave të Kosovës dhe të GIZ-së morën pjesë në një vizitë studimore në Kroaci më qëllim të shkëmbimit të përvojave në sektorin e menaxhimit të mbeturinave. Delegacioni nga Kosova vizitoj Ministrinë e Mjedisit dhe Mbrojtjes së …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës: Të kota dhe të pakuptimta reagimet e krerëve politikë në Serbi lidhur me Trepçën

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet e krerëve politikë e institucionalë në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Dilemave të ngritura nga kryeministri i Serbisë u është përgjigjur Prishtina zyrtare, duke i cilësuar të pakuptimta qëndrimet …

Më shumë...

Christian Danielsson kërkon konsensus të spektrit politik për adresimin e sfidave për reforma në Kosovë

Christian Danielsson kërkon konsensus të spektrit politik për adresimin e sfidave për reforma në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim i Komisionit Evropian, Christian Danielsson, gjatë vizitës në vendin tonë është takuar me përfaqësues të Qeverisë, liderët e të gjitha partive kryesore politike dhe shefat e misioneve të BE-së. Ai theksoi rëndësinë e marrëdhënieve midis BE-së dhe Kosovës, si dhe shprehu nevojën për …

Më shumë...

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën

Deputeti Partisë Socialiste të Shqipërisë, Namik Dokle, ka deklaruar se pranimi i Kosovës në Asamblenë e Parlamentit të Këshillit të Evropës është një arritje historike. “Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën: duke filluar nga sesioni më i afërt, Kosova do të ketë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi ka reaguar kundër kërcënimeve të shpeshta që po vinë nga Serbia

Jakup Krasniqi

Ish kryekuvendari,  Jakup Krasniqi ka reaguar kundër kërcënimeve gjithnjë e më të shpeshta, që po vinë nga Serbia.  Në një shkrim të tij lidhur me këtë situatë ai ka rikujtuar se ishin po këta njerëz që në vitet e ‘80 e ‘90 i zhvilluan katër luftëra, të cilat prodhuan politika …

Më shumë...

Besart Krasniqi: Raporti i rezistencës aktive dhe i negociatave

Besart Krasniqi: Raporti i rezistencës aktive dhe i negociatave

Populli shqiptar gjithmonë ka rezistuar  në periudha të ndryshme kohore, ku gjatë atyre rezistencave, edhe pse ka pas barrikada dhe pengesa të shumta para vetes, gjithmonë fundi ka qenë i favorshëm për shqiptarët. Ata  historikisht kanë dalë triumfues kur kanë bërë rezistencë, kur kanë bërë luftë, por gjithmonë  negociatat kanë …

Më shumë...

Nisma: Kërkesa e Hashim Thaçit për zbardhjen e të gjitha krimeve në Kosovë është vetëm një parullë false

NISMA

NISMA për Kosovën, konsideron se  kërkesa e Hashim Thaçit për zbardhjen e të gjitha krimeve që janë kryer në Kosovë gjatë dhe pas luftës, është vetëm një parullë false përmes së cilës ai nuk ka për qëllim vënien e drejtësisë në vend, përkundrazi ky veprim i tij përbën një tentim …

Më shumë...

Nuk miratohen në Kuvend dy rezolutat e propozuara nga Vetëvendosja

Kuvendi i Kosovës

Gjatë punimeve në Kuvendin e Kosovës, sot me 29 vota pro, 37 kundër dhe 6 abstenime Kuvendi nuk ka arritur të miratojë Propozim-Rezolutën lidhur me Kodin telefonik shtetëror të Republikës së Kosovës, të propozuar nga Visar Ymeri. Po ashtu me 25 vota pro, 35 kundër dhe 7 abstenime Kuvendi nuk …

Më shumë...

Kryepopi Irinej: Kosova mund të jetë humbur, por këtë nuk do ta pranojmë dhe do ta kthejmë me dhunë

Patriariku serb, Irinej thotë se kryetari serb Aleksandar Vuçiq po lufton si luan për Kosovën në kushte të pabarabarta

Kryepeshkopi serb, Irinej, ka deklaruar  se Kosova edhe mund të jetë humbur, por këtë nuk do ta pranojmë. Ai tha për mediet në Serbi se humbja e Kosovës ka ardhur në mënyrë të dhunshme, dhe në po të njëjtën mënyrë do ta kthejmë. Ajo që na është marrë me dhunë, …

Më shumë...

Mbi 180 prona, asete të ish-ndërmarrjeve shoqërore të Kosovës, gjenden në territorin e ish-Jugosllavisë

AKP

Mbi 180 prona të ndërmarrjeve shoqërore, të cilat administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, gjenden në territorin e ish – Jugosllavisë. Qasja në këto prona është e vështirë, meqë disa shtete ku gjenden ato nuk e pranojnë autoritetin e AKP-së. Këtë, për Radion Evropa e Lirë, e pranon Petrit Gashi, …

Më shumë...