Ahmet Qeriqi

Lëvizja për Bashkim dhe Nisma për Kosovën dënojnë aktin e hedhjes së bombës në RTK

Lëvizja për Bashkim: Pa një platformë të qartë politike, Kosova nuk ka pse t’i vazhdojë bisedimet me Serbinë

Pak ditë pas sulmit me predhë mbi objektin e Kuvendit të Kosovës, mbrëmë u sulmua edhe Radiotelevizioni i Kosovës. Lëvizja për Bashkim, sulmet e tilla mbi institucionet shtetërore e publike të Kosovës, i cilëson si akte qyqare. Përpjekja për t’u imponuar medieve në mënyrë të dhunshme agjenda politike, edhe në …

Më shumë...

Vetëvendosja: RTK-ja është shndërruar në propagandues të Qeverisë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar kundër sulmit me granatë dore në objektin e RTK-së, por ka sqaruar  se menaxhmenti i televizionit publik të hënën mbrëma e konfirmoi se RTK-ja është shndërruar në propagandues të Qeverisë. “Lëvizja VETËVENDOSJE! ka shumë kohë që i bënë thirrje RTK-së të mos i shërbejë Thaçit, Veselit …

Më shumë...

Reagim ndaj shkrimit:“Në atlaset e Murat Mehës, kufiri është deri në Çakorr” botuar në portalin Telegraf

Murat Meha e Muzafer Çaka nga Agjencia Kadastrale të Kosovës po qëndrojnë për një vizitë në Kroaci

Me datë 22 08 2016, në portalin telegrafi, rastësisht lexova shkrimin tendencioz e diskualifikues me titull:  “Në atlaset e Murat Mehës, kufiri është deri në Çakorr”. Duke përcjellë mediat e shkruara dhe elektronike shpesh herë të krijohet përshtypja se gjithçka mund të kontestohet bile edhe ajo që është reale, e prekshme …

Më shumë...

Një cikël poezish të poetit, veteranit të arsimit dhe veprimtarit, Xhemal Pllana

Një cikël poezish të poetit, veteranit të arsimit dhe veprimtarit, Xhemal Pllana

Poezia bashkëkohore dhe përgjithësisht krijimtaria letrare artistike në Kosovë ka mjaft emra të panjohur sa duhet për opinionin lexues, për shkaqe të natyrës objektive e subjektive. Jeta e gjatë nën robëri e shqiptarëve në Kosovë dhe në viset e mbetura nën regjimin kriminal  serb, ka bërë që një pjesë e …

Më shumë...

Jo zyrtarisht: Lista Serbe do ta kushtëzojë votimin e Demarkacionit me krijimin e AKS-së në veri

AKS

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se përveç nëntë deputetëve të koalicionit PDK-LDK, të cilët janë deklaruar publikisht se nuk do ta votojnë demarkacionin, Lista Serbe në koalicion qeveritar ka kushtëzuar votimin me krijimin e Asociacionit të Komunave serbe nëp Veri të Kosovës. Edhe pse lajmi nuk është konfirmura zyrtarisht është …

Më shumë...

Minxhozi: Takimi i Nishit përpjekje e Serbisë dhe Shqipërisë për ta forcuar bashkëpunimin rajonal, pa Kosovën

Minxhozi

Duke folur për forumin ekonomik, i paralajmëruar të mbahet gjatë tetorit, në Nish, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi, ka thënë se nikoqir është kryeministri serb, Vuçiq dhe se asnjëherë nuk është diskutuar për një takim trepalësh, ku do të merrnin pjesë edhe kryeministri apo kryetari i Kosovës. Minxhozi …

Më shumë...

Serbia dëshiron thellim të miqësisë dhe bashkëpunimit me Shqipërinë, por pa Kosovën

Aleksandar Vucic

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar për agjencinë Tanjug se Serbia do t’i vazhdojë politikat e saj në ruajtjen e paqes e stabilitetit, dhe do të vazhdojë të ndërtojë lidhje shtetërore, në veçanti me Shqipërinë dhe me Bosnje Hercegovinën. Qeveria e Serbisë, do të vazhdojë të ndërtojë stabilitet rajonal …

Më shumë...

Sindikata e Punëtorëve e RTK-së dënon ashpër sulmin kundër mediumit të vetëm publik të Kosovës

Sindikata e Punëtorëve e RTK-së dënon ashpër sulmin kundër mediumit të vetëm publik të Kosovës

Sindikata e Punëtorëve e RTK-së dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm kriminal ndaj mediumit të vetëm publik, ku persona të panjohur kanë sulmuar objektin me granatë dore, në vendin ku janë të vendosur transmetuesit e valëve dhe gjeneratorët rreth orës 22:00. “Në kohën kur ka ndodhur ky shpërthim, shumë nga kolegët …

Më shumë...

Më 25 gusht, në Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve, në Kleçkë, përurohet libri: “Në çdo lis një sy shqiponjë”

Më 25 gusht, në Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve, në Kleçkë, përurohet libri: "Në çdo lis një sy shqiponjë"

Më 25 gusht, në orën 12.00 në Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve, në Kleçkë, bëhet promovimi i librit, “Në çdo lis një sy shqiponjë” i autorëve:  Arsim Krasniqi, Nasuf Gashi dhe Hasan Maksuti. Monografia i  kushtohet Togut të Artilerisë të Brigadës 121 “Ismet Jashari – Kumanova”.

Më shumë...

Ali Lajçi: Me demarkacion, shteti i Kosovës po humb pronë publike

Ali Lajçi

Ish-anëtari i Komisionit Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror me Malin e ZI, Ali Lajçi, thotë  se me këtë demarkacion, shteti i Kosovës po humb pronë publike, e jo prona të cilat janë menaxhuar nga komunat. Ai ka thënë se toka që po e humb Kosova me këtë …

Më shumë...

Daçiq përshëndet UNMIK-un dhe rolin që po luan ky mision kundër pavarësisë së Kosovës

Ivica Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka pritur në takim dhe ka biseduar me përfaqësuesin special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së dhe shef i UNMIK-ut, në Kosovë, Zahir Taninin në prag të mbledhjes që do të mbahet në Këshillin e Sigurimit të në të cilën do të shqyrtohet …

Më shumë...

Nuredin Ibishi: Demarkacioni nuk është fare në rregull, por më shumë vlen Kosova se ajo hisja jonë atje (!)

Nuredin Ibishi

Deputeti i LDK-së, Nuredin Ibishi, thotë se në kohën kur Kosova po ballafaqohet me pakënaqësi rreth shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi, faji po i hidhet Komisionit Shtetëror, që lejoi ardhjen deri në këtë situatë. Ibishi ka thënë për mediet se është Komisioni Shtetëror ai që i solli …

Më shumë...

Gjatë luftimeve në Halep, vetëm nga fillimi i gushtit, forcat ruse dhe assadiste kanë vrarë rreth 500 civilë sirianë

Halepi po bëhet një “varrezë gjigante” me pushtimin e forcave assadiste dhe ruse

Sipas të dhënave nga Observatori Sirian për të drejat e njeriut, bëhet e ditur se nga fillimi i këtij muaji, gjatë luftimeve në Halep janë vrarë rreth 500 pjesëtarë të popullatës civile. Në mesin e të vrarëve gjatë sulmeve nga ajri të aeroplanëve rusë dhe forcave assadiste janë vrarë rreth …

Më shumë...

Aktorja dhe regjisorja e famshme botërore, Angelina Jolie, ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame

Aktorja dhe regjisorja e famshme botërore, Angelina Jolie, ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame

Angelina Jolie, aktore dhe regjisore e famshme dhe shumë e njohur në botë, citohet të ketë pranuar se  ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame. Bëhet e ditur se këro fjalë i kishte thënë pak para Ramazanit. Jolie, një ndëra aktorët dhe regjisoret më të njohura në botë, një simbol …

Më shumë...

Përdhoset e dëmtohet pllaka e Ambasadës së Kosovës në Paris

Përdhoset e dëmtohet pllaka e Ambasadës së Kosovës në Paris

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës dënon sulmin vandal kundër simboleve të Ambasadës së Kosovës në Paris nga njerëz, që janë kundër shtetit të Kosovës, pavarësisë dhe të arriturave të saj. “Sot para dite, stafi i Ambasadës e Kosovës, në Paris e ka gjetur të dëmtuar pllakën në hyrje …

Më shumë...

Zyrtarët e Serbisë pranojnë të takohen me zyrtarët e Prishtinës, por pa prani të simboleve të Kosovës

Milovan Drecun

Sipas gazetës beogradase “Veçernje novosti” bëhet e ditur se “takimi i delegacionit të Odës ekonomike të Serbisë dhe paralajmërimet e vajtjes  së ndërmarrësve nga Kosova dhe të përfaqësuesve politikë të rangut më të ultë në Beograd e në Nish, janë paralajmërime të etapës së re në marrëdhëniet ndërmjet Beogradit e …

Më shumë...