Brickos

Ahmet Qeriqi

Kryetari, Bujar Nishani, dekoroi gazetarin, Frank Shkreli me titullin, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”

Kryetari, Bujar Nishani, dekoroi gazetarin, Frank Shkreli me titullin, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”

Me rastin e ndarjes së Dekoratës, “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”, gazetarit Frank Shkreli nga kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani thuhet: Në nderim të veprimtarisë së palodhur atdhetare për çështjen kombëtare, si dhe në respekt të rolit e kontributit të çmuar dhënë për dekada me radhë si veprimtar i shquar …

Më shumë...

Azem Syla ndodhet i shtrirë në QKUK, për shkaqe shëndetësore

Azem Syla

Ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla, i akuzuar nga Prokuroria e EULEX-it, për gjoja krim të organizuar, që nga e premtja u shpall i paraburgosur për të tretën herë, por nuk është dërguar në burg, meqë është i sëmurë dhe është dërguar për shërim në QKUK. Avokati i tij, Tomë Gashi …

Më shumë...

Prof.dr.Resmi Osmani: Letër e hapur, Eleni Souranit, ambasadore e Greqisë, në Tiranë

Prof.dr.Resmi Osmani: Letër e hapur, Eleni Souranit, ambasadore e Greqisë, në Tiranë

Zonja ambasadore, shkak për këtë letër të hapur, u bë deklarimi Juaj në intervistën për “Albania Daily News” dhe publikuar në gazetën “Dita” për çështjen çame. Ju, deklaruat tekstualisht: “Çamët e Greqisë (duhet t’i ndajmë nga çamët e Shqipërisë) lanë vendin në fund të pushtimit gjerman, duke ndjekur tërheqjen e …

Më shumë...

Sot mbushen 18 vjet nga rënia heroike e doktor Lec Gradicës

Sot bëhet rivarrimi i dëshmorit të kombit, Dr. Lec Gradica

Sot përkujtohet rënia e dëshmorit të kombit, Lec Gradica, mjeku i luftës, i cili ra heroikisht duke shëruar plagët e luftëtarëve të lirisë, në malet e Qyqavicës. Dr.Leci ishte ndër të parët që u kyç në luftën çlirimtare qysh në ilegale duke ofruar ndihmë profesionale. Ai ishte pjesë e Brigadës …

Më shumë...

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua libri: “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua libri: “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

Sot në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë u përurua  libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit 2001, në Mateq të ish-RJ …

Më shumë...

Edita Tahiri thotë se ia ka ndaluar serbit Gjuriq vizitën në Kosovë

Edita Tahiri

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri, në përgjigjen ndaj Marko Gjuriqit, ka thënë se ai ndihet  nervozuar se iu ka  ndaluar hyrja në Kosovë dhe për këtë shpik të pavërteta. Ajo më tej ka thënë se duhet pyetur Gjuriqin pse Austria ka aplikuar për kodin telefonik, e jo Serbia? …

Më shumë...

Zyrtarit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq sot iu ndalua të hyjë në territorin e Kosovës

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtarit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, sot iu ndalua të hyjë në territorin e Kosovës, ku kishte planifikuar ta vizitonte Patriarkanën e Pejës. Mirëpo, ai nuk u ndal me deklarata. Gjuriq sot ka demantuar Edita Tahirin, e cila   ka thënë se Kosova javën e ardhshme do të bëhet …

Më shumë...

Ubo Consulting: Nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën 48 % e qytetarëve të Kosovës do të votonin

Vota

Në një sondazh të publikuar nga Ubo Cosulting, nëse  zgjedhjet do të mbaheshin të dielën, del se  48 % e qytetarëve të Kosovës do të merrnin pjesë në votime. Në një sondazh të realizuar këtë muaj, 24.1 % e qytetarëve kanë thënë se do të votojnë për Partinë Demokratike të …

Më shumë...

Dega e Partisë së Drejtësisë në Therandë, kërkon dorëheqjen e kryetarit, Ferid Agani

Partia e Drejtesise

Bazuar në rrethanat e krijuara  gjatë muajve të fundit, nga një grup i vogël i Kryesisë, në krye me zotrë, Ferid Aganin, Kryesia e Partisë së Drejtësisë dega në Therandë nxori një vendim ku kërkon dorëheqjen e parevokueshme të Ferid Aganit nga posti i kryetarit të PD-së.  Gjithashtu kryesia e …

Më shumë...

PDK në Ferizaj: A i duhet Ferizajt një kryetar me moral të tillë?!

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Dega e PDK-së në Ferizaj gjatë një konference për mediet ka  reaguar kundër Kryetarit të Komunës, Muharrem Sfarça,jo  për çështje personale, sepse konsideron që nuk mund të shkojë aq larg ky kryetar sa që reagimet  tona me vend dhe në shërbim të përmirësimit të jetës edhe ashtu të rënduar të …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbledhjen e radhës e mbanë më 26 shtator

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbledhjen e radhës pritet ta mbajë më 26 shtator. Kështu është bërë me dije nëpërmjet një njoftimi për medie të premten nga Zyra për Informim e Kuvendit. Në këtë mbledhje, Kryesia e Kuvendit do të diskutojë për nëntë pika të rendit të ditës. Pika pesë …

Më shumë...

Raif Qela: Koalicioni qeverisës nuk i ka votat e duhura për ta ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi

Raif Qela

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, i cili është pjesë e grupit parlamentar të PDK-së, ka bërë me dije se koalicioni qeverisës nuk i ka votat e duhura për ta ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi. Ai i ka ftuar pozitën dhe opozitën të reflektojnë rreth kësaj çështje. Qela …

Më shumë...

Haradinaj: Angazhimi i opozitës ka ndaluar Qeverinë ta themelojë AKS-në dhe demarkacionin me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët e Deçanit se angazhimi i opozitës  ka ndalur Qeverinë t’i bëjë dy gabime të mëdha: formimin e Asociacionit dhe ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. “Fakti i angazhimit Kosova shpëtoi nga dy gabime; …

Më shumë...

Universiteti publik, “Hasan Prishtina” është gati për të filluar vitin e ri akademik 2016-2017

Universiteti “Hasan Prishtina”

Drejtuesit dhe administrata e Universitetit publik, “Hasan Prishtina”, është gati për të filluar vitin e ri akademik 2016-2017, duke i përmbyllur edhe përgatitjet përfundimtare siç është konkursi për regjistrim të studentëve në nivelin master të studimeve në këtë universitet. Prorektori për Marrëdhënie Ndërkombëtare i cili njëherësh është edhe zëdhënës i …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka kërkura nga OKB-ja ta njohë pavarësinë e Kosovës

Bujar Nishani

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, në fjalimin e tij para  Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara ka kërkuar njohjen e pavarësisë Kosovës, pasi ajo do të sjellë forcimin e mëtejshëm të paqes dhe stabilitetit në rajon. Kemi mbështetur dhe vijojmë të inkurajojmë pa asnjë ngurrim avancimin e dialogut mes …

Më shumë...

Agim Çeku: Nuk ka nevojë për riverifikim të listave, edhe pse jam i befasuar me numrin e madh të konkurruesve

Agim Çeku

Kryetari i Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, invalidëve, pjesëtarëve dhe të internuarve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, ka thënë se nuk ka nevojë për riverifikim të listave, megjithëse pranon se është befasuar me numrin e madh të atyre që kanë aplikuar. Ai ka …

Më shumë...