KEK
Fillimi / Lajmet / Gjykata ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së
Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Gjykata ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së

Një gjykatë në Maqedoni ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të tjerë të partisë së tij nacionaliste, WMRO-DPMNE, përfshirë dy ish-ministra të qeverisë së tij, lidhur me skandalin e  përgjimit. Ky urdhër është shpallur pasi Gruevski dhe ish-ministri i brendshëm dhe ai i transportit, Gordana Jankullovska dhe Mile Janakieski, ishin akuzuar të dyshuar se i kanë shkelur rregullat financiare të fushatës zgjedhore dhe për keqbërje të tjera, gjatë hetimit të Prokurorisë speciale për përgjimet ilegale. Në këtë skandal, janë përgjuar ilegalisht bisedat telefonike të afro 20 mijë njerëze. Gruevski i ka hedhur akuzat dhe i ka fajësuar spiunët e jashtëm. Skandali ka shkaktuar krizë politike dhe zgjedhje në dhjetor të vitit të kaluar, me ç’rast ka përfunduar sundimi 10 vjeçar i partisë WMRO-DPMNE të Gruevskit. Më se 100 vetë janë akuzuar deri tash në kuadër të hetimeve për përgjim.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...