Ahmet Qeriqi

Ymeri: Asnjë vendim madhor për Kosovën nuk po e marrin dot pa miratimin e Aleksander Vuçiqit

Visar Ymeri

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka shprehur bindjen se asnjë vendim madhor për Kosovën nuk po e marrim dot pa miratimin e Aleksander Vuçiqit, kryeministër i Serbisë. “Dialogu në Bruksel dhe produkti politik i tij Lista ‘Srpska’ (si pararojë politike e plotësim emërtimi i konstruktit institucional ‘Zajednica’) po e …

Më shumë...

FSK-ja pjesë e ushtrimit fushor “Reagimi i Menjëhershëm -16 ” në Slloveni dhe Kroaci

FSK-ja

Një kontingjent prej 26 pjesëtarësh të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), u nis sot për të marrë pjesë në ushtrimin fushor “Reagimi i Menjëhershëm -16”, i cili do të mbahet nga data 09 deri më 23 shtator në Slloveni dhe Kroaci. Kontingjenti i FSK-së është i përbërë nga oficerë …

Më shumë...

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka vizituar strukturat e partisë në Gjilan

Pacolli: Qeveria të cilën e votova dhe isha kundër rrëzimit të saj në mënyrë diktatoriale nuk po më lë të kthehem në Kosovë

Në kuadër të organizimit të brendshëm të Aleancës Kosova e Re, kryetari, z.Behxhet Pacolli ka vizituar Gjilanin, ku është takuar me strukturat e partisë në këtë qytet. Pacolli në fjalën e tij hyrëse, i falënderoi të pranishmit dhe i inkurajoi ata që të angazhohen fuqishëm në ngritjen e kapaciteteve të …

Më shumë...

Komuna e Prishtinës shkel ligjin me tenderin e autobusëve

Komuna e Prishtinës

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka kryesuar komisionin për hapje dhe vlerësim të këtij tenderi gjë që është shkelje e rëndë e legjislacionit që rregullon prokurimin publik”. Dega e Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë, gjatë ditës së sotme, ka mbajtur një konferencë për shtyp, lidhur me shpalljen …

Më shumë...

Kryengritësit talibanë pas një ofensive të furishme kanë hyrë në Kabul

Kryengritësit talibanë

Zyrtarët afganë thonë se militantët talibanë kanë hyrë në kryeqytetin Kabul, në provincën jugore të Uruzganit. Ata  kanë arritur disa metra afër zyrës së guverantorit dhe stacionit policor, përderisa luftime po zhvillohen edhe në qytetin, Tarin Kout, tha shefi i policisë provinciale, z. Samim. Zëdhënësi i provincës, Mohammad Najab tha …

Më shumë...

Ekipi i AKS-së i kënaqur me vendimin e Thaçit dhe Mustafës për procesin e formimit të Asociacionit

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosova e ka themeluar Ekipin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, në bazë të marrëveshjes së arritur në Bruksel, në kuadër të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit. Ky vendim është konfirmuar nga vet anëtarët e emëruar të këtij ekipi në përbërje, Vinka Radosavleviq, Igor Kallamar, Dejan Radojkoviq …

Më shumë...

Veziri kokëprerë, Kemankesh Mustafa Pasha (1592 – 31 Janar 1644)

Veziri kokëprerë, Kemankesh Mustafa Pasha (1592 – 31 Janar 1644)

Mustafa Pashë Kemankeshi, ishte me origjinë shqiptare. Ai u lind në Vlorë të Shqipërisë në vitin 1592. Fillimisht  ishte oficer i dalluar në radhët e formacioneve të jeniçerëve. Në vitin 1634 ishte zëvendës (Basi sekban) i  komandantit të jeniçerëve, ndërsa në 1635  u emërua në postin e komandantit të jeniçerëve, …

Më shumë...

Isuf Kurtaj: Vazhdoj t’iu them racë e poshtër Berat Buzhalës, Leonard Kërqukit dhe sojit të tyre, por kurrë shqiptarëve

Isuf Kurtaj

Pasi lexova prej ditësh reagimet ndaj atij që shumë mendojnë ende se ishte shkrim, jam i bindur që shumëkush që është shfryrë tashmë, do të ketë qetësinë për të lexuar dhe njëherë… Paragrafi që brenda pak minutash më ktheu në shqiptarin e Shqipërisë londineze, objekt sharjesh, kritikash, akuzash e më …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Politikanët frikacakë dhe guximtarë

Bahri Bivolaku

Frikacaku ka frikë nga hija e tij. Kështu thotë një fjalë e urtë popullore, e cila mendoj se më së miri u adresohet një grupi politikanësh apo opinionistësh të cilët sot po mundohen të faktorizojnë një kauzë politike të nxjerrë nga një shqetësim në opinion duke ndjellë frikën se do …

Më shumë...

Frank Shkreli: Politika e jashtme dhe fushata për kryetar të Amerikës

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Deri tani,  politika e jashtme dhe roli i Amerikës në botë nuk ka dominuar aq sa duhet debatin politik të fushatës presidenciale midis kandidates së Partisë Demokrate Hillary Clinton dhe kandidatit të Partisë Republikane Donald Trump.  Por ka gjasë se javët e fundit të kësaj fushate për president të dominohen …

Më shumë...

Haradinaj: Duhet të kthehet kufiri në Çakorr, në Kullë, atje ku ka qenë…

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Pejë ku është takuar me qytetarët e Rugovës e të Dukagjinit ka deklaruar se versioni i tanishëm i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, është i vdekur.  Para se të  nënshkruhet demarkacioni, në momentin kur e kam marrë …

Më shumë...

Frashër Krasniqi ka kritikuar Qeverinë për lëshime të shumta

Frashër Krasniqi

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi i cili po mbahet në arrest shtëpiak, i dyshuar për sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, përmes një postimi  ka kritikuar qeverinë Ai ka shkruar se  për 1 vjet është shtyrë demarkacioni. Po të mos ishte Qeveria kaq arrogante, për 1 vjet do të mund …

Më shumë...

Valdete Bajrami, ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laslo Markus

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Shefja e Grupit Parlamentar të NISMA për Kosovën, Valdete Bajrami, sot ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laslo Markus. Në takimin shefes së Grupit Parlamentar të NISMA’s, Valdete Bajrami me ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Markus, është folur rreth situatës politike, ekonomike dhe sociale në vend. Po …

Më shumë...

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, vizitoi të trajtuarit e Qendrës Korrektuese në Lipjan

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, vizitoi të trajtuarit e Qendrës Korrektuese në Lipjan

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha vizitoi të trajtuarit në Qendrën Korrektuese në Lipjan. Gjatë vizitës, ajo  u informua nga afër rreth kushteve, trajtimit, dhe problemeve, që të trajtuarit në këtë qendër mund t’i kenë. Ajo  u zotua se Ministria e Drejtësisë dhe dikasteret përgjegjëse, do të marrin masat e duhura …

Më shumë...

Kiliq: Turqia vazhdon ta mbështesë Kosovën në rrugën e saj të shtet-formimit

Kiliq: Turqia vazhdon ta mbështesë Kosovën në rrugën e saj të shtet-formimit

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane, Njomza Emini, ka pritur në një takim ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilxhim Kiliç. Ajo e falënderoi ambasadoren, Kiliç për përkrahjen e vazhdueshme që Turqia i ka dhënë dhe po i jep Kosovës në rrugën e saj të shtet formimit. Ankaraja zyrtare  do të …

Më shumë...

UNDP lason Raportin e Zhvillimit Njerëzor në Kosovë 2016

UNDP

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë Raportin e Zhvillimit Njerëzor në Kosovë 2016 i titulluar Tregu i punës në funksion të grave dhe të rinjve dhe Raportin ndër-rajonal të Zhvillimit Njerëzor me titull Mbrojtja e Qëndrueshme e Ballkanit Perëndimor nga Rreziku: Fuqizimi i njerëzve në parandalimin …

Më shumë...