Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja: RTK-ja Ministri e Propagandës

Vetëvendosja: RTK-ja Ministri e Propagandës

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë realizuar një aksion simbolik para objektit të Radio Televizionit të Kosovës.  Ata,  RTK-në e cilësojnë si Ministri të Propagandës. Aktivistja, Marigonë Dervinja tha me këtë rast se ata   janë mbledhur për ta shpallur ministrinë e re. “Ne siç e dimë jemi vend shumë i varfër …

Më shumë...

Holanda, edhe pse përgjegjëse për mbytjen mizore të mijëra myslimanëve në Srebrenicë, nuk e pranon fajin

Masakra e Srebrenicës

Holanda, përgjegjëse për mbytjen mizore  të mijëra myslimanëve në Srebrenicë në korrik të vitit 1995 gjatë luftës së Bosnjës, u mbrojt në apel me argumentin se askush nuk mund ta kishte parandalur kryerjen e një gjenocidi. “Askush nuk mund të besonte në akte barbare të një gjenocidi në Evropë në …

Më shumë...

Seanca e Kuvendit të Kosovës pritet të fillojë sot në orën 15.00

Kuvendi i Kosoves

Sot më Kuvendin e Kosovës do të mbahet seanca e rregullt plenare, e cila fillon në orën 15.00. Kryesia e Kuvendit ka paraparë  si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë të jetë Projektligji për Trepçën, i cili  është proceduar të mërkurën nga Qeveria, ndërsa, kundër këtij …

Më shumë...

Gjykata e Apelit ka miratuar pjesë nga kërkesa e deputetit të PDK-së, Adem Grabovci, lidhur me përgjimet

Adem Grabovci

Gjykata e Apelit ka miratuar pjesë nga kërkesa  e deputetit të PDK-së, Adem Grabovci, kundër vendimit të Gjykatës së shkallës së parë, e cila muaj më parë kishte hedhur poshtë kërkesën e tij për ndalimin e publikimit të përgjimeve në media. Grabovci i ka kërkuar Gjykatës Themelore të Prishtinës që …

Më shumë...

Është refuzuar kërkesa për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi

Azem Syla

Burime jo zyrtare kanë bërë të ditur se gjyqtarja e EULEX-it, Xhenifer Seal ka refuzuar  kërkesën për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi. Kërkesën  e kishte ushtruar  avokati,  Tomë Gashi me arsyetim se dëshmitari i mbrojtur 2 ka mohuar ndikimin e tij nga Syla. Gashi tha se ende nuk e …

Më shumë...

Rexhep Selimi thotë se nuk ka komunikim fare ndërmjet Komisionit parlamentar dhe Këshillit për Siguri

Rexhep Selimi

Kritika të shumta iu kanë adresuar Këshillit Kombëtar të Sigurisë, i cili funksionon në kuadër të Qeverisë. Anëtarët e Komisionit parlamentar për Siguri e quajnë të dështuar këtë Këshill, për shkak se, sipas tyre, që nga themelimi nuk ka treguar asnjë veprim konkret. Për më tepër, thonë se ky Këshill …

Më shumë...

Policia vazhdon përndjekjet e aktivistëve të Vetëvendosjes

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e aktivistit, Çlirim Gërbeshi. Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! janë bërë caku i policisë përderisa kriminelët vazhdojnë t’i shtojmë krimet. Derisa policia nuk guxon, as nuk provon ta kontrollojë ekzekutuesin e “Prontos” Adem Grabovcin, katër policë e kanë shqelmuar derën e shtëpisë ku jeton Çlirimi. …

Më shumë...

Çështja Çame megjithatë turbullon poltikën aktuale në Greqi

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Hartimi i dokumentit, që Ministria e Jashtme greke i ka dorëzuar Tiranës zyrtare, si dhe politika e ndjekur nga diplomacia greke në marrëdhëniet me Shqipërinë përsa i përket çështjes çame, janë bërë objekt i politikës së brendshme në Greqi. Një ditë pasi ministri i Jashtëm Nikos Kocias ka sqaruar në …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama u ka shprehur mirëseardhje shqiptarëve të Kosovës në Shkodër

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shprehur mirëseardhje të gjithë shqiptarëve nga Kosova të cilët kanë shkuar në Shkodër, për të përcjellë ndeshjen e futbollit  mes Kosovës dhe Kroacisë ndërsa ka thënë se të gjithë jemi me ju. Në një postim të tij ai ka shkruar  “Mirë se vjen Kosova …

Më shumë...

Sali Berisha dhe Lulzim Basha krejt hapur kundër ambasadorit amerikan, Donald Lu

Salih Berisha dhe Lulzim Basha

Mes PD-së dhe Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu mosmarrëveshjet dhe kritikat nuk mbahen më sekret. Në dy ditët e fundit, fillimisht ish-kryetari, Sali Berisha dhe më pas kryetari i PD-së, Lulzim Basha kanë bërë deklarata të ashpra. Siç transmeton Koha Jonë, në të dy rastet sulmohet hapur ambasadori Donald …

Më shumë...

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Biri i ambasadorit të Titos, jugo-shqipfolësi, Veton Surroi, ka qenë dhe po mbetet figura më pro-jugosllave, jo vetëm në Kosovë, por në mbarë ish Jugosllavinë e tij, e cila tanimë i përket së kaluarës së errët të disa kombeve të Ballkanit. Madje më pro-jugo sesa Azem Vllasi, Ali shukria, Mehmet …

Më shumë...

Komisioni për Zhvillim Ekonomik Inftastrukturë… përkrahu në parim Projektligjin për Trepçën

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Projektligji për Trepçën, ishte temë qendrore gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, të kryesuar nga Muhamet Mustafa, kryetar i komisionit. Kryetari i Komisionit, Mustafa, fillimisht përgëzoi ministrinë përkatëse për hartimin e këtij Projektligji, për të cilin tha se me të do të krijohen …

Më shumë...

Kocijanciq: Kosova do të fitojë kodin e vet telefonik, kurse kompania serbe licencën e plotë dhe juridiksion…

Kocijançiq

Maja Kociançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, në një intervistë për Evropën e Lirë ka deklaruar se  për Bashkimin Evropian, dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, nuk ka lidhje me ultimatume, por me zbatimin e marrëveshjeve. “Dialogu të cilin po e ndërmjetëson  Bashkimi Evropian nuk ka lidhje me ultimatume, …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në një takim zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, z. John Manza, i cili shoqërohej nga drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s për Ministrinë dhe FSK-në, gjeneral brigade Dietmar Mosmann, zëvendës drejtori i ekipit të NALT-it, Dominic Braithwaite …

Më shumë...

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovare-Turke, me të cilët ka biseduar për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë mes dy vendeve. Ai i falënderoi drejtuesit e kësaj organizate për mbështetjen që kanë dhënë për bizneset në Kosovë, …

Më shumë...

Isuf Sherifi: Surroi, lufta dhe shoqatat e luftës

Isuf Sherifi

Veton Surroi  foli, dhe e tha atë që mendon, apo atë që i thonë ta thotë! Në fakt, ai përsëriti diçka, që ka thënë shpeshherë! Për inat të kujt?!,  apo nga frustrimi, kjo ka pak rëndësi! Rëndësi ka, që ai sërish nxiu mbi diçka, që në fakt nuk mund të …

Më shumë...