Ahmet Qeriqi

PDK: Mbi 45 mësimdhënës të pranuar kundërligjshëm në punë kanë mbetur pa u përfshirë në listën e pagave

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, ka reaguar lidhur me shkeljet ligjore që janë bërë nga ana e pushtetit aktual gjatë vitit shkollor 2015/2016 në arsim, si dhe për situatën e rëndë në veri të qytetit. Mehdi Haxha, zëdhënës i kësaj partie në Mitrovicë, gjatë një konference për …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ku qenkan formuar celulat e para të UÇK-së sipas Kadri Veselit

Jakup Krasniqi

Në pretendimet e kryekuvendarit Kadri Veseli i cili thotë se celulat e para të UÇK-së janë themeluar në Fakultetin e Drejtësisë, ka reaguar ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi. Ai në postim të tij për mediet ka deklaruar se është Kulla e Jasharëve, në Prekaz ajo e cila  ka një …

Më shumë...

Nuk mund të realizohet konsensusi mes pozitës dhe opozitës lidhur me demarkacionin

Demarkacioni

Krerët e partive opozitare konfirmojnë se arritja e një konsensusi mes pozitës e opozitës për çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi, është e parealizueshme. Opozita është shprehur më se e  vendosur se nuk do ta lejojë të ndodhë një gjë e tillë, dhe se këtë do ta parandalojë me …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli prit në vizitë ambasadorin e Italisë, Piero Sardi

Ministri Haki Demolli prit në vizitë ambasadorin e Italisë, Piero Sardi

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Republikën e Kosovës, zotëri Piero Cristoforo Sardi, i shoqëruar nga atasheu i Mbrojtjes i akredituar për Kosovë, kolonel Franco Galletti. Në takimin e përbashkët të ministrit Demolli dhe ambasadorit Sardi, u bisedua për marrëdhëniet e shkëlqyera …

Më shumë...

3 Tetori 1990 shënon fillimin e fundit të sistemit komunist në Evropë thotë ish-komunisti, Isa Mustafa

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ish kuadër politik, komunist  në Kosovë, gjatë  kohës së sundimit komunizmit jugosllav, me rastin e 26 vjetorit të Ditës së Bashkimit të Gjermanisë, ka uruar kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe popullin gjerman. Duke i përcjell urimet e qytetarëve dhe të Qeverisë së Kosovës, ai ka …

Më shumë...

Nisma: Konsensus për të mbrojtur vendin, jo konsensus për ta shitur atë

NISMA

NISMA për Kosovën  është e bindur se kultura politike për një konsensus për çështje nacionale duhet ta udhëheqë gjithë komunikimin mes partive të pozitës dhe opozitës. Ato  duhet që ta kuptojnë se çdo barikadim për ta mbrojtur të pambrojturën, për ta dëmtuar tërësinë dhe sovranitetin e shtetit, çdo përpjekje për …

Më shumë...

Ismet Beqiri, ka bërë me dije se seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet të premten

Ismet Beqiri

Kryetari i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka bërë me dije se seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet të premten dhe  në rend të ditës për shqyrtim do të jetë Projektligji për Trepçën. Seanca do të mbahet të premten në ora 15:00. Për shkak që Kosova do …

Më shumë...

Lekaj: Qeveria e Kosovës po bën shaka me projektligjin për Trepçën

Pal Lekaj

Pal Lekaj, nga AAK-ja  ka deklaruar se Qeveria e Kosovës po bën shaka me deputetët dhe Kuvendin, lidhur me projektligjin për Trepçën. Ai ka thënë se për seancën e së premtes ka hyrë në rend ditë ai Projektligj,  pa u prezantuar ndonjë draft i tij. Lekaj ka thënë se AAK-ja e …

Më shumë...

Thaçi dhe Nishani lavdërohen për marrëdhënie të mira mes Kosovës dhe Shqipërisë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar  vizitën e tij zyrtare, në Shqipëri në një takim që pati me kryetarin, Bujar Nishani. Pas përfundimit të takimit dypalësh, në konferencën e përbashkët për medie, Thaçi ka thënë se Kosova dhe Shqipëria kanë marrëdhënie të shkëlqyera dypalëshe, duke mos pasur asnjë çështje …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli zbulon se UÇK-ja qenka formuar në Fakultetin Juridik të Prishtinës

Kryekuvendari Veseli zbulon se UÇK-ja qenka formuar në Fakultetin Juridik të Prishtinës

Në ditën e parë të fillimit të Vitit të ri akademik 2016-2017, kryekuvendari i Kosovës, Kadri Veseli  së bashku me përfaqësues  të tjerë të institucioneve arsimore e kanë vizituar Fakultetin Juridik, për t’u uruar studentëve dhe profesorëve fillimin e këtij viti. Veseli tha para studentëve se çdo gjë e mirë që …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova nuk mund t’ i përgjigjet dhunës së Serbisë me dhunë (!)

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur nga Tirana për arrestimin e drejtorit rajonal të Policisë së Kosovës, Nehat Thaçi, nga policia e  Serbisë. Pavarësisht se ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj dhe dialoguesja me serbët, Edita Tahiri, kanë paralajmëruar verbalisht të ashtuquajturin reciprocitet me Serbinë,  Thaçi u ka bërë të …

Më shumë...

A. Qeriqi: Kryetari,Thaçi ndan dekorata në Tiranë, por anashkalon ata që kanë derdhur gjak për çlirimin e Kosovës

Ahmet Qeriqi

Ndarja e dekoratave nga kryetarët e deritanishëm të Kosovës, gjithnjë është manifestuar me anime politike e ideologjike dhe asnjëherë deri tani, me ndonjë përjashtim, nuk është bazuar në kritere të mirëfillta, të paanshme dhe meritore. Tani që është zgjedhur kryetar partiak i Kosovës, Hashim Thaçi, ka nisur edhe ndarjen e …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës në Tiranë, do të dekorojë 13 personalitete shqiptare

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës  në Tiranë, ka paraparë  të dekorojë 13 personalitete shqiptare nga fusha e kulturës dhe shkencës, për sikur thuhet rolin e tyre të veçantë në shërbim të lirisë dhe shtet-ndërtimit të Kosovës. Ai sot rreth  orës 14:00 do ta vizitojë familjen e shkrimtarit Dritëro …

Më shumë...

Thaçi nuk ka dekoruar asnjë pjesëtar apo oficer të Shqipërisë, që ka marrë pjesë në luftën e UÇK-së

Tahir Sinani

Me rastin e përgatitjes së listës së dekoratave që do të ndajë sot në Shqipëri, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi pritet të dekorojë 13 personalitete, për të cilët thuhet se kanë dhënë kontribut për shtet-ndërtimin e Kosovës. Në mesin e tyre nuk ndodhet asnjë oficer apo kuadër i lartë i …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka pritur në një takim zyrtar kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka pritur në një takim zyrtar kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka pritur në një takim zyrtar kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi. Në orën 9:00 u zhvillua ceremonia zyrtare e mirëseardhjes në Presidencë, ndërsa rreth orës 10:30 të dy kryetarët  do të dalin me flasin  në konferenncën  për shtyp. Pas takimit me Nishanin, Thaçi do të pritet …

Më shumë...

Enver Hoxhaj paralajmëron reciprocitet me Serbinë 8 vjet pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në një bisedë me Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se Qeveria e Kosovës do të sillet në të ardhmen në mënyrë reciproke, nëse Qeveria e Serbisë vazhdon arrestimin e oficerëve të lartë të shtetit të Kosovës apo të zyrtarëve të lartë. Sipas …

Më shumë...