Ahmet Qeriqi

Sot mbahet mbledhja e Kryesisë me kryetarët e Grupeve Parlamentare

Kryesia e Kuvendit

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare do të mbahet sot.  Lajmi është bërë i ditur  përmes një njoftimi për media nga zyra e Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë Lista serbe, në shenj revolte lidhur me miratimin e Ligjit për Trepçën ka paralajmëruar se …

Më shumë...

Arsim Bajrami: PDK-ja është e gatshme edhe për mandatin e katërt qeverisës

Arsim Bajrami

Nënkryetari i PDK-së, Arsim Bajrami, me rastin e 17-vjetorit të themelimit të Partisë ka deklaruar se ky subjekt politik ende ka energji për fitore të reja. Edhe përkundër tre mandateve të qeverisjes, PDK-ja vazhdon të jetë partia më e besueshme në vend. Në një  intervistë për “Epoka e re”, Bajrami ka …

Më shumë...

Qeveria gjithnjë e gatshme për bisedime lidhur me demarkacionin me Malin e Zi

Gjendje para përshkallëzimit në kufirin me Malin e Zi

Këshilltari politik i kryeministrit Mustafa, Faton Abdullahu, në lidhje me takimin e mundshëm e të shumëpërfolur mes liderëve të partive politike dhe Qeverisë ka deklaruar për mediet se ftesa për demarkacionin vazhdon të mbetet  e hapur, publike. Ne konsiderojmë se duhet të ulemi dhe të bisedojmë në mënyrë të drejtpërdrejtë …

Më shumë...

Edhe në debatin e dytë mes dy kandidatëve për postin e kryetarit të Amerikës, Hilari Klinton doli fituese

Trump - Hilary

Edhe në debatin e dytë publik mes dy kandidatëve për kryetarë të Amerikës, Hilari Klinton e mundi  kandidatin republikan, Donald Tramp në Sent Luis, Misuri, tregojnë të dhënat nga anketa televizive e zbatuar  nga “CNN”. Rezultatet tregojnë se 57 për qind nga të anketuarit kanë vlerësuar se kandidatja nga Partia …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: PDK-ja në mes të kaluarës dhe të ardhmes

Bahri Bivolaku

(Në 17 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike të Kosovës) Me 10 tetor të vitit 1999, nga një grup veprimtarësh të mbledhur rreth strukturave drejtuese politike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,  u themelua Partia Demokratike e Kosovës. Muajve të parë të ekzistencës kishte emërtimin Partia për Progres Demokratik të Kosovës. …

Më shumë...

Vendimi për Trepçën ka nxitur reagime të fuqishme në veriun e Kosovës por edhe në Qeverinë e Serbisë

Trepça

Vendimi i Kuvendit të Kosovës lidhur me Trepçën ka nxitur reagime të fuqishme në veriun e Kosovës por edhe në Qeverinë e Serbisë, të cilët pretendojnë se Trepça i përket vetëm atyre. Qeveritarë të lartë të Beogradit kanë paralajmëruar kërkesën për mbajtjen e një seance urgjente në Këshillin e Sigurimit …

Më shumë...

Konfederata e Industrive të Shqipërisë vlerësoi miratimin e Ligjit për Trepçën, por kërkon përmirësimin e Ligjit

Punëtorët e ndërmarrjes “Trepça” protestojnë sot para minierës në Stën-Tërg për mos marrjen e pagave

Duke i dhënë mbështetje dhe duke vlerësuar miratimin e Ligjit për “Trepçën”, Konfederata e Industrive të Shqipërisë ka këshilluar politikanët e Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e nevojshme të ligjit nen për nen për të shmangur të gjitha problematikat e mundshme, për të qenë të suksesshëm …

Më shumë...

PDK-ja sot shënon 17-vjetorin e themelimit

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Më 10 tetor të vitit 1999 është formuar Partia Demokratike e Kosovës. Kjo parti që nga viti 2007 është në pushtet dhe që nga themelimi ka pasur kryetar Hashim Thaçin, që tashmë është zgjedhur president i Kosovës. Pasi që Kushtetuta nuk lejon mbajtjen njëkohësisht të postit të presidentit dhe të …

Më shumë...

Gjukanoviq: Rajoni kurrë nuk do të jetë stabil, nëse nuk përmirësohen marrëdhënien mes Kosovës dhe Serbisë

Gjukanoviq: Ministria e Punëve të Jashtme dhe Kisha Ruse janë anti-malazeze dhe anti-ortodokse

Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, thotë se në rajonin e Ballkanit, stabiliteti asnjëherë nuk ka qenë i garantuar dhe se nuk mund të thotë me siguri se ai nuk mund të shndërrohet në “fuçi baruti”. “Ballkani sot është në udhëkryq”, tha Gjukanoviq për botimin e sotëm të gazetës …

Më shumë...

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin takohet me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Erdogan - Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin sot pritet të  takohet me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Sipas një njoftimi të Kremlinit zyrtar, Rusia dhe Turqia janë duke u përpjekur për të përmirësuar lidhjet e thyera, pas përmbysjes së avionëve të luftës ruse mbi Siri  në nëntor të vitit të kaluar. …

Më shumë...

Spanja ka mundur Shqipërinë me rezultat 2:0

Spanja ka mundur Shqipërinë me rezultat 2:0

Kombëtarja e Shqipërisë ka pësuar humbjen e parë në kualifikimet për Botërorin “Rusia 2018”. Kuqezinjtë u mposhtën 0:2 nga Spanja në kuadër të rrethit të tretë të Grupit G kualifikues nga Zona e Evropës. Ekipi i Gianni De Biasit u mbrojt fuqishëm në pjesën e parë, por nuk arriti t’i …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Mendësia zyrtare politike, shtetërore e kishtare serbe, ka mbetur ajo e vjetra

Sejdi Veseli

Reagimet, përditë më nervoze të nërthojsave (ndërgishtëzave) serbomëdha,  kontrabandë edhe brenda strukturave institucionale të lodhura të Kosovës, paralajmërojnë ditë të nxehta dhe me plotë rreziqe, në një të ardhme të afërt. Nga reagimet që zakonisht të cilave u vije erë  e shovinizmit mesjetarë serbomadh,kujtoj se është e mjaftueshme të veçohen …

Më shumë...

Ukraina ka fituar 3:0 kundër ekipit të Kosovës

Ukraina ka fituar tre me zero në lojën kundër ekipit të Kosovës

Ukraina dhe Kosova u përballen në Krakov të Polonisë në kuadër të xhirosë së tretë të Grupit I të Eliminatorëve për Botërorin “Rusia 2018”. Në pjesën e parë të lojës, Ukraina kaloi në epërsi me anë të Kravets në minutën e 31-të. Ndërkohë që në pjesën e dytë të lojës, …

Më shumë...

Policia e Shtetit ka shtuar masat e ruajtjes së sigurisë në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Spanjës

Policia e Shtetit në Shqipëri bën të ditur se persona me rekorde kriminale do të marrin pjesë në protestën e opozitës

Policia e Shtetit  ka marrë një sërë masash për zhvillimin normal të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit ndërmjet ekipeve, Shqipëri-Spanjë. Në këtë kuadër rreth 1280 forca policore, duke filluar me RENEA-n, FNSH-në e policia e Shkodrës janë angazhuar për mbarëvajtjen para, gjatë e pas përfundimit të ndeshjes. Para se tifozët të …

Më shumë...

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën, në kuadër të eliminatorëve për Botërorin e ardhshëm ‘Rusi 2018’. Futbollistët  shqiptarë në ndeshje me spanjollët e fuqishëm vijnë pas dy fitoreve radhazi kundër Maqedonisë dhe Litenshjtajnit. Arena e futbollit “Loro Boriçi” në Shkodër pritet të jetë e tëra kuqezi …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Futbolli dhe politika në Kosovë po degradohen së bashku

Nebih Rexhepi

Aty ku i fut hundët politika nuk mbinë më as bari dhe  kjo u vërtetua me përfaqësuesen e Kosovës,  në Shkodër, e cila e filloi mjaft mirë garën për eliminatorët e Botërorit duke fituar një barazim nga shteti verior, Finlanda, që më tepër është e njohur për korrupsionin më të …

Më shumë...