leoni

Ahmet Qeriqi

Dega e Nismës në Drenas sot ka zhvilluar një takim, ku kanë aderuar një numër i madh i të rinjve

NISMA

Në këtë takim i pranishëm ishte kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, anëtarë të kryesisë dhe deputetë të Nismës, të cilët janë pritur nga kryetari i degës së Nismës në Drenas, Isa Xhemajlaj. Kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, tha se që 2 vite asnjëherë …

Më shumë...

Me rastin e 7 Majit, u shënua Beteja e Çabratit dhe u përkujtuan dëshmorët e martirët e Gjalovës

Me rastin e 7 Majit, u shënua Beteja e Çabratit dhe u përkujtuan dëshmorët e martirët e Gjalovës

Në 17-vjetorin e Betejës së Çabratit dhe përkujtimit të martirëve të vrarë në këtë datë, drejtues të Komunës së Gjakovës dhe ish-bashkëluftëtarë të martirëve të luftës së UÇK-së, bënë homazhe te varrezat e dëshmorëve të Brigadës “137 Gjakova”, për të vazhdar me homazhet në Kodrën e Çabratit. Po ashtu, u …

Më shumë...

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e parë për çmimin NOBEL për PAQE-2016

Adem Demaçi

Veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e parë për çmimin NOBEL për PAQE 2016. Këshilli iniciues për çmimin Nobel 2016, për këtë çështje është njoftuar sot, 07 maj, nga Sekretari i Komitetit Norvegjez për NOBEL, Olav NOJSTAD. Këtë vit për çmimin Nobel për Paqe kishin konkurruar …

Më shumë...

Paskal Milo, kritikon hapur ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu

Paskal Milo: Edhe sikur Serbia të ndërgjegjësohet, Moska ka synim që ta mbajë Kosovën në një gjendje krize

Në kohën kur ambasadori amerikan, në Tiranë, Donald Lu ka lëshuar ultimatum për klasën politike në Shqipëri në lidhje me reformën në drejtësi, Paskal Milo, kryetar i Partisë Demokracia Sociale dhe ish ministër i  Jashtëm, thotë se Shqipëria është shtet sovran dhe anëtar i NATO-s. Ai deklaroi se misionet diplomatike …

Më shumë...

Nismës i bashkohen shumë anëtarë të rinj në Prishtinë

NISMA

Në degën e Nisma për Kosovën në Prishtinë dje kanë aderuar mbi 50 intelektualë të rinj, profesorë universitar, kuadro të shkolluar brenda dhe jashtë vendit. Të pranishëm në këtë takim ishin edhe kryetari Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, anëtarë të kryesisë dhe deputetë të Nismës. Kryetari …

Më shumë...

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministri për Transportin dhe Çështjet Detare i Republikës së Malit të Zi z. Ivan Brajoniviç, ministri i Infrastrukturës të Republikës së Kosovës Z. Lutfi Zharku dhe ministri i Transportit dhe Infrastrukturës i Republikës së Shqipërisë, Z. Edmond Haxhinasto, u takuan të premten më datë 6 maj 2016, në qytetin e …

Më shumë...

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

“Gjërat që në një periudhë kohore konsiderohen krejtësisht normale, në periudhën tjetër shndërrohen në çështje” (R.H. Taëney) Me këtë thënie fillon libri i shkrimtarit tashmë të njohur İsmet Özel “Tri çështjet: teknika – civilizimi dhe tëhuajësimi” (İsmet Özel – Üç  mesele, Teknik-medeniyet-yabançılaşma, Sule yayınları, İstanbul, 1995) i përkthyer në gjuhen …

Më shumë...

Skënder Haliti: Duke përkujtuar dëshmorin, Bahri Fazliu ( 1971-1998) në përvjetorin e rënies heroike

Bahri Fazliu

18 vjet më parë, më 7 maj 1998, në tre-kufirin Kosovë-Mal i Zi -Shqipëri ra dëshmori, Bahri Fazliu. Ai, asokohe ishte dëshmori i dytë, në familjen Fazliu. Nëntë vite më herët  në Bregun e Diellit në Prishtinë, për të njëjtin ideal kishte rënë  vëllai i tij , Fahri Fazliu. Nëse …

Më shumë...

Krasniqi: Katër polici sekrete, secila më kriminale se tjetra

Jakup Krasniqi

Në jetën time politike mbi dyzet vjeçare, i përjetova në forma të ndryshme sulmet e katër policive sekrete të nëntokës. E para ishte UDB-a serbe-jugosllave. Arsyeja e të parës ishte pse u anëtarësova në organizata të fshehta për të vazhduar e përhapur idenë e çlirimit e të bashkimit të shqiptarëve …

Më shumë...

Thaçi zotohet para Mogerini se së shpejti do të themelohet gjykata kundër UÇK-së dhe AKS-ja në veri të vendit

Thaçi - Mogherini

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, gjatë vizitës në Prishtinë ka takuar edhe kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ajo ka thënë me këtë rast se në tri vitet e fundit është bërë përparim i madh në gjithë Ballkanin Perëndimor dhe në Kosovë, mirëpo është shprehur se dialogu është shumë …

Më shumë...

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi u dekorua me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi u dekorua me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës

Titulli, “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës iu dha sot në Tetovë, simbolit të Rezistencës Kombëtare Adem Demaçi, me motivacion për flijimin e tij deri në vetëmohim për çështjen kombëtare, për kontributin e jashtëzakonshëm prej humanistit dhe për sakrificat sublime për arsimin kulturën dhe shkencën shqiptare. Kështu është thënë …

Më shumë...

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Në vendin tonë janë duke qëndruar për vizitë përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini dhe komisionari i Bashkimit Evropian për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Gjatë konferencës për medie, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini deklaroi se ende ka mbetur edhe shumë punë …

Më shumë...

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit e Kosovës, Bajram Çerkinaj, bashkë me kryetarin e Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Prenk Gjetaj, si dhe përfaqësues të tjerë të organizatave joqeveritare. Kryetari i Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit …

Më shumë...

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e kësaj komune të rënë në luftën e udhëhequr nga Ushtria Çlirimtasre e Kosovës. Në fjalën para të pranishmëve, kryetari I Kastriotit, Xhafer Gashi theksoi se liria në Kosovë ka ardhur falë angazhimit të secilit qytetar të saj dhe theksoi se gjaku i derdhur i …

Më shumë...

Mogherini: Kjo është një punë e madhe e përbashkët, që e kemi bërë

Mogherini

Përfaqësuesja e BE-së, Federica Mogherini, po qëndron sot në Kosovë pas marrjes së rekomandimit për liberalizim të vizave. Në një konferencë për media ajo tha se ka mbetur ende shumë punë për t’u bërë, por me një mund dhe punë të madhe që do të bëjnë se bashku mund të …

Më shumë...

Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë tingëllon si kërcënim, thotë ambasadori anglez Ruari O’ Conell

O’ Connell

Duke komentuar dëshirën e natyrshme të qytetarëve shqiptar që kanë për ideal ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell ka treguar se nuk i pëlqen një ide e tillë, pasi sipas tij, ideja për bashkim të Kosovës me Shqipërinë është kërcënim. Kosova ka kërkuar pavarësinë …

Më shumë...