leoni

Ahmet Qeriqi

Veliaj i bën të ditur Thaçit se një rrugë në Tiranë do ta mbajë emrin: “Rruga e UÇK-së”

Veliaj i bën të ditur Thaçit se një rrugë në Tiranë do ta mbajë emrin: “Rruga e UÇK-së”

Gjatë vizitës në Shqipëri, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar Bashkinë e Tiranës, me ç’ rast  është pritur nga kryebashkiaku,  Erion Veliaj, e cili  e ka njoftuar kryetarin Thaçi për punën e tij, për mbledhjen e përbashkët të komunave shqiptare dhe për planet e tij për emërimin e një …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Qeveria nuk ka guxuar që t’i përfshijë në një listë manipulatorët, bashkë me veteranët

Rexhep Selimi

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në një konferencë për media ka folur për listat e veteranëve të UÇK-së, duke thënë se që nga miratimi i ligjit për veteranët ka pasur shumë parregullsi. Procesi i verifikimit të veteraneve ka qenë i politizuar meqë kanë ndërhyre partitë politike. “Ka …

Më shumë...

Dritëro Agolli i përkujton Thaçit se kemi vetëm një Shqipëri

Dritëro Agolli

Gjatë vizitës zyrtare në Tiranë, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi i dorëzoi medaljen “Urdhri i Pavarësisë”, shkrimtarit të madh të kombit, Dritëro Agollit,  për kontributin që ai  i ka dhënë  pavarësisë së Kosovës. Që në fillim të bashkëbisedimit, shkrimtari u shpreh se e ka të vështirë ta thotë emrin Kosovë, …

Më shumë...

Kryetari Thaçi dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, janë pritur me protesta në Tiranë

Kryetari Thaçi dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, janë pritur me protesta në Tiranë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, janë pritur me protesta pranë shtatores së Adem Jasharit, në Tiranë, ku kishin shkuar për të bërë  nderime. Ndërkohë një grup protestuesish u kanë dalë përpara me parulla në duar, ku shkruhej “Kosova është Shqipëri”, “Tradhtia i paraprin korrupsionit”, …

Më shumë...

Xhavit Haliti: Liberalizimi i vizave do të shtyhet edhe për një kohë…

Xhavit Haliti

Në mbledhjen e Komisionit parlamentar për Stabilizim-Asociim, kryetari i këtij komisioni, Xhavit Haliti është cituar të ketë thënë se nëse demarkacioni nuk kalon gjatë  këtij viti, liberalizimi i vizave do të shtyhet edhe për një kohë. Haliti ka thënë Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet, me përjashtim të demarkacionit. Shqetësimi …

Më shumë...

PDK në Burim: Auditori konfirmon një varg keqpërdorimesh dhe shkeljesh në Komunë

PDK në Burim: Auditori konfirmon një varg keqpërdorimesh dhe shkeljesh në Komunë

Raporti i Auditorit të Përgjithshëm për Komunën e Burimit, (ish-Istog) për vitin 2015 ka vënë në pah një varg shkeljesh që ka bërë udhëheqja e kësaj komune. Ky raport tregon për favorizime në tenderë për kompanitë e personave që janë të afërt me Lidhjen Demokratike të Kosovës, si dhe punësime …

Më shumë...

Papërgjegjësia e KEDS-it ndaj Komunës së Drenasit

Papërgjegjësia e KEDS-it ndaj Komunës së Drenasit

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Drenas ka bërë të ditur se Komuna e Drenasit në kohën e fundit po ballafaqohet me reduktime të ashpra të energjisë elektrike, të cilat po e vështirësojnë jetën e përditshme të qytetarëve dhe mbarëvajtjen e bizneseve të ndryshme. Me gjithë këtë mungesë të madhe të …

Më shumë...

Më 5 tetor 2016 përurohet në Prizren përmbledhja poetike, “Helikë e thyer”, e poetit, Bajram Bekteshi

Helikë e thyer - Bajram Bekteshi

Nesër, në orën 17.30, në ambientet e Universitetit “Ukshin Hoti”, në Prizren u përuruar  përmbledhja  me poezi, “Helikë e thyer”, e poetit, Bajram Bekteshi. Poeti, veprimtari dhe ushtaraku, Bajram Bekteshi ka nxjerrë në dritë përmbledhjen më të re  poetike: “Helikë e thyer”. Ashtu sikur edhe në përmbledhjet e botuara më …

Më shumë...

Frank Shkreli: Suzanna Shkreli për anëtare të Kongresit Amerikan

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Ja, kanë mbetur edhe katër javë deri në zgjedhjet e përgjithshme këtu në Shtetet e Bashkuara, ku pritet që më 8 nëntor votuesit amerikanë të hedhin votën, në nivel kombëtar, për president, për të gjithë anëtarët e Dhomës së Deputetëve dhe për një numër antarësh të ri të Senatit amerikan. …

Më shumë...

Aktivistë të Vetëvendosjes ndërmorën një aksion simbolik para stacionit policor Qendra

Aktivistë të Vetëvendosjes ndërmorën një aksion simbolik para stacionit policor Qendra

Disa aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje sot kanë ndërmarrë një aksion simbolik para stacionit policor, Qendra. Ky aksion është zhvilluar si shenjë mospajtimi për arrestimin e gjashtë aktivistëve të kësaj lëvizje të cilët dyshohet se kanë kryer sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës. Aksioni po ashtu pati lidhje edhe për siç thanë …

Më shumë...

Ministri Abrashi ka biseduar me përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së

Ministri Abrashi ka biseduar me përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka biseduar me përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ka bërë të ditur  se gjatë takimit është biseduar për zhvillimet e fundit dhe përkushtimin e përbashkët për adresimin e çështjeve që lidhen me pensionet dhe …

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha, bisedoi me ministrin e Shtetit për Gjykata dhe Drejtësi, Oliver Heald

Ministrja, Dhurata Hoxha, bisedoi me Ministërin e Shtetit për Gjykata dhe Drejtësi, Oliver Heald

Gjatë qëndrimit për një vizitë në Britaninë e Madhe, Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, sot është takuar me ministrin e Shtetit për Gjykata dhe Drejtësi, Oliver Heald,  me të cilin kanë diskutuar për mundësitë e bashkëpunimit me Britaninë e Madhe në fushën e drejtësisë dhe sundimit të rendit e ligjit. …

Më shumë...

PDK: Mbi 45 mësimdhënës të pranuar kundërligjshëm në punë kanë mbetur pa u përfshirë në listën e pagave

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, ka reaguar lidhur me shkeljet ligjore që janë bërë nga ana e pushtetit aktual gjatë vitit shkollor 2015/2016 në arsim, si dhe për situatën e rëndë në veri të qytetit. Mehdi Haxha, zëdhënës i kësaj partie në Mitrovicë, gjatë një konference për …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ku qenkan formuar celulat e para të UÇK-së sipas Kadri Veselit

Jakup Krasniqi

Në pretendimet e kryekuvendarit Kadri Veseli i cili thotë se celulat e para të UÇK-së janë themeluar në Fakultetin e Drejtësisë, ka reaguar ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi. Ai në postim të tij për mediet ka deklaruar se është Kulla e Jasharëve, në Prekaz ajo e cila  ka një …

Më shumë...

Nuk mund të realizohet konsensusi mes pozitës dhe opozitës lidhur me demarkacionin

Demarkacioni

Krerët e partive opozitare konfirmojnë se arritja e një konsensusi mes pozitës e opozitës për çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi, është e parealizueshme. Opozita është shprehur më se e  vendosur se nuk do ta lejojë të ndodhë një gjë e tillë, dhe se këtë do ta parandalojë me …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli prit në vizitë ambasadorin e Italisë, Piero Sardi

Ministri Haki Demolli prit në vizitë ambasadorin e Italisë, Piero Sardi

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Republikën e Kosovës, zotëri Piero Cristoforo Sardi, i shoqëruar nga atasheu i Mbrojtjes i akredituar për Kosovë, kolonel Franco Galletti. Në takimin e përbashkët të ministrit Demolli dhe ambasadorit Sardi, u bisedua për marrëdhëniet e shkëlqyera …

Më shumë...