Brickos

Ahmet Qeriqi

Haradinaj beson se Mali i Zi do të kontribuojë që demarkacioni me Kosovën të ketë përfundim të drejtë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se është i bindur që Mali i Zi do të kontribuojë që rasti i demarkacionit me Kosovën të ketë përfundim të drejtë. Haradinaj në faqen e vet zyrtare falënderoi shqiptarët në Amerikë për reagimin lidhur me refuzimin e versionit aktual të marrëveshjes së …

Më shumë...

Donald Lu i zhgënjyer me Lulzim Bashën lidhur me “ Reformën në drejtësi”

Donald Lu

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e kanë fshehur zhgënjimin me përgjigjen e opozitës, por ende nuk kanë hequr dorë nga përpjekjet për kompromis.  Pas publikimit të propozimit të ri të Partisë Demokratike, ambasadori amerikan tha se “është i zhgënjyer me përgjigjen e zotit Basha ndaj propozimit hibrid për reformën …

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Kujdes për tri vorbullat e zeza!

Gjokë Dabaj

Janë tri vorbulla të zeza, të cilat, në kohën tonë, po i thithin energjitë njerëzore, duke e çuar jetën në planetin tonë drejt një katastrofe të pakthimtë. 1. Grumbullimi i kapitalevet gjithëbotërorë në duart e një numri fare të pakët pasurigllabëruesish, 2. Armatimi i pakontrolluar i po këtyre pasurigllabëruesve me …

Më shumë...

ASHASH bën thirrje për rishikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit shtetëror Kosovë-Mali i Zi

ASHASH bën thirrje për rishikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit shtetëror Kosovë-Mali i Zi

(Lidhja: Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, e nënshkrua më 27 gusht 2015, në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë. Kjo marrëveshje, për palën kosovare u nënshkrua nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, dhe ministri i Punëve të …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Qeveria në vend se të lobojë për mbrojtjen e kufijve, ajo ia falë Malit të Zi 8.000 hektarë tokë

Nebih Rexhepi

Se politikanët tanë kanë dështuar në tërësi, kjo më nuk është ndonjë risi. Por risi është se kanë dështuar si në hapësirën tokësore ashtu edhe në hapësirën ajrore. Po bëhet gati një vit që kur është nënshkruar për “zajednicën”nga Jugo-komunisti  Isa Mustafa  kuptohet me ndihmën e Hashim Thaçit. Dhe pa …

Më shumë...

Kanë filluar gërmimet për varrezën e dyshuar para kishës serbe të Millosheviqit, në Prishtinë

Kisha serbe

Kanë filluar gërmimet për varrezën e dyshuar para kishës serbe të Millosheviqit, në Prishtinë. Departamenti i Mjekësisë Ligjore ka filluar gërmimet afër kishës serbe, që gjendet në pronat e  Universitetit të Prishtinës. Drejtori i këtij departamenti, Arsim Gërxhaliu, ka thënë se ka dyshime se bëhet fjalë për viktima të përkatësisë …

Më shumë...

Specialistët e papunë të mjekësisë protestojnë para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ku do të kërkojnë punë

Kuvendi i Kosovës, nuk dha pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari”, në Prishtinë

Specialistët e papunë të shëndetësisë, përmes një njoftimi kanë bërë të ditur se sot  do të protestojnë para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ku do të kërkojnë punë. Ata nëpërmjet një njoftimi kanë treguar se nesër pritet të vendoset për ata në Komisionin për Shëndetësi. “Presim të jetë diçka pozitive, …

Më shumë...

Kryetari Thaçi pret krijimin e Forcave të Armatosura multietnike të Kosovës

Hashim Thaci

Kryetari Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për agjencinë e lajmeve Beta, ka kërkuar nga  Kosova dhe Serbia duhet t’i përmbushin detyrimet e tyre në bazë të marrëveshjeve, që ai ka arritur në Bruksel me Ivica Daçiqin  në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, Në këtë …

Më shumë...

Mbahet ushtrimi Fushor “Kampi Veror 2016”, në poligonin ushtarak në Krivollak të Maqedonisë

Mbahet ushtrimi Fushor “Kampi Veror 2016”, në poligonin ushtarak në Krivollak të Maqedonisë

Sot mbahet ushtrimi Fushor “Kampi Veror 2016”, në poligonin ushtarak në Krivollak të Maqedonisë, ku janë prezent kadetët e FSK-së dhe kadetët e shteteve tjera. FSK-ja edhe më parë ka mbajtur ushtrime të tilla në këtë kamp. Ushtrimin fushorë në Maqedoni do ta ndjekin për së afërmi personalitete shtetërore dhe …

Më shumë...

Sfidë e pakalueshme për Qeverinë mbetet shndërrimi i FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës

FSK

Sfidë për shtetin mbetet kalimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës. Kjo çështje vazhdon të mbetet pjesë e deklaratave të politikës kosovare, derisa duket se pengesa kryesore për krijimin e ushtrisë është Lista Serbe. Këtë e pranon Lidhja Demokratike e Kosovës, derisa Partia Demokratike …

Më shumë...

Në Evropë është rritur qëndrimi negativ kundër myslimanëve

Anti Musliman

Raportet e Evropës me myslimanët për një kohë të gjatë kanë qenë të vështira dhe me ankth, shkruan në fillim të një artikulli e përditshmja, Washington Post, dhe vlerëson se gjatë vitit të kaluar duket se kjo gjendje është përkeqësuar. Vala e refugjatëve dhe migrantëve nga vendet me shumicë myslimane …

Më shumë...

Shtyhet mbledhja e Qeverisë ku ishte paraparë të diskutohej për Demarkacionin

Qeveria e Kosovës

Edhe pse Qeveria e Kosovës, kishte paraparë që në mbledhjen e nesërme si pikë e rendit të ditës të jetë demarkacioni, kjo mbledhje nuk do të mbahet, pasi që është shtyrë për një ditë tjetër, me kërkesë të kryeministrit Isa Mustafa. Burime të lajmeve bëjnë të ditur se vendimi për …

Më shumë...

Deputetët kanë iniciuar mbajtjen e një tryeze me subjekte politike dhe ekspertë për çështje të demarkacionit

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë iniciuar mbajtjen e një tryeze me subjekte politike dhe ekspertë për çështje të demarkacionit, që parashihej të mbahej para se kjo çështje të procedohetjnë Kuvend, por kjo ende nuk ka ndodhur. Kryekuvendari,  Kadri Veseli ditë më parë deklaroi se mund të organizojë një takim …

Më shumë...

Zvogëlimi i numrit të ministrive në Qeverinë e Kosovës do të ndodh shumë shpejtë

Enver Hoxhaj

Zvogëlimi i numrit të ministrive në Qeverinë e Kosovës do të ndodh shumë shpejtë. Ministritë e para  që do t’i nënshtrohen këtij procesi janë Ministria e Diasporës, Ministria e Dialogut dhe ajo e Integrimeve Europiane, të cilat do të shkrihen në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Enver Hoxhajt. Qeveria …

Më shumë...

Nëse projeksionet rezultojnë realiste, Shqipëria do të ketë normën më të ulët të papunësisë në rajon

Komisioni Evropian publikoi raportin e fundit të programit të reformave ekonomike për Shqipërinë, Maqedoninë, Serbinë, Kosovën, Malin e Zi, Turqinë dhe Bosnje Hercegovinën. Ky raport jep një panoramë gjithëpërfshirëse sa i përket ecurisë së ekonomisë shqiptare, por edhe projeksioneve për të ardhmen. Rritja ekonomike përgjatë këtij viti konfirmohet pranë 3.4%, …

Më shumë...

Nga përplasja e dy trenave në Itali 20 udhëtarë kanë vdekur dhe 34 të plagosur

Nga përplasja e dy trenave në Itali 20 udhëtarë kanë vdekur dhe 34 të plagosur

Një përplasje ballë për ballë  mes dy trenave që po udhëtonin në drejtime të kundërta por në të njëjtin binar është verifikuar në Pulia të Italisë. Mediat lokale flasin për 20 persona të vdekur dhe 34 të plagosur, ndërkohë që skuadrat e zjarrfikësve po punojnë për të nxjerrë nga rrënojat …

Më shumë...