Ahmet Qeriqi

Zafir Berisha: DokuFesti i hapur për drogë, prostitucion përdorim të alkoolit dhe fyerje të UÇK-së

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha, në një postim të tij ka deklaruar se kampet që hapen për  festivalin Dokufest po shfrytëzohen, për drogë, prostitucion dhe përdorim të alkoolit nga adoleshentët. “DokuFest është bë arenë e bandave për ta përfituar terrenin për shitjen e drogave.  DokuFest2016 ishte kulminacioni i …

Më shumë...

Anton Berisha: Isa Mustafa duhet të flasë në emër të Amerikës, apo të qytetarëve të Kosovës?

Anton Berisha

Zyrtari i AAK-së Anton Berisha ka reaguar kundër deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa i cili tha se “duhet të dëgjojmë Amerikën, e cila Kosovën e shpëtoi nga zhbërja”.Berisha ka pyetur nëse Mustafa po flet në emër të Amerikës apo të qytetarëve të saj, duke shtuar se kërkesa e …

Më shumë...

Forcat assadiste dhe ato ruse, në dy ditë e fundit vrarë më shumë se 150 pjesëtarë të popullatës civile

Bombardohet një maternitet në Siri, dyshohet për shumë të vrarë e të plagosur

Gjatë luftimeve mes forcave kryengritëse dhe atyre assadiste e ruse, në dy ditë e fundit raportohet të jenë vrarë më shumë se 150 pjesëtarë të popullatës civile. Forcat qeveritare dhe ato aleate ruse kanë goditur popullatën civile nëpër lagjet e Halepit. Ato nuk kanë kursyer as spitalet në pjesë perëndimore …

Më shumë...

Një imam dhe asistenti i tij u vranë dje me plumba pranë një xhamie, në Nju Jork

Një imam dhe asistenti i tij u vranë dje me plumba pranë një xhamie, në Nju Jork

Një imam dhe asistenti i tij u vranë me plumba pranë një xhamie në Nju Jork, njoftoi policia. Maulama Akonji, 55 vjeç, dhe asistenti i tij Thara Uddin, 64 vjeç, u vranë me plumba në kokë në lagjen popullore të Ozone Park, në zonën e Kuins. Ata janë transportuar në spitalin …

Më shumë...

Trazira dhe përleshje me policinë janë raportuar në Milwaukee, Wisconsin, pas vrasjes së një zezaku

Trazira dhe përleshje të reja të zezakëve amerikanë me policinë janë raportuar në Milwaukee, Wisconsin, pasi një amerikan me ngjyrë  u godit për vdekje nga një polic, i cili ka deklaruar se  viktima ishte i armatosur me një pistoletë. Protestues të zemëruar afrikano-amerikanë u mblodhën afër vendit ku ndodhi vrasja …

Më shumë...

Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre që mbajnë bomba atomike

Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre luftarakë “Tornado” në mënyrë që të mbajnë bomba atomike të avancuara. E gjitha kjo bëhet në kuadër të planit të Uashingtonit për të modernizuar arsenalin e tij bërthamor në Gjermani, raportojnë mediat gjermane. Gazeta “Der Spiegel” njofton se …

Më shumë...

Lavrov dhe Steinmeier, do të takohen më 15 gusht për të biseduar për Ukrainën dhe Sirinë

Rusia do të mbështesë çdo vendim që i përgjigjet Serbisë, ka thënë ministri i Jashtëm rus, Sergei Llavrov

Kremlini zyrtar bën të ditur  se ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, dhe ai i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të takohen më 15 gusht, për të diskutuar lidhur  luftimet në Ukrainë dhe në Siri, ku Rusia është përfshirë në mënyrë të njëanshme dhe pa lejen e perëndimit, veprim ky …

Më shumë...

Bilall Sherifi: Kush mund t’i dijë më mirë kufijtë e brendshëm sesa shteti që i ka vendosur

Bilall Sherifi

Në përpjekje për të arsyetuar versionin aktual të marrëveshjes për demarkim të kufirit Kosovë-Mali i Zi, kryeministri Isa Mustafa ka kohë që pa ndërprerë thotë se nuk u beson hartave të Jugosllavisë. Qëllimi i këtij diskursi është më se i qartë, të stigmatizohen si pro jugosllav të gjithë ekspertët të …

Më shumë...

Policia greke merr në pyetje kryetarin e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu

Tahir Veliu

Sot, në pikën kufitare të Kakavijës, Policia e Greqisë ka  marrë  në pyetje kryetarin e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu. Pas tri orëve të mbajtjes së kryetarit të LSHB-së në ndalim policor dhe bisedë provokuese, ai u lirua nga mbajtja dhe arrestimi. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar bën …

Më shumë...

Lojërat Tradicionale popullore do të mbahen sot në bjeshkët e Rugovës

Lojërat Tradicionale popullore do të mbahen sot në bjeshkët e Rugovës

Në Në një njoftim për medie është bërë e ditur se Lojërat Tradicionale popullore të Rugovës do të mbahen sot në bjeshkët e kësaj treve, në fshatin Kuqishtë. Në këto lojëra thuhet se do të marrin pjesë rreth 7 mijë vizitorë. “Lojërat Tradicionale të Rugovës”, sipas Këshillit organizativ, përbëhet nga …

Më shumë...

Opozita nuk do të lejojë ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi

Frasher Krasniqi

Duke komentuar deklaratën e kryekuvendarit, Kadri Veseli, i cili ka thënë se më 1 shtator 2016 Kuvendi me shumicë votash do ta miratojë demarkacionin, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, u shpreh se  Veseli, Thaçi e Mustafa duhet të japin përgjegjësi ligjore, historike për tradhtinë që po ia bëjnë shetetit. …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Papunësia në vend është pasojë e klanit kriminal që ka uzurpuar shtetin

Shpend Ahmeti

Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, në konferencën për gazetarë ka deklaruar se papunësia nuk është rezultat i fatit, por pasojë e klanit kriminal që ka kapur shtetin, dhe nuk mund të përparojë derisa të jetë ky klan, mund të ndryshojë vetëm me mobilizimin e qytetarëve në protesta. …

Më shumë...

Donika Gërvalla: Marrëveshja e Demarkacionit ndërmjet Kosovës e Malit të Zi tërësisht e gabuar

Donika Gervalla

Veprimtarja dhe aktivistja e LDK-së në Gjermani, Donika Gërvalla-Schwarz është cituar të ketë deklaruar se marrëveshja e demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, e cila pritet të votohet me 1 shtator në Kuvendin e Kosovës, është tërësisht e gabuar. Faktet e panumërta të ekspertëve e kanë bërë të qartë, …

Më shumë...

Në Kodrën e Diellit, në Tetovë, mbahet konferenca në shënim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Në Kodrën e Diellit, në Tetovë, mbahet konferenca në shënim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Në Kodrën e Diellit, në kalanë e Tetovës  po mbahet Konferenca në përkujtimim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Në konferencë kanë marrë pjesë krerët më të lartë të qeverisë së Republikës së Maqedonisë, duke nisur nga ministrat dhe zëvendës ministrat e BDI-së dhe LSDM-së, lideri i BDI-së, Ali …

Më shumë...

Mustafa e Thaçi përpiqen që vizitën e Xho Bajdenit ta shfrytëzojnë si fushatë për qëllimet e tyre politike

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar  se po bëhen përgatitjet intensive për pritjen e mikut të madh të Kosovës, zëvendës-kryetarit të Amerikës, Joe Biden, i cili më 15 gusht vjen për një vizitë në vendin tonë. “Vizita e njeriut të dytë të demokracisë botërore është një ngjarje e madhe dhe e …

Më shumë...

Ramush Haradinaj priti në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard. Mysafiri nga Gjeneva u interesua për zhvillimet në Kosovë dhe tha se Zvicra do ta mbështes Kosovën në të gjitha fazat e zhvillimit të saj, siç edhe ka bërë deri …

Më shumë...