Ahmet Qeriqi

Kryeministri Mustafa konsideron nuk mund të ndalohet procesi i krijimit të ASK-së

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa konsideron se askush nuk mund ta ndalojë krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Sipas tij,  krijimin e saj nuk do të mund ta ndalte as opozita, edhe nëse ajo do të vinte në pushtet. Çështja e Asociacionit është çështje e përfunduar. Asociacioni është obligim ligjor që është …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Shpifje irrituese dhe neveritëse kundër Florence Hartmann-it

Bardhyl Mahmuti

Në ditën kur pritej shqiptimi i dënimit të Radovan Karaxhiqit nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, policia arrestoi, zonjën,  Florence Hartmann, ish-zëdhënësen e Prokurorisë së Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krime në ish-Jugosllavi. Florence Hartmann kishte ardhur që të përcillte epilogun e një procesi që e njihte më mirë se …

Më shumë...

Besart Galica: Në kujtim të 17- vjetorit të bombardimeve të NATO-s

Besart Galica: Në kujtim të 17- vjetorit të bombardimeve të NATO-s

Mbrëmja ishte nën ethe. Rreth orës 24, në derë u dëgjuan disa trokitje të rënda. Po çfarë të shihje, policë e ushtarë të maskuar, me kallashnikovë na u futën brenda, me bërtima duke na kërcënuar për vdekje, se pse kishim dalë… Goditën me tytë automatiku në fytyrë babain, dhe Rrezeartin, …

Më shumë...

Refki Jashari: Na fal shteti ynë, ti s’ke faj edhe pse ne s’kemi gabuar!

“Të vrasësh një njeri të pafajshëm, thonë: “Krim që s’falet, dënojeni!”, ndërsa të vrasësh një popull të pafajshëm në shtëpinë e tij, thonë: “Ky është problem, për këtë duhet negociuar”!” Neve shqiptarëve të Kosovës na ka përcjellë aspirata për liri, sovranitet e shtetësi dhe edhe përkundër ndërhyrjes e represionit propagandistik, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kërcënimi i Vuçiqit dhe i “demokratëve” të rinj serb duhet të merren seriozisht

Jakup Krasniqi

Në vend që “demokratet” e rinj serb ta shfrytëzonin dënimin për gjenocid te Karaxhiqit për tu penduar për gjenocidin e programuar të politikes serbe ndaj jo serbëve në hapësirat e ish Jugosllavisë, për tu penduar ai gjykim  për të kërkuar falje boshnjakëve, kroatëve e shqiptare, Vuiçqi kërcënon këdo që guxon …

Më shumë...

17-vjetori i sulmit barbar në Fortesë, Brestoc e Celinë ku policët e ushtarët serbë masakruan rreth 200 shqiptarë në mesin e tyre edhe fëmijë

17-vjetori i sulmit barbar në Fortesë, Brestoc e Celinë ku policët e ushtarët serbë masakruan rreth 200 shqiptarë në mesin e tyre edhe fëmijë

Sot bëhen 17 vjet nga dita, kur forcat serbe kanë vrarë e kanë masakruar rreth 200 shqiptarë në fshatrat: Fortesë, Celinë dhe Brestoc të komunës së Rahovecit. Ashtu sikur kishte kërcënuar kryekrimineli serb, Milosheviq me kohortën  e tij vrastare, se në rast të bombardimit të NATO-s hakmarrja do të zbrazej …

Më shumë...

AAK-ja shpreh keqardhje për largimin nga partia të deputetes, Donikë Kadaj-Bujupi

AAK

AAK-ja, përmes një komunikatë për medie, pas dorëheqjes së Donika Kadaj-Bujupit ka sqaruar se vendimi i saj që të mos jetë më pjesë e AAK-së, është vendim që i përket vetëm asaj. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës shpreh keqardhje për këtë vendim të zonjës Kadaj-Bujupi, dhe asaj i shpreh mirënjohje …

Më shumë...

Donika Kadaj Bujupi ka dhënë dorëheqje nga AAK-ja

Kadaj-Bujupi: Merkel e ka konfirmuar që nuk do të ketë ndarje të Kosovës ashtu siç u promovua kohëve të fundit

Deputetja e AAK-së, Donikë Kadaj Bujupi ka dhënë dorëheqje nga partia. Në një deklaratë me shkrim, drejtuar medieve ajo ka sqaruar arsyet e dorëheqjes së papritur. Në arsyetimin e dorëheqjes ka shkruar: Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës, Si qytetare dhe deputete e Kuvendit të Republikës së Kosovës, kam …

Më shumë...

At Nikollë Marku: Janullatosi ka caktuar edhe kryesuesin e ardhshëm, antishqiptar, pas vdekjes së tij

At Nikollë Marku

Kisha ortodokse Shqiptare që prej vitit 1991 drejtohet nga antishqiptari i tërbuar, Anastas Janullatos. Duke komentuar nismën e fundit të Kishës Ortodokse për rikthimin e pronave, At Nikolla Marku ngre alarmin se kreu i kishës Ortodokse, Janullatos, i cili është duke vdekur  ka zgjedhur pasardhësin e tij,  jashtë statutit të …

Më shumë...

Albulena Haxhiu padit portalet “lidere” të gënjeshtrave, “Indeksonline dhe Gazeta Ekspress”, kërkon dëmshpërblim 1.5 milionë euro

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka njoftuar përmes një postimi në Internet se ka ngritur  padi për dy portalet lidere të gënjeshtrave, Indeksonline dhe Gazeta Ekspress, të cilat e kanë përbaltur atë dhe familjen e saj. Ajo ka thënë se kërkon 1.5 milion euro dëmshpërblim dhe për këtë çështje  …

Më shumë...

Aida Dërguti: Kodet ndërkombëtare duhet të caktohen nga ITU direkt në Republikën e Kosovës dhe jo përmes Serbisë

Aida Dërguti

Nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje, Aida Dërguti i është adresuar një letër Sekretarit të Përgjithshëm të Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikimeve (ITU), në lidhje me kodin e ri telefonik që pritet t’i ndahet Kosovës. Ajo i ka kërkuar  ITU-së që të jetë e kujdesshme në dhënien e kodit telefonik …

Më shumë...

Ministri dhe Komandanti i FSK-së pritën shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë

Ministri dhe Komandanti i FSK-së pritën shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë

Ministri i FSK-së, Haki Demolli dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama kanë pritë sot, në takime të ndara, shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë gjeneralmajor Jeronim Bazo me bashkëpunëtorë. Me këtë rast ministri Demolli e ka falënderuar gjeneralin Bazo dhe Shqipërinë për ndihmën e …

Më shumë...

Më 26 mars 2016, në 17-vjetorin e Masakrës së Krushës së Madhe mbahen aktivitete përkujtimore e kulturore

Në 17-vjetorin e Masakrës serbe kundër shqiptarëve në Krushën të Madhe mbahen aktivitete përkujtimore e kulturore. Më 26 mars në orën 10.30 manifestimi qendror mbahet në Krushë të Madhe. Po atë ditë, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, në orën 17.00 përurohet filmi dokumentar, …

Më shumë...

Nesër mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 53-të e zyrtarëve policorë, kadetë, të Policisë së Kosovës

Sot me një ceremoni zyrtare shënohet 19 vjetori i themelimit të Policisë së Republikës së Kosovës

Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP), nesër më 25 mars në ora 11:00,  do të mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 53-të e zyrtarëve policor (kadetë) të Policisë së Kosovës. Të pranishëm në  ceremoninë e diplomimit do të jenë, ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, drejtori …

Më shumë...

Dëshmorët në Gllogjan i nderoi edhe Rifat Jashari, përfaqësues i familjes emblematike të kombit

Dëshmorët në Gllogjan i nderoi edhe Rifat Jashari, përfaqësues i familjes emblematike të kombit

Për të shfaqur nderim dhe respekt për betejën e lavdishme të bërë 18 vite më parë në Gllogjan, sot në këtë vendbanim ishte edhe Rifat Jashari, përfaqësues i familjes emblematike të kombit, familjes Jashari. Ai u shoqërua nga Hilmi Haradinaj, kryefamiljari i familjes së shquar për kontributin e jashtëzakonshëm në …

Më shumë...

Vetëm 40 vjet burg për kriminelin, Radovan Karaxhiq, vrasësin serik të 8000 myslimanëve të Bosnjës

Vetëm 40 vjet burg për kriminelin, Radovan Karaxhiq, vrasësin serik të 8000 myslimanëve të Bosnjës

Gjykatësit e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara të Hagës kanë shpallur vendimin se ish-lideri i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, është fajtor për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit. Ai është dënuar me 40 vjet burg. Gjykata ka konstatuar se si komandant suprem i Republikës Serbe të Bosnjës, Karaxhiq në vitin 1995 …

Më shumë...