Ahmet Qeriqi

Sot vazhdon seanca e Kuvendit e ndërprerë ditën e premte në mungesë të kuorumit

Kuvendi i Kosoves

Sot në Kuvendin e Kosovës vazhdon seanca  e ditës së premte,  e cila është ndërprerë për shkak të mungesës së kuorumit. Në rend të ditës së kësaj seance është paraparë që të shqyrtohet raporti i Radiotelevizionit të Kosovës për vitin 2015, raporti i Zyrës së Rregullatorit për Energji për vitin …

Më shumë...

Portugalia është kampioni i ri i Evropës në futboll

Portugalia është kampioni i ri i Evropës në futboll

Portugalia është kampioni i ri i Evropës në futboll. Ajo  ka arritur të shpallet kampion pasi në finale e mundi Francën me rezultat minimal prej 1-0. Ekipi portugez  nuk e filloi mirë takimin, pasi që në minutën e 25 mbeti pa lojtarin kryesor të skuadrës, Cristiano Ronaldo, i cili u …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Humanistët seleksionues

Fatmir Graiçevci

Ka kohë që është bërë modë (!) në vendin tonë, që gazetarë, analistë, intelektualë e pjesëtarë të të gjitha kategorive shoqërore të skuqin apo kaltërsojnë sfondin e tyre të adresës elektronike, facebook., në shenjë solidarizimi me viktimat e sulmeve terroriste të ndonjë vendi të caktuar. Një mavijosje të sfondit të …

Më shumë...

Adil Fetahu: Kastriot Myftaraj kërkon nga gjykata ta ndalojë Kur’anin!

Adil Fetahu

Kohë më parë, saktësisht më 26 maj të këtij viti, Kastriot Myftaraj i paraqiti Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor të Tiranës kallzim penal, me kërkesë  “që gjykata ta hetojë dhe ta ndalojë Kur’anin, si libër që përmban një plan gjenocidi kundër njerëzimit, që nxitë urrejtje ndërmjet feve, etnive, racave dhe që …

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Argumentet shkencore janë të përjetshme

Hakif Bajrami

Për kufirin Kosovë – Mali i Zi kam mësuar kur e hulumtoja historinë e Aradhes “Bajram Curri” më 1974, e botuar si monografi nga “Rilindja” më 1985. Ka shumë burime të shkruara për atë kufi. Prandaj e lus publikisht dr. Murat Mehën të tërhiqet nga ai komision i punës jotransparente. …

Më shumë...

Amerika përkrah transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës

Amerika përkrah transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përkrahin transformimin e FSK-së, në Forca të Armatosura të Kosovës, por kjo duhet të shkojë përmes hapave të sigurt dhe në mënyrë kushtetuese, duke ndryshuar legjislacionin. Kështu ka deklaruar, zëvendës asistenti i Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-ve, Michael Carpenter, gjatë takimit me krerët politikë …

Më shumë...

Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ndihmës-sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Victoria Nuland, ka qëndruar në Kosovë për një vizitë zyrtare me krerët e shtetit të Kosovës. Takimin e parë ajo e ka zhvilluar me presidentin Hashim Thaçi, i cili e ka siguruar atë se shpejt do të përfundojë çështja e marrëveshjes për shënjimin …

Më shumë...

Ambasadori amerikan në Tiranë, z. Lu iu ka bërë palëve një propozim të ri për Reformën

Ambasadori amerikan në Tiranë, z. Lu iu ka bërë palëve një propozim të ri për Reformën

Në përfundim të takimeve në Tiranë, ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland, ka bërë të ditur se në tryezën e negociatave ka ardhur një propozim i ri për Reformën në Drejtësi, i cili ka mbështetjen e SHBA-ve. Sipas saj, propozimi i ri është një propozim hibrid me ide nga qeveria …

Më shumë...

Universiteti “Hasan Prishtina” do të regjistrojë me automatizëm 150 studentë nga kategoritë e dala nga lufta e UÇK-së

Universiteti “Hasan Prishtina”

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka ndryshuar praktikën, të cilën e kishte  ndërmarrë ish-rektori Ramadan Zejnullahu, i cili kishte stopuar regjistrimin me automatizëm të  një numri të caktuar të studentëve të kategorive të  dala nga lufta e UÇK-së. Në konkursin për pranimin e studentëve të rinj, që është shpallur të …

Më shumë...

Nga 20 korriku, bashkatdhetarët mund të pajisen online me polisën e sigurisë

Nga 20 korriku, bashkatdhetarët mund të pajisen online me polisën e sigurisë

Në takimin që kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, realizoi me kryetarin i Këshillit të Byrosë Kosovare të Sigurimeve, Rrahim Pacollin u vendos që ga 20 korriku, bashkatdhetarët mund të pajisen online me polisën e sigurisë Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pas takimeve me bashkatdhetarët, nga të …

Më shumë...

Moska zyrtare kërkon sqarime rreth planeve të Aleancës Veriatlantike gjatë takimit të Këshillit, NATO – Rusi

Maria Zakharova

Ministria e Jashtme e Rusisë  ka konstatuar se samiti i NATO-s tregon se aleanca është duke i përqendruar përpjekjet e saj në një kërcënim që nuk ekziston nga Rusia. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, nëpërmjet një komunikate të publikuar të dielën, ka thënë se Moska do të …

Më shumë...

Sot në Detin e Zi kanë filluar manovrat e Aleancës Veri-atlantike

Sot në Detin e Zi kanë filluar manovrat e Aleancës Veri-atlantike

Mediet botërore bëjnë të ditur, se në kohën e Samitit të NATO-s që po mbahet në Varshavë, në ujërat e Detit të Zi  ka filluar dita e parë e manovrave të koduara me emrin“Beris 2016”. Manovrat kanë për qëllim promovimin e nivelit të koordinimit të agjencive qeveritare dhe joqeveritare për …

Më shumë...

Me qëllim për të anashkaluar lajmin e vrasjes së fëmijës shqiptar 4-vjeçar, policia bastis lagjen Gazi Babë në Shkup

Me qëllim për të anashkaluar lajmin e zi të vrasjes së fëmijës shqiptar 4-vjeçar, në Kumanovë, në prani të prindërve, nga një ish polic, sllavomaqedon, polica e këtij shteti është duke zhvilluar një aksion të madh policor, duke bastisur disa shtëpi të lagjes Gazi Babë, në Shkup.  Aksioni i madh …

Më shumë...

NATO-ja e gatshme për të penguar çdo sulm të mundshëm të Rusisë në vendet e Evropës

NATO-ja e gatshme për të penguar çdo sulm të mundshëm të Rusisë në vendet e Evropës

Në samitin e NATO-s në Varshavë, përfaqësuesit e aleancës dhe Bashkimit Evropian ranë dakord për vendosjen e forcave shumëkombëshe në vendet baltike dhe në Poloni për të penguar çdo agresion të mundshëm rus. Samiti vendosi që sulmi ndaj një anëtari të konsiderohet si një sulm ndaj të gjithë aleancës. Kancelarja …

Më shumë...

Kolinda Grabar Kitaroviç: Rusia përmes Serbisë po e trazon rajonin e Ballkanit

Kolinda G. Kitaroviq: Shkëmbimi i territoreve do të ishte një ide shumë e keqe, me të cilën, do të hapej kutia e Pandorës

Kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, duke folur në samitin e NATO-së, që po mbahet në Varshavë, është cituar të ketë deklaruar se ndihet tejet e shqetësuar për shkak të ndikimit rus në Ballkan dhe ushtrimeve ushtarake të përbashkëta mes Rusisë dhe Serbisë. Rusia është duke bashkëpunuar në mënyrë aktive …

Më shumë...

Hasan Nuhanoviq: Nuk do të ketë drejtësi për Srebrenicën, të cilën e tradhtoi UNPROFOR-i dhe batalioni holandez

Hasan Nuhanovic

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq, në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë, ku ushtria serbe 26 vjet më parë  ka vrarë mbi 8.000 boshnjakë …

Më shumë...