Ahmet Qeriqi

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg: Sulmet në Halep të Sirisë të papranueshme dhe shkelin ligjin ndërkombëtar

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se sulmet në Halep  të Sirisë janë ‘moralisht të papranueshme’ dhe shkelin ligjin ndërkombëtar. Ai i bëri thirrje Rusisë të marrë hapa për rivendosjen e armëpushimit. Sulmet e tmerrshme në Halep  na kanë tronditur të gjithëve. Dhuna dhe sulmet që kemi parë edhe mbi …

Më shumë...

Veton Berisha: STOP përdorimit të termit RAE, mos ofendoni egjiptianët me këto shkurtesa famkeqe

Veton Berisha

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Veton Berisha në një letër dërguar medieve ka kërkuar të stopohet togfjalëshi RAE. Në reagimin e tij shkruan: Të nderuar përfaqësues të mediave dhe të institucioneve në Kosovë. Tani më është bërë trend  i ofendimeve prej më të ndryshmeve ndaj grupeve të caktuara në Kosovë …

Më shumë...

Kolegjiumi Pesë Degëve të LDK-së në Prishtinë ka reaguar kundër Shpend Ahmetit

Ahmeti: Ka qendrime te subjekteve të ndryshme por Delegacioni Shtetërorë nuk është për suspendimin e taksës

Kolegjiumi Pesë Degëve të LDK-së në Prishtinë ka reaguar lidhur me banesat kolektive të ndërtuara, në Hajvali, ku që tri vjet me radhë nuk janë ndarë nga ana e Komunës së Prishtinës, banesa të ndërtuara për familjet e pozitave sociale dhe për kategoritë e luftës.  Këto banesa janë ndërtuar nga …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, mori pjesë në konferencën për festimin e Ditës së Boshnjakëve në Kosovë

Kryeministri Mustafa, mori pjesë në konferencën për festimin e Ditës së Boshnjakëve në Kosovë

Kryeministri, Mustafa, mori pjesë në konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Boshnjak në Kosovë. Të pranishëm në këtë ngjarje ishin ministra, deputetë dhe zyrtarë të pushtetit lokal, përfaqësues të komunitetit boshnjak anekënd Kosovës, zyrtarë të misioneve dhe organizatave ndërkombëtare si dhe qytetarë të komunitetit boshnjak të Kosovës. Me …

Më shumë...

Dëshmitari i mbrojtur në gjykimin kundër Azem Sylës ka mohuar akuzat për ndikim

Azem Syla

Dëshmitari i dytë i mbrojtur në rastin e ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla ka mohuar akuzat se ai ka bërë përpjekje  të ndikojë në deklaratën e tij. Këtë  fakt e ka bërë të ditur avokati, Tomë Gashi, i cili vazhdimisht kishte kundërshtuar vendimin e Gjykatës së Apelit, e cila kishte marrë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Pse pranojmë mashtrimin dhe fyerjen e inteligjencës nga mediet e caktuara?

Ahmet Qeriqi

Një pjesë e madhe e medieve në Kosovë i  deformojnë informatat, kopjojnë, vjedhin, i përgjysmojnë,  interferojnë  dhe bëjnë punën e klaneve të biznesit, apo klaneve politike e ideologjike… Shumica dërrmuese e medieve  janë prodhuese dhe ricikluese të lajmeve që sajojnë e shpërndajnë pandërprerë vetëm me qëllim përfitimi, mbijetese, pasurimi dhe …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Vetëm bashkimi juaj dëshmon se jeni në anën e popullit

Vaxhid Sejdiu

E kemi thënë dhe e themi se shqiptarët që nga Kumanova e deri në Manastir kërkojnë bashkimin e opozitës shqiptare në IRJM, bashkimin e juaj në shërbim të lirisë. Ata të cilët nuk bashkohen i shërbejnë politikave antishqiptare. Ne, anëtarët e Shoqatës “Liria Kombëtare” – në Zvicër, qëndrimin tonë për veprimet …

Më shumë...

Frank Shkreli: Pak tolerancë politike, ju lutëm

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Për Shtetet e Bashkuara ky është një vit, që në sipërfaqe mund të duket sikurë Amerika është duke kaluar nëpër një periudhë krize shoqërore, trazirash, terrorizmi dhe të një sezoni të nxehtë politik, si rrallë herë më parë.  Shkaktarë për këtë janë lajmet kryesore të ditës, të kohëve të fundit, …

Më shumë...

Me rastin Ditës së Dëshmorëve të UÇK-së, Komuna e Ferizajt mban aktivitete përkujtimore e tematike

Me 09.08.2018 në Ferizaj nderohet i kombit Arsim Bega në përvjetorin e rënies heroike të tij

Me rastin e 28 shtatorit, Ditës së Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Komuna e Ferizajt ka organizuar një sërë aktivitetesh, në përkujtim të Betejës së Jezercit të 28 shtatorit të vitit 1998 dhe jetës e veprave e të dëshmorëve të Zonës së Neredimës. Drejtori i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në …

Më shumë...

Sot shënohet 18-vjetori i Betejës së Jezercit, njëra ndër betejat më heroike të luftës së UÇK-së

Shënohet 22-vjetori i Betejës së Jezercit në Zonën Operative të Neredimës

Sot shënohet  18-vjetori i Betejës së Jezercit, njëra ndër betejat më heroike të luftës së UÇK-së në Zonën Operative të Neredimës. 28 shtatori i vitit 1998, për luftën e UÇK-së shënon ditën e  zhvillimit të një beteje të përgjakshme në këtë zonë. Atë ditë  ishte angazhuar në mbrojtje të Zonës …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje i ka paraqitur 5 propozime Qeverisë së Kosovës për demarkacionin me Malin e Zi

Visar Ymeri

Lëvizja Vetëvendosje ka paraqitur 5 propozime për hapat që duhet ndërmarr qeveria e Kosovës sa i përket demarkacionit me Malin e Zi. Kryetari, Visar Ymeri, në një konferencë për media, ka renditur pikat që do të mund të çonin deri në një zgjidhje të drejtë e të pranueshme sa i …

Më shumë...

Dhurata Hoxha zotohet për bashkëpunim e koordinimin me Zyrën Administrative për Dhomat e Specializuara

Dhurata Hoxha zotohet për bashkëpunim e koordinimin me Zyrën Administrative për Dhomat e Specializuara

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha priti në takim informues Udhëheqësen e Zyrës Administrative të Dhomave të Specializuara, Fidelma Donlon, e shoqëruar nga udhëheqësi për Mbrojtje Juridike, David Hein. Në takim, udhëheqësja e Zyrës Administrative të Dhomave të Specializuara,  informoi Ministren Hoxha rreth procesit të krijimit të Zyrës Administrative, funksionimit, gjetjes …

Më shumë...

Në Bruksel po vazhdojnë bisedimet mes të Kosovës dhe Serbisë për telekomunikacionin

Edita Tahiri

Në Bruksel edhe sot  po vazhdojnë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, për zbatimin e marrëveshjeve për telekomunikacion. Bisedimet do të fokusohen për finalizimin e gjithë hapave, në mënyrë që Kosova ta marrë kodin telefonik shtetëror +383, bën të ditur RTK. Ministrja për dialog, Edita Tahiri ka thënë se Bashkimi Evropian …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa thotë se vija kufitare e Kosovës me Malin e Zi do të ratifikohet në Kuvend

Isa Mustafa

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi tash e një muaj i është rikthyer qeverisë pasi që në seancën e 1 shtatorit vetë kryeministri Isa Mustafa e tërhoqi nga rendi i ditës Projektligjin për ratifikimin e kësaj marrëveshje.  Javë më parë kryeministri, Isa Mustafa kishte deklaruar se me tu kthyer …

Më shumë...

Nga bombardimet e forcave ajrore ruse mbi qytetin Halep të Sirisë, u vranë 26 civilë dhe 6 fëmijë

Amerika kërkon nga Rusia, Assadi dhe Irani të tregohen "të mëshirshëm" në Halep

Sipas Observatorit për të Drejtat e Njeriut të Sirisë, me seli në Londër, bëhet e ditur se  nga bombardimet e forcave ajrore ruse  mbi qytetin Halep  të Sirisë, kanë mbetur të vdekur 26 sirianë, duke përfshirë edhe gjashtë fëmijë. Nëntë civilë të tjerë janë plagosur. Opozita siriane dhe qytetarët e …

Më shumë...

Barack Obama ka shprehur shqetësimin e thellë për situatën në zonat e pushtuara, në Halep

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka shprehur shqetësimin e thellë për situatën në zonat e pushtuara, në Halep, për shkak të sulmeve që forcat qeveritare siriane janë duke i kryer atje. Mjekët në qytet e kanë të vështirë ta përballojnë numrin e madh të të lënduarve të në sulmin më të …

Më shumë...