Ahmet Qeriqi

U përkujtua dëbimi dhe shpërngulja masive e popullatës shqiptare nga trojet e tyre në Kosovën Lindore

U përkujtua dëbimi dhe shpërngulja masive e popullatës shqiptare nga trojet e tyre në Kosovën Lindore

Sot në Prishtinë në selinë e Shoqatës së të Burgosurve Politikë u përkujtua dëbimi, shpërngulja dhe zhvendosja masive e popullatës  shqiptare nga trojet e tyre në  Kosovën Lindore. Pjesëmarrësit në këtë aktivitet përkujtimor thanë se Prishtina dhe Tirana zyrtare duhet të bëjnë më shumë për popullatën e Preshevës, Medvegjës dhe …

Më shumë...

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit fillon hetimet lidhur me keqpërdorimet e mundshme të listave të veteranëve

Ushtarët e UÇK-së

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit, ka bërë të ditur se në bazë të autorizimeve ligjore që ka, ka kërkuar nga prokuroria fillimin e grumbullimit të informatave të nevojshme për të përcaktuar nëse ka vend për inicimin formal të hetimeve, në lidhje me rastet individuale të keqpërdorimeve eventuale që kanë mundur …

Më shumë...

Shqipëria, vendi i parë që ratifikoi në Parlament Protokollin e aderimit të Malit të Zi në NATO

Kuvendi i Shqipërisë

Ndonëse ditë më parë policia e Malit të Zi ka ndëshkuar tifozët shqiptar që po manifestonin identitetin e tyre kombëtar, Shqipëria sot u bë vendi i parë  ratifikoi në Parlament Protokollin e aderimit të Malit të Zi në NATO. Protokolli për aderim u nënshkrua thuaja në mënyrë unanime nga deputetët …

Më shumë...

Ministri i Administratës Publike, Mahir Jagxhilar, po qëndron në vizitë zyrtare në Ankara

Ministri i Administratës Publike, Mahir Jagxhilar, po qëndron në vizitë zyrtare në Ankara

Ministri i Administratës Publike, Mahir Jagxhilar, po qëndron në vizitë zyrtare në Ankara, ku është pritur nga  zëvendëskryeministri i Republikës së Turqisë, Jildirim Turkesh. Gjatë bisedës së zhvilluar ai ka shprehur gatishmërinë e Turqisë për vazhdimin e mbështetjes për Kosovën, në aspektin e thellimit të bashkëpunimit bilateral. Ndërkohë, ministri, Mahir …

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri priti në takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri priti në takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri priti në takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe drejtuesit e qendrës së Vetëvendosjes në Mitrovicë. Pas takimit të zhvilluar, kryetari I Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri tha se gjatë takimit është biseduar për çështje shumë të rëndësishme, siç është hapja e …

Më shumë...

Në Tiranë pritje madhështore për përfaqësuesen e Shqipërisë në Kampionatin evropian të futbollit “Euro 2016”

Në Tiranë pritje madhështore për përfaqësuesen e Shqipërisë në Kampionatin evropian të futbollit “Euro 2016”

Në Tiranë është organizuar një pritje madhështore për Përfaqësuesen e Shqipërisë në kampoinatin evropian të futbollit “Euro 2016”. Nisja e tyre nga Franca do të bëhet nga aeroporti “Iannon” në ora 14.00 dhe pas tri orëve do të arrijnë në aeroportin e Rinasit ku do të priten nga autoritetet më të …

Më shumë...

Gjobiten e keqtrajtohen tifozët shqiptarë në Mal të Zi në ditën kur kryekuvendari, Darko Pajoviq viziton Tiranën

Katër tifozëve shqiptarë, të cilët po ktheheshin nga Franca, fakti që në automjetin e tyre kishin të stampuar flamurin kombëtar, u ka kushtuar një gjobë prej 230 euro. Policia i ka detyruar që ta heqin flamurin dhe, pasi kanë paguar edhe gjobën që u vendosi gjykata, janë lënë të lirë. …

Më shumë...

Në Britani të Madhe po mbahet referendumi për të qëndruar apo për t’u larguar nga BE-ja

Referendumi i Britanisë së Madhe

Në Britani të Madhe po mbahet referendumi për të qëndruar apo larguar nga Bashkimi Evropian. Pyetja së cilës do t’i përgjigjen votuesit është: A duhet Mbretëria e Bashkuar të mbetet anëtare e Bashkimit Evropian apo të largohet nga Bashkimi Evropian? BBC njofton se të drejtë vote kanë rreth 46 milion …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Serbia drejt kolonizimit të Kosovës, QKSS drejt klasifikimit të miqve në armiq!

Fidan Mustafa

Në konferencën e organizuar nga  e quajtura, Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), sot u diskutua për kërcënimet që vijnë nga Miqtë e Kosovës, në këtë rast shteti i Turqisë. Sipas një Mysafiri nga universiteti Amerikan “Kolumbia”, shoqëria kosovare duhet kenë kujdes nga ‘Miqtë e rrejshëm”, që ju referua …

Më shumë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka pranuar të shesë librat e Veton Surroit kundër UÇK-së

Aeroporti Adem Jashari

Sipas marrëveshjes paraprake, Klani botues me jugo-prejardhje KOHA, në bashkëpunim me Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, përuroi sot “Këndin e leximit” në terminalin e fluturimeve jashtë Kosovës. Në “Këndin e leximit” të KOHËS, thuhet se udhëtarët do të kenë mundësi të blejnë titujt e botimeve të kësaj shtëpie dhe …

Më shumë...

Çollaku detyrohet të pranojë se BE-ja kushtëzoi liberalizimin e vizave për shqiptarët e Kosovës

Bekim Çollaku

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku është detyruar të pranojë se marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi, është shndërruar në kusht të Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave me Kosovën, edhe pse kohë më parë kishte deklaruar të kundërtën. Ai ka shtuar më tutje se mos ratifikimi do të …

Më shumë...

Sot në Prishtinë varroset trupi i veprimtarit, Enver Tali

Enver Tali

Sot në Prishtinë varroset trupi i veprimtarit të njohur, Enver Tali. I ndjeri  ka qenë autoritet i dalluar i çështjes kombëtare shqiptare. Ishte mësimdhënës dhe edukator meritor i brezit të ri, ndërsa për veprimtari të organizuar atdhetare, në Komitetin Revolucionar për Bashkimin e Trojeve Shqiptare në Jugosllavi – me Shqipërinë, …

Më shumë...

Viktor Malaj: Rexhep Qosja. Ideolog i çështjes kombëtare shqiptare dhe luftëtar i paepur i realizimit të saj

Rexhep Qosja

(Nxirrni njerëz të mëdhenj, të tjerat vijnë më pas – Uollt Uitman) Dikur na është thënë se mësuesi është si prind i dytë. Tek shumë prej nesh respekti për mësuesit ka qenë aq i ngulitur saqë edhe sot ruajmë në kujtesë disa përfytyrime, momente dhe aspekte të sjelljes dhe marrëdhënieve …

Më shumë...

Pagat e deputetëve të Kosovës janë tejet të larta në raport me gjendjen ekonomike të vendit

Kuvendi i Kosoves

Njohës të fushës së ekonomisë kanë tërhequr vërejtjen se pagat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë tejet të larta në raport me gjendjen ekonomike të vendit. Është e papranueshme që një vend me papunësi të madhe sikur është Kosova, deputetët e saj të kenë paga prej 1 mijë e …

Më shumë...

Kuçi: Demarkacioni me Malin e Zi është çështje të na takon të gjithëve

 Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi ka deklaruar se për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi duhet të krijohet konsensus nacional. Ai ka shtuar më tutje se çështja e ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi nuk i takon vetëm një individi apo një …

Më shumë...

Sot në Prishtinë përkujtohen të dëbuarit, të zhvendosurit dhe të shpërngulurit nga Kosova lindore

Sot në Prishtinë përkujtohen të dëbuarit, të zhvendosurit dhe të shpërngulurit shqiptarë nga Medvegja, Bujanoci dhe Presheva, tri komuna shqiptare të cilat kanë mbetur nën pushtimin serb edhe 17 vjet pas çlirimit të Kosovës. Tribuna publike kushtuar dëbimit të popullatës  shqiptare  nga trojet e tyre në Kosovën Lindore do të …

Më shumë...