KEK
Fillimi / Lajmet / Timothy Less: Ndryshimi i kufijve në Ballkan mund të garantojë paqe të përhershme
Timothy Less: Ndryshimi i kufijve në Ballkan mund të garantojë paqe të përhershme

Timothy Less: Ndryshimi i kufijve në Ballkan mund të garantojë paqe të përhershme

Analisti Timothy Less, në revistën “Foreign Affairs”, është shprehur i mendimit se ndryshimi i kufijve në Ballkan mund të garantojë paqe të përhershme. Krijimi i Shqipërisë së Madhe, Serbisë së Madhe dhe Kroacisë së Madhe do të sheshojë një herë e mirë të gjitha konfliktet në Ballkan, shkruan Tymothi Less, i cili ka drejtuar edhe konsullatën britanike në Banja Lluka të Republika Serpskas, transmeton “Panorama.al”. “Uashingtoni duhet të mbështesë fragmentimin e disa shteteve multientike si fillim dhe më pas të bëhet krijimi i shteteve të mëdha. P.sh, në fillim mund të bëhet ndarja federative e Maqedonisë dhe më pas, kjo pjesë e Maqedonisë ku jetojnë shqiptarë, t’i bashkohet Shqipërisë. Të njëjtën gjë them edhe për kroatët në Bosnje.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...