KEK
Fillimi / Lajmet / Korporatës Energjetike të Kosovës i kanë mbetur edhe pak muaj që të nxjerrë thëngjill nga minierat ekzistuese
Korporatës Energjetike të Kosovës i kanë mbetur edhe pak muaj që të nxjerrë thëngjill nga minierat ekzistuese

Korporatës Energjetike të Kosovës i kanë mbetur edhe pak muaj që të nxjerrë thëngjill nga minierat ekzistuese

Korporatës Energjetike të Kosovës i kanë mbetur edhe pak muaj që të nxjerrë thëngjill nga minierat ekzistuese. Nëse nuk ndërmerret ndonjë hap për zgjidhjen e çështjes së largimit të banorëve, duke filluar nga ata të Shipitullës, mund të ndodhë që termocentralet ta ndërpresin prodhimin e rrymës, madje një gjendje e tillë mund të ndodhë jo më larg së në qershor. Në korrik të vitit të kaluar, KEK-u u kishte dërguar të gjithë drejtuesve të përfshirë në proces, duke i alarmuar me problemin e ndërtimeve ilegale që po bëhen në disa fshatra dhe që, sipas saj, inspektorati i Komunës së Obiliqit nuk po ndërmerr asnjë veprim. Drejtori aktual i inspeksionit nuk ka pranuar të flasë për të dhënë detaje për numrin e ndërtimeve pa leje edhe masat e ndërmarra. As zyrtarë të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik nuk kanë folur rreth këtij problemi. Ndërkaq, ministri i Mjedisit fajin ua ka hedhur institucioneve tjera që, sipas tij, duhet të kryejnë punën që u takon.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...