Ahmet Qeriqi

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Ilaz Kodra

Aktivitete të shumta tematike e kulturore në 19-vjetorin e rënies së heroit, Ilaz Kodra dhe 275 dëshmorëve e martirëve

Kryekuvendari i Kosovës, Kadri Veseli ka marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore në 17-vjetorin e rënies së komandantit të Brigadës 114, të Zonës Operative të Drenicës,  Ilaz Kodra. “Sot u mblodhëm për të kujtuar 17 vjetorin e rënies së komandant Ilaz Kodra, i cili ishte një prej figurave më të ndritura …

Më shumë...

Ministri Demolli paraqiti raportin e vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Haki Demolli

Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, të drejtuar nga Fadil Demaku, zëvendëskryetar, ministri i Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës Haki Demolli, paraqiti raportin e vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në fillim të fjalës …

Më shumë...

Mbi 5000 ushtarakëve në Shqipëri iu falen detyrimet ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore

Mbi 5000 ushtarakëve në Shqipëri iu falen detyrimet ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore

Nga sot, mbi 5000 ushtarakë, nuk kanë më detyrime ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore dhe, përpos pensionit që do ta marrin të plotë, brenda një viti do të marrin mbrapsht hakun e borxheve të padrejta. Dje, 75 deputetë të parlamentit votuan pro projektligjit të Ministrisë së Mirëqenies Sociale, duke lënë …

Më shumë...

RKL: Fushata e fundit e arrestimeve në Kosovë parapërgatitje e opinionit për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

RKL

…Po të mos ishte kështu, nuk do ta qeveriste Kosovën, qeveritari komunist i Titos dhe i Millosheviqit, nuk do të ishte në krye të Policisë i biri i UDB-ashit famëkeq, nuk do  të kishte qenë këshilltar i ish-kryeministrit, Hashim Thaçi, djali i drejtorit të Burgut të Prishtinës, i njohur për …

Më shumë...

Taulant Balla ka depozituar kallëzimin penal në Prokurori, kundër Sali Berishës

Taulant Balla

Një javë pasi ish kryeministri Sali Berisha bëri deklaratën e tij në Kuvend për armatosje kundër qeverisë, grupi i PS-së ka depozituar kallëzim ndaj tij në Prokurorinë e Përgjithshme. Nënkryetari i grupit, Taulant Balla ka depozituar kallëzimin në Prokurori, bën të ditur TCh. Kallëzimi është bërë në bazë të neneve …

Më shumë...

Avokati, Tomë Gashi konfirmoi se Azem Syla është kthyer në Kosovë

Azem Syla

Avokati Tomë Gashi ka konfirmuar se Azem Syla i kërkuar nga EULEX-i dhe Policia e Kosovës, Azem Syla është kthyer në Kosovë. Ai ka bërë të ditur se tash për tash nuk e di se ku do të dërgohet ai meqë nuk ka urdhër arrest për ta dërguar në Gjykatë. Azem …

Më shumë...

Në Siri për çdo ditë vriten rreth 50 qytetarë dhe forca ndërluftuese, ndërsa plagosen dy fish më shumë

Të vrarët Siri

Burimet e Al-Xhazirës bëjnë të ditur se vrasjet e plagosjet në Siri janë të përditshme, pavarësisht se është shpallur armëpushimi. Ditë më parë aeroplanët ushtarakë të Rusisë kanë goditur një spital civil afër Halepit  dhe kanë vrarë 30 sirianë në mesin e tyre edhe shumë punëtorë shëndetësorë. I dërguari Special …

Më shumë...

Limaj: Kemi shënuar suksese por ende kemi shumë punë për të bërë

Limaj

Në një intervistë për portalin “Zhurnal”.mk,  kryetari i Partisë Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj duke folur për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë, Maqedoni dhe në Kosovën Lindore ka deklaruar se aspiratat e shqiptarëve për çlirim  sollën formimin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe me ndihmën e NATO-, çështja …

Më shumë...

Në Zagreb u shënua 100 vjetori i themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë

Në Zagreb u shënua 100 vjetori i themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë

Në kremtimin e 100 vjetorit të themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë, i ftuar ishte edhe kryetari i Turqisë,  Rexhep Taip Erdogan. Me këtë rast, kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, duke mbajtur fjalimin e saj të rastit, në shenjë tolerance dhe harmonie  fetare në vendin e saj, në një moment …

Më shumë...

Kryeministri i Hungarisë Orban zotohet se nuk do të lejojë përhapjen e fesë islame në vendin e tij

Victor Orban

Kryeministri i Hungarisë bëri të ditur se nuk do ta lejojë  përhapjen e fesë islame në vend. Duke folur para deputetëve në  përvjetorin e pestë të Kushtetutës së re të Hungarisë, Viktor Orban, tha se, qëllimi parësor i këtij dokumenti ishte që të siguronte gjuhën dhe kulturën hungareze. Për këtë …

Më shumë...

Isa Xhemajlaj është zgjedhur kryetar i ri i Degës së Nismës për Kosovën në Drenas

Isa Xhemajlaj

Pas dorëheqjes së Izet Ibrahimit, Isa Xhemajlaj është zgjedhur kryetar i ri i Degës së Nismës për Kosovën në Drenas. Anëtarët e Kryesisë së degës së Nismës në Drenas i dhanë mbështetje Isa Xhemajlajt për emërimin e tij në krye të kësaj dege, me qëllim për ta drejtuar partinë në …

Më shumë...

Vetëm 10 deputetë, gjyqtarë, prokurorë, kanë së bashku 40 milionë euro pasuri, të pambuluara me burime ligjore

Vetëm 10 deputetë, gjyqtarë, prokurorë, kanë së bashku 40 milionë euro pasuri, të pambuluara me burime ligjore

Kryeinspektori i Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit e Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave i Shqipërisë, i ka bërë të ditur Komisionit të Ligjeve se, vitin e kaluar ka dërguar në prokurori 84 zyrtarë për fshehje të pasurisë. Dhjetë prej tyre, të niveleve më të larta si deputetë, gjyqtarë, …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, qëndron për një vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, gjatë vizitës në Shqipëri  do të pritet me ceremoni zyrtare shtetërore në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Sipas agjendës, Rama do të pritet nga Gjeneral major. Jeronim Bazo, me truproje nderi dhe Banda frymore e forcave shqiptare. Më …

Më shumë...

Azem Syla ka dhënë dorëheqje nga të gjitha përgjegjësitë institucionale

Azem Syla

Dorëheqja e Azem Syles nga posti i deputetit  pasoi pas dyshimit se është i përfshirë në vepra të ndryshme penale, që kanë të bëjnë me tjetërsim të pronës publike. Nga sot ofroj dorëheqje të parevokueshme nga të gjitha përgjegjësitë institucionale, nga posti i deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës. Hetimi …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli ka përshëndetur deputetin Azem Syla, për aktin e dorëheqjes së tij nga posti i deputetit

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njëherësh ushtrues detyre i kryetarit të PDK-së e ka përshëndetur deputetin Azem Syla, për aktin e dorëheqjes së tij nga posti i deputetit. “Përshëndes dhe përgëzoj deputetin e Kuvendit të Republikës Kosovës, z. Azem Syla, për aktin fisnik të dhënies së dorëheqjes prej …

Më shumë...

Shukri Buja do të jetë deputeti i Kuvendit të Kosovës, pas dorëheqjes së Azem Sylës

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Shukri Buja do të jetë deputeti i Kuvendit të Kosovës, pas dorëheqjes së Azem Sylës nga mandati i tij si deputet. Sipas rezultateve zyrtare në KQZ, mandati i deputeti duhet të kalojë te Shukri Buja, i cili ka garuar me numrin 80 dhe ka marrë 8,224 vota. Azem Syla, në …

Më shumë...