Ahmet Qeriqi

Me vendimin e Gjykatës së Apelit në Prishtinë sërish u arrestua, Azem Syla

Azem Syla

Avokati, Tomë Gashi, ka bërë të ditur se me vendimin e Gjykatës së Apelit në Prishtinë është aprovuar ankesa e Prokurorit të EULEX-it, ndërkohë që sot Azem Sylës iu ka  caktuar paraburgimi edhe për dy muaj. “Gjykata e Apelit në Prishtinë me aktvendimin e saj ka gjetur gjoja arsye të …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim drejtorin më Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Nick Gurr

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim drejtorin më Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Nick Gurr

Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK), zotëri Haki Demolli priti sot në takim, drejtorin për Politika Ndërkombëtare të Sigurisë në Ministrinë e Mbrojtjes(MM) të Britanisë së Madhe, zotëri Nick Gurr i cili shoqërohej nga ambasadori britanik në Kosovë, zotëri Ruairi O’Connell,  atasheu britanik i akredituar për Kosovë, …

Më shumë...

Papa Françesku: Mediet që nxisin frikën prej emigrantëve janë duke vepruar në mënyrë terroriste

Papa Françesku

Papa Françesku ka reaguar të enjten ndaj gazetarisë së bazuar te thashethemet, të cilën e ka konsideruar një formë “terrorizmi”. “Përhapja e thashethemeve është një shembull terrorizmi, shembull sesi ju mund të vrisni një person me gjuhën dhe penën tuaj”, tha ai. “Kjo është edhe më e vërtetë për gazetarët, …

Më shumë...

Çapajev Gjokutaj; Racizmi mediatik

Çapajev Gjokutaj

Një 32-vjeçare sulmon dy gra myslimane dhe tenton t’ua heqë hixhabet, duke bërtitur: “Qërohuni nga Amerika moj kurva!” Në yrysh e sipër, rrezikon të dëmtojë edhe foshnjat që gratë po shëtisin me karrocë. Vetë është emigrante, akoma nuk e ka marrë pasaportën amerikane. Media botërore, si CNN, Washington Post, Telegraph …

Më shumë...

Nesër në orën 12.00, përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

“Gjashtë ditë sa një jetë”, i autorit, Apostol Duka, kushtuar dëshmorit, Labinot Krasniqi

Nesër më 24 shtator 2016, në orën 12.00, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit …

Më shumë...

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Instituti Albanologjik i Kosovës, më 1 tetor 2016, në orën 12.00,  prezanton dhe përuron librin “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”.  Librin, i cili është botuar në Zyrih të Zvicrës  e kanë nxjerrë në dritë shoqata, “Adem Demaçi Nderi i Kombit” dhe Shoqata e të Burgosurve …

Më shumë...

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave dhe nën intonimin e himnit nga grupi i korit të femrave, dega e Aleancës Kosova e Re në Prishtinë, ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas, ku të pranishme ishin qindra gra, të cilat kishin ardhur t’i ndjekin punimet e këtij …

Më shumë...

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar gjakderdhjen kaq të madhe në Siri, por shprehet se qëndrimi i tij për të mos intervenuar kundër Bashar al Assadit ka qenë i drejtë. Dua të them se krejt ato që kanë ndodhur në Siri, …

Më shumë...

Ministri Hoxhaj: Serbia duhet t’i zbatojë disa marrëveshje para se të fillojë zbatimi i marrëveshjes për AKS-në

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në një intervistë për “Zërin e Amerikës” ka deklaruar se në javët e para të muajit tetor mund të pritet ratifikimi i marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Ai tha se çështja e kufirit nuk është një çështje e hapur …

Më shumë...

Server: Kosova po ballafaqohet me krizë të brendshme me Vetëvendosjen dhe Listën Serbe

Daniel Serwer

Analisti dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka deklaruar se situata politike në Kosovë është dominuar këto kohë nga veprimet e dy faktorëve të brendshëm, që po i bëjnë sfidë kushtetutës së vendit. Veprimet e Vetëvendosjes në Parlament janë të papranueshme në një shoqëri demokratike, ndërsa  një grup …

Më shumë...

Krasniqi: Jemi popull i vogël për t’i pasur dy shtete, dy Kuvende, dy ushtri e Qeveri

Jakup Krasniqi

Në një emision për  RTV Dukagjinin, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka folur për çështjen e bashkimit të trojeve shqiptare. Ai ka thënë që bashkimi i trojeve shqiptare ka qenë qëllimi i secilit, mirëpo tani është koha kur dy shtetet shqiptare duhet të konsolidohen fillimisht …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Kryekuvendari Vesli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot, në 18-vjetorin e rënies së heronjve, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci, kryekuvendari, Kadri Veseli, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë vendit ku prehen në përjetësi dëshmorët e UÇK-së, në fshatin Shkabaj, ish Gllanasellë. Me këtë rast, kryetari Veseli përkujtoi rrugën e tyre, duke theksuar se Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, në …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, ka thënë se Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend menjëherë, ose do të kërkohet përgjegjësi. “Prej fillimit të këtij viti, si përfaqësues i qytetarëve të Kosovës, e kam ngritur me dhjetëra herë çështjen e Ligjit mbi Trepçën. Edhe në Komisionin …

Më shumë...

Deputeti Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht

Bali Muharremaj

Deputeti i AAK-së Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht. Ai ka thënë se përpjekja për t’i kthye serbët në Mushtisht është e  parakohshme. “Pajtimi nuk bëhet me masa administrative, po me krijimin e klimës se mirëbesimit. Sot ka ndodhur në takim ndërministror …

Më shumë...

Arsim Bajrami: Kemi kryer detyrën tonë kombëtare në arsim, në vitet 90, nuk kemi pse dekorohemi

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami foli në Kuvend për çështjen e njohjes së kontributit të mësimdhënësve në vitet 1990-1999. Duke iu përgjigjur pyetjes së deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu rreth ligjit për njohjen e këtij kontributi, ministri deklaroi se ky ligj është në vlerësim financiar. “Ka qenë …

Më shumë...

Deputetja Time Kadriaj, kërkoi sqarime nga ministri i Punës lidhur me pagat e veteranëve të luftës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Në seancën e sotme të kuvendit të Kosovës është ngritur edhe çështja e pagave të veteranëve të UÇK-së. Deputetja e AAK-së Time Kadriaj, ka kërkuar sqarime nga ministri i Punës Arban Abrashi në lidhje me pagat e veteranëve të luftës. Në përgjigjen e tij ministri, Abrashi tha se aktualisht marrin …

Më shumë...