Ahmet Qeriqi

Xhevat Bislimi: Mbahuni burra!

 (Nuk ka gje me lehte se sa t’i mashtrosh ata qe duan te mashtrohen…) Prishja-thyerja me dashje dhe me paramendim e Opozites se Bashkuar dhe e opozitarizmit te bashkuar nga dy subjektet qe bene marreveshje per ta prishur marreveshjen per nje Opozite te Bashkuar dhe per t’i ardhur ne ndihme …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli dhe Komandanti i FSK -së gjeneral Rrahman Rama u pritën në Pentagon

Ministri Haki Demolli dhe Komandanti i FSK -së gjeneral Rrahman Rama u pritën në Pentagon

Ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë, Haki Demolli dhe Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama u pritën në vizitë zyrtare në Pentagon të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Ministri Demolli dhe gjeneral Rama zhvilluan takim në Zyrën e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes ku u pritën …

Më shumë...

NISMA e Gruas për Kosovën ka mbajtur Kuvendin e Parë Zgjedhor

NISMA e Gruas për Kosovën ka mbajtur Kuvendin e Parë Zgjedhor

NISMA e Gruas për Kosovën, sot ka mbajtur Kuvendin e I-rë Zgjedhor. Hapja e këtij Kuvendi është bërë në prani të lidershipit të NISMA për Kosovën. Para anëtareve të Nismës së Gruas, ka folur kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi. Krasniqi ka falënderuar gjithë gratë që …

Më shumë...

Trump udhëheq garën presidenciale, por nuk do të ketë delegatë të mjaftueshëm për ta marrë emërimin e plotë

Donald Trump

Në prag të Komitetit Kombëtar Republikan, delegatët të cilët kanë një rol kyç në vendimmarrje sa i përket emërimit partiak në presidenciale, kanë marrë kërcënime me vdekje. Në mënyrë figurative, disa nga delegatët, thonë se kanë marrë disa telefonata dhe mesazhe të çuditshme. Delegatët tregojnë se telefonuesit kërkojnë që ata …

Më shumë...

Mrika Trumshi-Hoxha: Të mos lejojmë të degradohet kënga burimore shqipe

Mrika Trumshi

Në një intervistë për Radion-Kosova e Lirë, këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Mrika Trumshi-Hoxha, duke folur për jehonën e këngëve atdhetare në të kaluarën dhe zvetënimin e saj sot nga grupe interesi dhe nga mediet e papërgjegjshme thotë:  “Unë kam zgjedhur të jem kjo, le të jem e ‘’humbur”. Shumë prej …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tehu i opozitarizmit duhet drejtuar kundër regjimit

Jakup Krasniqi

“Na u kanë qartë zotërinjtë ndër veti”, kështu fillonte një kënge për zotërinjtë e Prizrenit në një kohë e rrethana tjera. Ky varg lehtas mund të thuhet edhe për zotërinjtë e opozitës që janë çartur ndër veti, si në kohë të mbretit.  A thua u prishen pse e “donë” ndryshimin …

Më shumë...

III. Dr. Sabit Syla: Dokumente nga Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë

Sabit Syla

Drejtori i Institutit të Historisë,  Prof. assoc. dr. Sabit Syla ka nxjerrë në dritë dokumente, të ruajtura në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Këto dokumente publikohen në 35-vjetorin e demonstratave të Marsit dhe Prillit të vitit …

Më shumë...

Unë Mrika e vogël, e veshur me tirq e xhamadan, këndoja në një skenë gjigante, ku i kishte drejtuar sytë e gjithë Shqipëria…

Unë Mrika e vogël, e veshur me tirq e xhamadan, këndoja në një skenë gjigante, nga ku kishte drejtuar sytë e gjithë Shqipëria...

(Intervistë ekskluzive e këngëtares së mirënjohur shqiptare, Mrika Trumshi dhënë Radios-Kosova e Lirë) Përshëndetje e dashur motër, Mrikë Trumshi, faleminderit që ju përgjigje ftesës për të realizuar një intervistë me Ju, është kënaqësi. RKL: Dëgjuesit e Radios-Kosova e Lirë, Radio që ka lindur në flakët e luftës çlirimtare, e kanë …

Më shumë...

Avokatët shpresojnë se do të lirohen Sulejman Selimi, Sami Lushtaku e të tjerët

Tomë Gashi

Avokatët Tomë Gashi dhe Tahir Rrecaj  shpresojnë se Vendimi i shkallës së dytë për të rikthyer në shqyrtim gjyqësor lëndën kundër Sylejman Selimit, Sami Lushtakut e të dhjetë ushtarëve e eprorëve të UÇK-së nga Zona e Drenicës,  gjatë këtij shqyrtimi Gjykata e Apelit do t’i liroj nga akuzat të gjithë …

Më shumë...

Serbët ndihen të fyer e të poshtëruar për shkak se Rusia shpalosi Flamurin e Kosovës

rusi

Disa medie në Serbi  janë shprehur tejet të indinjuara jo vetëm me  triumfin e Majlinda Kelmendit në Kampionatin evropian të xhudos, por shumë më tepër për shkak se Garda Ceremoniale ka intonuar Himnin e Kosovës dhe ka afishuar Flamurin e saj, me rastin e shpalljes kampion Evrope të Majlinda Kelmendit. …

Më shumë...

II. Dr. Sabit Syla: Dokumente nga Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë

Sabit Syla

Drejtori i Institutit të Historisë,  Prof. assoc. dr. Sabit Syla ka nxjerrë në dritë dokumente, të ruajtura në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Këto dokumente publikohen në 35-vjetorin e demonstratave të Marsit dhe Prillit të vitit 1981, …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush

Kryekuvendari Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush, të cilin e njoftoi për zhvillimet në vend dhe hapat që ka bërë Kosova gjatë viteve të fundit, duke u shndërruar në një faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon. Veseli çmoi lart bashkëpunimin që …

Më shumë...

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës sot MFSK dhe FSK organizuan aktivitete në pastrimin e ambienteve

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës sot MFSK dhe FSK organizuan aktivitete në pastrimin e ambienteve

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës, sot më 22 prill, Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK) dhe FSK-ja organizuan aktivitete të ndryshme në pastrimin e ambientit dhe mbjelljen e fidanëve-drurëve dekorativ dhe luleve, në hapësirat e Ministrisë dhe kazermave të FSK-së si dhe në disa ambiente publike. Aktiviteti kryesor …

Më shumë...

Ministri, Lutfi Zharku merr pjesë në konferencën, “Plani investiv për Evropë”, që mbahet në Slloveni

Ministri, Lutfi Zharku merr pjesë në konferencën, “Plani investiv për Evropë”, që mbahet në Slloveni

Me ftesë të komisares për transport, Violeta Bulc, ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, po merr pjesë në konferencën rajonale “Plani investiv për Evropë”, të organizuar nga Komisioni Evropian. z. Zharku ishte pjesëmarrës i panelit të kësaj konference, në të cilën foli mbi projektet infrastrukturore rrugore dhe hekurudhore në Kosovë. …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Dokumente nga Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë I

Sabit Syla

Drejtori i Institutit të Historisë,  Prof. assoc. dr. Sabit Syla ka nxjerrë në dritë dokumente, të ruajtura në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë lidhur me  Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Këto dokumente publikohen në 35-vjetorin e demonstratave të Marsit dhe Prillit të vitit …

Më shumë...

RKL: Përditë e më tepër zyrtarët e lartë të vendit po e degradojnë Pavarësinë e Kosovës

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Pavarësisht se kreu institucional i Kosovës pretendon se në vend po qeveris ligji dhe po zbatohet Kushtetuta, zhvillimet e përditshme e demantojnë funksionimin e Shtetit dhe i çjerrin maskën deklaratave pompoze të zyrtarëve më të lartë të Shtetit. Ditë më parë, gjatë bisedimeve, në Bruksel, zonja që përfaqëson Kosovën në …

Më shumë...