Ahmet Qeriqi

Sot në Prishtinë varroset trupi i veprimtarit, Enver Tali

Enver Tali

Sot në Prishtinë varroset trupi i veprimtarit të njohur, Enver Tali. I ndjeri  ka qenë autoritet i dalluar i çështjes kombëtare shqiptare. Ishte mësimdhënës dhe edukator meritor i brezit të ri, ndërsa për veprimtari të organizuar atdhetare, në Komitetin Revolucionar për Bashkimin e Trojeve Shqiptare në Jugosllavi – me Shqipërinë, …

Më shumë...

Viktor Malaj: Rexhep Qosja. Ideolog i çështjes kombëtare shqiptare dhe luftëtar i paepur i realizimit të saj

Rexhep Qosja

(Nxirrni njerëz të mëdhenj, të tjerat vijnë më pas – Uollt Uitman) Dikur na është thënë se mësuesi është si prind i dytë. Tek shumë prej nesh respekti për mësuesit ka qenë aq i ngulitur saqë edhe sot ruajmë në kujtesë disa përfytyrime, momente dhe aspekte të sjelljes dhe marrëdhënieve …

Më shumë...

Pagat e deputetëve të Kosovës janë tejet të larta në raport me gjendjen ekonomike të vendit

Kuvendi i Kosoves

Njohës të fushës së ekonomisë kanë tërhequr vërejtjen se pagat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë tejet të larta në raport me gjendjen ekonomike të vendit. Është e papranueshme që një vend me papunësi të madhe sikur është Kosova, deputetët e saj të kenë paga prej 1 mijë e …

Më shumë...

Kuçi: Demarkacioni me Malin e Zi është çështje të na takon të gjithëve

 Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi ka deklaruar se për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi duhet të krijohet konsensus nacional. Ai ka shtuar më tutje se çështja e ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi nuk i takon vetëm një individi apo një …

Më shumë...

Sot në Prishtinë përkujtohen të dëbuarit, të zhvendosurit dhe të shpërngulurit nga Kosova lindore

Sot në Prishtinë përkujtohen të dëbuarit, të zhvendosurit dhe të shpërngulurit shqiptarë nga Medvegja, Bujanoci dhe Presheva, tri komuna shqiptare të cilat kanë mbetur nën pushtimin serb edhe 17 vjet pas çlirimit të Kosovës. Tribuna publike kushtuar dëbimit të popullatës  shqiptare  nga trojet e tyre në Kosovën Lindore do të …

Më shumë...

Erdogan: Bashkimi Evropian nuk na pranon për shkak se shumicën e popullatës sonë e bëjnë myslimanët

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan gjatë një fjalimi në Stamboll ka deklaruar se BE po mendohet me ngut se çfarë do të ndodhë nëse Turqia do të hapë dyert për refugjatë drejt Evropës. Ai pastaj, ka shpjeguar përse Bashkimi Evropian nuk e do Turqinë.  Bashkim Evropian, nuk na pranon …

Më shumë...

Michael Roth: Para anëtarësimit të Serbisë në BE është i domosdoshëm normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën

Michael Roth

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth ka thënë se nëse Serbia dëshiron të anëtarësohet në BE, atëherë kjo do të thotë se duhet të deklarohet në përputhje me qëndrimet e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian. Këtu nuk mund të ketë “pozicion neutral” ka …

Më shumë...

S’ mjafton vetëm shkarkimi i Komisionit për Demarkacion, kryeministri Mustafa duhet të japë përgjegjësi e dorëheqje

Nait Hasani

Duke folur për shkakrimin e Komisionin për demarkacionin me Malin e Zi deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Nait Hasani, ka thënë se nuk mjafton vetëm shkarkimi i Komisionit për Demarkacion, por se duhet edhe Kryeministri Isa Mustafa të japë përgjegjësi e dorëheqje. Hasani ka thënë se …

Më shumë...

KMDLNJ: Serbët në veriun e Kosovës po përdorin modelin që Izraeli e përdorë në Palestinë

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Liritë e Njeriut (KMDLNJ) e ka vlerësuar kolonizim të vendit vendimin për ndërtimin e shtëpive dhe objekteve të tjera për të serbët e kthyer në Kosovë. Qeveria e Kosovës ka lejuar që përmes ndërtimit dhe rindërtimit të shtëpive dhe objekteve fetare serbe të …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Popullit duhet t’ i thuhet e vërteta

Hakif Bajrami

Koalicioni në pushtet, në Kosovë nuk është i natyrshëm. Çdo ministri e ka fotelen  numër një të minuar. Kryetari, pas nënshkrimit të Asociacionit, me 23 shkelje të Kushtetutës, duhet të ndihet se po i “numëron orët” në fron. Kjo pasiguri, e bënë tërë qeverinë jofunksionale dhe jo transparente. As ai …

Më shumë...

Moska do t’ i përgjigjet në mënyrë adekuate retorikës agresive të NATO-s

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë sot para deputetëve se Rusia duhet të mendojë për sigurinë  kur të konfrontohet me aksione agresive të NATO-s afër kufijve të saj. Moska do të “përgjigjet në mënyrë adekuate retorikave agresive. Putin është shprehur me këtë rast se Rusia është “gati për dialog” …

Më shumë...

RKL: 17-vjet nga dita e fitores së “Zërit të lirisë”

RKL

Më 21 qershor të vitit 1999, datë kjo në koincidencë me nënshkrimin e Marrëveshjes për demilitarizimin e UÇK-së, Radio-Kosova e Lirë ka transmetuar programin e fundit ditor në zonat e luftës së UÇK-së, nga  bunkeri i majës së  malit Pallanik në kufirin mes fshatrave të pjesës jugore të Drenicës: Berishë, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kuqezinjtë ia zbardhen fytyrën kombit

Kombëtarja Shqiptare

Java e kaluar ishte një javë historike për Shqipërinë dhe për kombin shqiptar.  Shqipëria mori pjesë në Kampionatin Evropian të futbollit. Në ndeshjet e saja me më të mirët e Evropës, skuadra kombëtare shqiptare pati humbje, barazim dhe më në fund fitore, në ndeshjen e saj me Rumaninë. Ishte një …

Më shumë...

Gjashtë shtetas të Serbisë janë arrestuar pasi kanë sulmuar policinë e Kosovës

Gjashtë shtetas të Serbisë janë arrestuar pasi kanë sulmuar policinë e Kosovës

Ditë më parë në afërsi të fshatit Ramun të Pejës, janë arrestuar gjashtë shtetas të Serbisë,  pasi ata kanë sulmuar fizikisht policët e trafikut rajonal të Pejës, derisa po kryenin detyrën e tyre zyrtare. Këto arrestime janë konfirmuar nga Policia e Kosovës në raportin ditor, ku shkruan se “më 20 …

Më shumë...

Partia e Drejtësisë udhëheqë sërish Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor

Partia e Drejtesise

Partia e Drejtësisë përsëri do ta  udhëheqë Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor edhe pas dorëheqjes së ish-ministrit, Ferid Agani, ndaj të cilit është ngritur aktakuzë për “keqpërdorim” derisa  ishte ministër i Shëndetësisë. Jo zyrtarisht bëhet e ditur se në vend të Ferid Aganit, ministër i ri i Mjedisit pritet …

Më shumë...

Mogherini: Vizat për Kosovën pasi të miratohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi

Mogerini: Vizat për Kosovën pasi të miratohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi

Në kuadër të takimeve që po zhvillon në Bruksel, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi u takua me përfaqësuesen e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Gjatë bisedimeve Thaçi ka thënë se Kosova tani pret një vendim meritor në procesin e liberalizimit të vizave. Ai foli veçmas për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë …

Më shumë...