leoni

Ahmet Qeriqi

Shukri Buja do të jetë deputeti i Kuvendit të Kosovës, pas dorëheqjes së Azem Sylës

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Shukri Buja do të jetë deputeti i Kuvendit të Kosovës, pas dorëheqjes së Azem Sylës nga mandati i tij si deputet. Sipas rezultateve zyrtare në KQZ, mandati i deputeti duhet të kalojë te Shukri Buja, i cili ka garuar me numrin 80 dhe ka marrë 8,224 vota. Azem Syla, në …

Më shumë...

Me nderime të larta ushtarake është varrosur në Prishtinë, Shasivar Makolli

Me nderime të larta ushtarake është varrosur në Prishtinë, Shasivar Makolli

Me nderime të larta ushtarake dhe në prani të shumë bashkëveprimtarëve dhe figurave të njohura publike është varrosur të enjten në Prishtinë veprimtari i çështjes kombëtare, Shasivar Makoll. Një ndër bashkëveprimtarët e tij, Shaban Muja, e ka kujtuar të ndjerin si një njeri që kishte vullnet të madh për të …

Më shumë...

“Kosova për Sanxhakun” uron PAD-in (SDA) dhe BDB-ke (BDZ)

Ismet Azizi

“Kosova për Sanxhakun”  përgëzon dy partitë politike nacionale PAD (SDA)  dhe BDB (BDZ)  për suksesin në zgjedhjet lokale dhe parlamentare. Me dëshirën që përfaqësimi të jete autentik dhe në parlament të mbrohen të drejtat nacionale e kombëtare të Boshnjakëve dhe pakicave tjera në Serbi, deputetëve boshnjak ju dëshirojmë sukses në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përkujtues për anonimët dhe anonimusët

Jakup Krasniqi

Pas burgosjes sime më 5 prill 1981, shumëkush pat menduar: jo vetëm që “mbeta si peshku në zall”, por edhe mora fund njëherë e mirë. Për kombin tim dhe atdheun, kurrë nuk kam hezituar te mbetëm si “peshku në zall” apo të jetoj edhe në guri të thatë. Nga babai …

Më shumë...

Avokatët kanë tërhequr vërejtjen se të akuzuarit në rastin “Lagjja e Trimave” janë duke u torturuar nga policia

Naser Raufi

Avokatët mbrojtës të shqiptarëve të arrestuar në Kumanovë e që po akuzohen në rastin “Lagjja e Trimave” kanë tërhequr vërejtjen se klientët e tyre janë duke u torturuar nga policia. Avokati, Naser Raufi ka njoftuar se policët maqedonas të njësisë speciale janë duke i maltretuar pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës”, …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi, priti në takim ambasadorin e Suedisë në IRJM, jorezident për Kosovën, Mats Steffansson

Kryetari, Thaçi, priti në takim ambasadorin e Suedisë në IRJM, jorezident për Kosovën, Mats Steffansson

Temë qendrore e takimit të kryetarit, Hashim Thaçi me ambasadorin e Suedisë në IRJM, jorezident për Kosovën, Mats Steffansson, ishte situata politike në vend dhe procesi i liberalizimit të vizave. Kryetari, Hashim Thaçi deklaroi se hyrja në fuqi e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ka ndikuar pozitivisht në dialogun politik brenda Kosovës, …

Më shumë...

Ramush Haradinaj kërkon nga institucionet të krijojnë kushte më të mira për Mërgatën

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka qëndruar për vizitë në Suedi ku është takuar me mërgatën tonë që vepron dhe jeton në këtë shtet. Duke folur për rolin dhe rëndësinë e diasporës ai theksoi se kontributi i diasporës shqiptare nëpër Evropë ka qenë i një rëndësie …

Më shumë...

Gjatë vitit 2015 janë evidentuar 9 punëtorë që kanë vdekur në vendin e punës

Sot në Prishtinë prezantohet strategjia rajonale për sigurinë në punë në mes Kosovës dhe vendeve të rajonit

Organizuar nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Trupa Ekzekutive e Inspektoratit të Punës u mbajt konferencë për të shënuar Ditën Ndërkombëtare për të Vdekurit në vendin e punës. Në konferencë u tha se gjatë vitit 2015 në Kosovë janë evidentuar 9 punëtorë që kanë vdekur në vendin e …

Më shumë...

Tahir Rrecaj: Azem Syla nuk është pjesë e përgjimeve

Avokat, Tahir Rrecaj

Për arrestimit të një grupi, për sikur thuhet krim të  organizuar në lidhje me prona, ku përfshihet edhe deputeti i PDK-së,  Azem Syla dhe ish-kryetari i Gjykatës Themelore të Prishtinës.  Avokati, Tahir Rrecaj deklaron se është në dijeni të përgjimeve, deklaratave dhe dokumenteve që janë marrë nga  Gjykata Themelore e …

Më shumë...

Nga sulmi i aeroplanëve ushtarakë rusë, në një spital fushor, në qarkun e Halepit, në Siri janë vrarë 30 pacientë

Bombardimi i spitaleve

Nga sulmi i aeroplanëve ushtarakë rusë, në një spital fushor në qarkun Sukeri të Halepit, në Siri që është nën kontrollin e forcave opozitarëve, janë vrarë mizorisht 30 të sëmurë, ndër të cilët gjenden edhe punonjësit e shëndetësisë, ndërsa janë plagosur 62 tjerë, raporton Anadolu Agency. Zyrtari i mbrojtjes civile …

Më shumë...

Juncker ka përgëzuar Kosovën për progresin e arritur në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave

Juncker

Kryetari i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka përgëzuar Kosovën për progresin e arritur në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave, duke theksuar përkrahjen e Këshillit të Evropës në proceset e tjera eurointegruese. Ministri i Integrimi, Çollaku, i cili e shoqëronte kryeministrin Isa Mustafa në Bruksel, ka thënë se …

Më shumë...

Dha dorëheqje kryetari i degës së Nismë për Kosovën, në Drenas, Izet Ibrahimi

Dha dorëheqje kryetari i degës së Nismë për Kosovën, në Drenas, Izet Ibrahimi

Në mbledhjen e jashtëzakonshëm të mbajtur me më 27 prill 2016 nga Këshilli Iniciues dhe Kryesia e Iniciativës Qytetare për Drenasin, e cila me vonë i’u bashkua Nismës për Kosovën, pas një debati të gjerë rreth zhvillimeve të fundit në këtë subjekt dhe kundërshtimin që i ka bëre Kryetari dhe …

Më shumë...

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë filluar fushatën e arrestimeve e bastisjeve të ish-pjesëtarëve të UÇK-së

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë filluar fushatën e arrestimeve e bastisjeve të ish-pjesëtarëve të UÇK-së

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë bastisje dhe arrestime, në fushatën për sikur thuhet krim të organizuar. Po ndiqen për t u arrestuar  40 veta në 42 lokacione në tërë Kosovën. Prokuroria e ka konsideruar këtë grup të madh të organizuar kriminal, i cili paska qenë  aktiv nga …

Më shumë...

Reagimi i plotë i Azem Sylës me rastin e fillimit të ndjekjes nga EULEX-it dhe policia e Kosovës

Azem Syla

Pasi ka marrë lajmin se Policia e EULEX-it dhe ajo e Kosovës i kanë bastisur shtëpinë dhe kanë kërkura ta arrestojë, Azem Syla përmes një afishimi ka deklaruar: Me shqetësim të thellë kam marrë lajmin për bastisjen e shtëpisë sime në orët e hershme të mëngjesit, nga policia e Eulexit …

Më shumë...

Tomë Gashi: Azem Syla ndodhet për pushim në Shqipëri por së shpejti do të kthehet në Kosovë

Tomë Gashi

Avokati i Tomë Gashi ka bërë të ditur se deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i cili po kërkohet nga Policia e Kosovës pasi për të është lëshuar fletarrest nën dyshimin për krim të organizuar, aktualisht është jashtë Kosovës. Ai ka treguar për mediet se pak më herët …

Më shumë...

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë lidhur me sfidat në procesin e zbardhjes së shqiptarëve, të cilët i ka zhdukur regjimi kriminal i Serbisë  gjatë luftës çlirimtare në Kosovë. Pjesëmarrës në tryezë ishin familjarë të këtyre personave, të cilët vazhdojnë të ngrenë si …

Më shumë...