Ahmet Qeriqi

Xhejms Huper: Amerika do të kërkojë nga Kosova “zbutjen e simpatisë” për ekstremistët islamikë

Xhejms Huper

Ish-diplomati amerikan, ekspert për Ballkanin, Xhejms Huper thekson se fakti që nën-kryetari  i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ta vizitojë Serbinë dhe Kosovën pa ndonjë atmosferë krize, pa pritje se ai duhet të vijë për të ndalur një luftë, tregon se sa shumë ka ecur para Ballkani. Mbi të gjitha, …

Më shumë...

Policia detyrohet të pranojë se megjithatë në DokuFest kishte përdorues droge dhe ndalim të tyre

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Pas afishimit të lajmit për përçudnimet dhe degjenerimet e shfaqura në festivalin e Filmit në Prizren, nga deputeti, i Nismës, Zafir Berisha,  ka reaguar edhe Policia e Kosovës e cila ka qenë e apostofuar. Sipas policisë gjatë kohës sa ka zgjatur festivali i filmit dokumentar “DokuFest”, qetësia publike ka qenë …

Më shumë...

Safet Blakaj: Në Kosovë ka rreth 5000 e më shumë përdorues të drogës

Safet Blakaj

Drejtori i Qendrës Mediko-Psikoterapike “Labirinth”, Safet Blakaj, ka thënë për mediet  se droga e tipit heroinë ka shënuar rënie te të rinjtë derisa ngritje ka pasur te drogat e tipit kokainë si dhe amfetamin ose spid. Në Kosovë janë 3.000 deri në 5.000 përdorues problematikë të drogës që janë të …

Më shumë...

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë

Xho Bajden

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë. Krytari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e zyrtarit më të lartë në  administratën e kryetarit amerikan, Barak Obama. Vizita e tij në Kosovë bëhet në kohën  kur vendi është …

Më shumë...

Gjeografi Florim Isufi ka thënë se kufiri me Malin e Zi ka devijime të theksuara

Florim Isufi

Profesori i Gjeografisë në Universitetin e Prishtinës, Florim Isufi, ka thënë se kufiri me Malin e Zi ka devijime të theksuara dhe se ky devijim më së shumti shfaqet në pjesën perëndimore dhe veriore të Komunës së Pejës,  në zonën burimore të Lumëbardhit të Pejës dhe në pjesën e Zhlepit. …

Më shumë...

Barrikadat janë hequr vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore

Barrikadat janë hequr vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore

Barrikadat janë hequr  vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore, meqë  barrikadat në atë pjesë të qytetit të ndarë vazhdojnë të ruhen nga Policia dhe KFOR-i.  Barrikada në urën kryesore të Ibrit e vendosur nga serbët në korrikun e vitit 2011, …

Më shumë...

Ivica Daçiq: Do të vërtetohet se Milosheviqi nuk ka qenë kriminel lufte, por luftëtar për interesat e serbëve

Ivica Daçiq dhe Sllobodan Millosheviq

Ministri i Jashtëm dhe dy ministra të Qeverisë së Serbisë kanë deklaruar publikisht se ish-kryetari i vdekur në burgun e Sheveningenit, Slobodan Milosheviq, nuk ka qenë kriminel, por hero dhe se ai ka luftuar për interesat e Serbisë. Duke komentuar vendimin e paradokohshëm të Tribunalit të Hagës, sipas të cilit …

Më shumë...

Majlinda Kelmendi ndihet shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës

Majlinda Kelmendi ndihet shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës

Pas arritjes në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, ku është pritur nga shumë simpatizantë, Majlinda Kelmendi ka deklaruar se është shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës. Jam shumë e lumtur. Falënderim për këtë pritje. Këtë e kemi pritur që një kohë të gjatë dhe …

Më shumë...

PDK: Në vitin 2015 janë të punësuar mbi 276 militantë të Vetëvendosjes me kontrata të jashtëligjshme

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate e ka ftuar Prokurorinë e Shtetit që të hetojë Komunën e Prishtinës për zënien me punë  të 276 militantëve partiakë. Veç kësaj, kjo parti, në koalicion me LDK-në ka akuzuar Komunën se të gjithë tenderët është duke ua dhënë kompanive të Vetëvendosjes. “Zyra …

Më shumë...

Marko Gjuriq: Të hënën në Bruksel do të rifillojnë bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i lartë i Beogradit, Marko Gjuriq, ka deklaruar se të hënën në Bruksel do të rifillojnë bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës, për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe telekomunikacionin. Gjuriq ka folur edhe për hapjen e urës mbi lumin Ibër, e cila, sipas tij po hapet për shkak …

Më shumë...

Zafir Berisha: DokuFesti i hapur për drogë, prostitucion përdorim të alkoolit dhe fyerje të UÇK-së

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha, në një postim të tij ka deklaruar se kampet që hapen për  festivalin Dokufest po shfrytëzohen, për drogë, prostitucion dhe përdorim të alkoolit nga adoleshentët. “DokuFest është bë arenë e bandave për ta përfituar terrenin për shitjen e drogave.  DokuFest2016 ishte kulminacioni i …

Më shumë...

Anton Berisha: Isa Mustafa duhet të flasë në emër të Amerikës, apo të qytetarëve të Kosovës?

Anton Berisha

Zyrtari i AAK-së Anton Berisha ka reaguar kundër deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa i cili tha se “duhet të dëgjojmë Amerikën, e cila Kosovën e shpëtoi nga zhbërja”.Berisha ka pyetur nëse Mustafa po flet në emër të Amerikës apo të qytetarëve të saj, duke shtuar se kërkesa e …

Më shumë...

Forcat assadiste dhe ato ruse, në dy ditë e fundit vrarë më shumë se 150 pjesëtarë të popullatës civile

Bombardohet një maternitet në Siri, dyshohet për shumë të vrarë e të plagosur

Gjatë luftimeve mes forcave kryengritëse dhe atyre assadiste e ruse, në dy ditë e fundit raportohet të jenë vrarë më shumë se 150 pjesëtarë të popullatës civile. Forcat qeveritare dhe ato aleate ruse kanë goditur popullatën civile nëpër lagjet e Halepit. Ato nuk kanë kursyer as spitalet në pjesë perëndimore …

Më shumë...

Një imam dhe asistenti i tij u vranë dje me plumba pranë një xhamie, në Nju Jork

Një imam dhe asistenti i tij u vranë dje me plumba pranë një xhamie, në Nju Jork

Një imam dhe asistenti i tij u vranë me plumba pranë një xhamie në Nju Jork, njoftoi policia. Maulama Akonji, 55 vjeç, dhe asistenti i tij Thara Uddin, 64 vjeç, u vranë me plumba në kokë në lagjen popullore të Ozone Park, në zonën e Kuins. Ata janë transportuar në spitalin …

Më shumë...

Trazira dhe përleshje me policinë janë raportuar në Milwaukee, Wisconsin, pas vrasjes së një zezaku

Trazira dhe përleshje të reja të zezakëve amerikanë me policinë janë raportuar në Milwaukee, Wisconsin, pasi një amerikan me ngjyrë  u godit për vdekje nga një polic, i cili ka deklaruar se  viktima ishte i armatosur me një pistoletë. Protestues të zemëruar afrikano-amerikanë u mblodhën afër vendit ku ndodhi vrasja …

Më shumë...

Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre që mbajnë bomba atomike

Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre luftarakë “Tornado” në mënyrë që të mbajnë bomba atomike të avancuara. E gjitha kjo bëhet në kuadër të planit të Uashingtonit për të modernizuar arsenalin e tij bërthamor në Gjermani, raportojnë mediat gjermane. Gazeta “Der Spiegel” njofton se …

Më shumë...