Ahmet Qeriqi

Haradinaj: Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ardhjen e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden në Kosovë e ka vlerësuar të jashtëzakonshme. Ai, ka shkruar se Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë. Vizita e zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden në Kosovë …

Më shumë...

O’ Connell: Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova t’i japë prona Malit të Zi

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori anglez, Ruairi O’Connell, ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova që t i falë toka  Malit të Zi. Demarkacioni është një çështje bilaterale në mes të Kosovës dhe Malit të Zi dhe askush nuk ka kërkuar nga Kosova që t’i japë diçka Malit të Zi”, ka …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Nuk munden ata që janë definicion i nepotizmit, ta luftojnë atë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës dhe anëtari i kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka komentuar nënshkrimin e  memorandumit nga ambasadori britanik Ruairi O’Connell, kryeparlamentari Kadri Veseli e kryeministri Isa Mustafa. Me këtë rast ai ka shkruar: “Ende po pres deklaratat e ambasadorëve posaçërisht atyre të Quintit mbi përgjimet dhe vazhdimin e …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Banorëve të Kamenicës do t’iu asfaltohet një rrugë e re. Kjo u vendos me nënshkrimin e një Memorandumi të mirëkuptimit për financimin e projektit infrastrukturor “Asfaltimi i rrugës Bunari i Zenelit – Shkolla dhe Rruga Lokale”, të nënshkruar nga ministri Lutfi Zharku dhe kryetari Begzad Sinani. Ky projekt do të …

Më shumë...

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve të serbëve, kryetari Thaçi sot u përkul në Gorazhdec të Pejës

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve dhe pllakave përkujtimore të serbëve, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitës në Grackë të Lypjanit, ku u përkul para pllakës ku   shqiptarët quhen terroristë, sot gjatë ditës në Gorazhdec të Pejës  ka vizituar memorialin, në të cilën 14 vjet më parë qenë vrarë …

Më shumë...

Dragana Nikoliq: EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive ose të krimeve të tjera

Dragana Nikoliq: EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive ose të krimeve të tjera

Zëdhënësja e Misionit të BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë, i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se vetëm në rrethana të jashtëzakonshme dhe në marrëveshje me kryeprokurorin e Kosovës, EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive, ose të krimeve të tjera. Zëdhënësja, Dragana Nikoliq …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka bërë përgatitjet e duhura për sigurimin e zëvendës-kryetarit amerikan, Joe Biden

Daut Hoxha

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë se Policia ka bërë përgatitje për sigurimin e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden gjatë vizitës dy ditore në vendin tonë. Ai ka sqaruar se policia i ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për garantimin e sigurisë publike. “Policia e Kosovës në …

Më shumë...

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për një vizitë zyrtare, dy ditore, në Kosovë. Krytari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e zyrtarit më të lartë në  administratën e kryetarit amerikan, Barak Obama. Vizita e tij në Kosovë bëhet në kohën  kur vendi është …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: O’Conelli ka të drejtë për nepotizmin, por Veseli e Mustafa janë nepotistët kryesorë

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi në një shkrim të tij, “pajtohet plotësisht me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar. Rauri O. Conell, i cili ka thënë  se, nepotizmi është një kancer që mbyt shtetin dhe nëse praktika e punësimit të kandidatëve të papërshtatshëm vazhdon, kjo do ta shkatërrojë Kosovën dhe këtu …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti priti në takim zyrtarin e lartë amerikan, Çarls Kupçan

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti priti në takim zyrtarin e lartë amerikan, Çarls Kupçan

Sot në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar me mysafirin e lartë amerikan Dr. Çarls Kupçan, drejtor per Çështjet Evropiane ne Keshillin e Sigurisë Kombëtare pranë Shtëpisë së Bardhë. Ata kanë diskutuar shumë hapur dhe miqësisht …

Më shumë...

U hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

U hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Sot në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Filologjisë, u hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Seminari u hap në sallën e madhe të Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë. Drejtuesit e këtij seminari do të shpalosin materiale rreth varieteteve të gjuhës shqipe . Ata dë …

Më shumë...

Myftiu Tërnava ka dënuar dëmtimin e xhamisë në Velekincë të Gjilanit

Mr. Naim Tërnava

Bashkësia Islame e Kosovës me anë të një komunikate ka dënuar dëmtimin e xhamisë në Velekincë të Gjilanit. Në reagim thuhet se atakimi i objekteve fetare, pavarësisht motiveve është akt i papranueshëm dhe si i tillë edhe i dënueshëm, ndërsa rastet e tilla nxisin urrejtje,  mos durim e dhunë aq …

Më shumë...

Çavushogllu: Turqia nga BE-ja ka pranuar vetëm ofendime dhe bllokim total

Mevlut Cavusoglu

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu ka kritikuar partnerët e NATO-s se po refuzojnë që të ndajnë informacione dhe t’i shesë pajisje shtetit të tij, ndërsa Bashkimin Evropian e ka akuzuar se po e “turpëron” Turqinë. Në një intervistë të publikuar sot në gazetën gjermane, “Bild” Cavusoglu thotë se “ne …

Më shumë...

Në Miliuoki, një qytet me 40% të popullsisë zezake situata vazhdon të jetë shumë e tensionuar

Në Miliuoki, një qytet me 40% të popullsisë zezake situata vazhdon të jetë shumë e tensionuar

Të shtëna armësh janë dëgjuar gjatë protestave të radhës në qytetin amerikan Miluoki, ndërsa demonstruesit dolën në rrugë për natën e dytë rresht. Trazirat nisën të shtunën, pasi 23-vjeçari me ngjyrë Sylville Smith u vra nga policia pas një ndjekjeje. Autoritetet amerikane thanë se viktima ishte i armatosur dhe se …

Më shumë...

Xhejms Huper: Amerika do të kërkojë nga Kosova “zbutjen e simpatisë” për ekstremistët islamikë

Xhejms Huper

Ish-diplomati amerikan, ekspert për Ballkanin, Xhejms Huper thekson se fakti që nën-kryetari  i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ta vizitojë Serbinë dhe Kosovën pa ndonjë atmosferë krize, pa pritje se ai duhet të vijë për të ndalur një luftë, tregon se sa shumë ka ecur para Ballkani. Mbi të gjitha, …

Më shumë...

Policia detyrohet të pranojë se megjithatë në DokuFest kishte përdorues droge dhe ndalim të tyre

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Pas afishimit të lajmit për përçudnimet dhe degjenerimet e shfaqura në festivalin e Filmit në Prizren, nga deputeti, i Nismës, Zafir Berisha,  ka reaguar edhe Policia e Kosovës e cila ka qenë e apostofuar. Sipas policisë gjatë kohës sa ka zgjatur festivali i filmit dokumentar “DokuFest”, qetësia publike ka qenë …

Më shumë...