Ahmet Qeriqi

Degët e LDK-së reagojnë kundër kërcënimit të drejtorit komunal të arsimit në Lipjan

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Degët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, gjatë një takimi kanë reaguar kundër kërcënimit me armë zjarri të drejtorit komunal të arsimit në Lipjan, Rasim Hasani. “Degët e LDK-së konsiderojnë se ky sulm i kryer në objektin e Komunës së Lipjanit, është kërcënim i hapur dhe serioz ndaj jetës së drejtorit …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt

Policia e Kosovës ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me inspektorët dhe zyrtarët e doganave, ka mbyllur 19 kazino e bastore në rajonin e Ferizajt. Sipas një komunikate të lëshuar nga Policia e rajonit të Ferizajt, mbyllja e tyre është bërë pasi që dyshohej se në ato lokale, zhvillohej veprimtari ilegale e lojërave të …

Më shumë...

Gëzim Hajdinaga: Bashkimi i forcave në koalicionin shqiptar, gjithsesi është një hap para

Gëzim Hajdinaga: Bashkimi i forcave në koalicionin shqiptar, gjithsesi është një hap para

Në prag të zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi, Gëzim Hajdinaga, kryesues nga Lista që përfaqëson koalicionin “Me një qëllim”, të përbërë nga Partia Demokratike, Iniciativa Qytetare-Tuz, Lidhja Demokratike në Mal të Zi dhe Lëvizja Qytetare “Perspektiva”, ka folur për pritjet dhe rëndësinë që kanë këto zgjedhje dhe për bashkimin …

Më shumë...

Ymeri: Versioni aktual i demarkacionit cakton një kufi të ri të Kosovës me Malin e Zi

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, konsideron se marrëveshja për caktimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi, nuk bën shënimin e kufirit, por cakton kufij të ri të Kosovës. Kjo është e vërteta dhe këtë të vërtetë e kanë nxjerr në pah ekspertët. Vetëvendosja ka paraqitur propozimin e saj …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, është duke mbajtur Kuvendin e Katërt zgjedhor

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është duke mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor, në “Swiss Diamond Hotel”, në Prishtinë. Ky Kuvend i rregullt mbahet në kohën çështja e veteranëve ka filluar të marrë kahe të palakmueshme jo me fajin e tyre por me trefishimin e numrit, …

Më shumë...

Edi Rama në përgjigjet e gazetarëve, pas vizitës në Nish ka veçuar edhe një “petrit selim”

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Në mbarim të Forumit të biznesit Serbi-Shqipëri në Nish, kryeministri, Edi Rama ju përgjigj pyetjeve të gazetarëve. I pyetur në lidhje me reagimet që kishte dhe ka krijuar ky takim, sidomos nga Petrit Selimi i PDK-së, i cili  thotë se Rama ka rënë në grackën e serbëve,  kryeministri Rama ka …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Edi Rama nuk po tregton me Kosovën, këtë po e bëjnë krerët tanë

Jakup Krasniqi

Me 13 e 14 tetor të 2016, në mediet shqiptare dhe ato serbe, u shkrua dhe u fol shumë për vizitën e Edi Ramës në Serbi, për takimin me Vuçiqin dhe paraqitjen e tij në Konferencën e Sigurisë në Beograd. Gjatë paraqitjeve, ndoshta më tepër filozofike sesa politike, pati edhe …

Më shumë...

Naim Tërnava: Kemi refuzuar bashkëpunimin me Grupin terrorist të Gulenit

Mr. Naim Tërnava

Një grup i studiuesve dhe i klerikëve  islamë nga vendet evropiane dhe aziatike, po qëndrojnë në Stamboll, ku po marrin pjesë në një samit, në të cilin është diskutuar për grupin e gulenistëve (Feto), që akuzohet se qëndron prapa  puçit ushtarak të 15 korrikut në Turqi. Në këtë takim ka …

Më shumë...

Edi Rama, Andriqin e njeh përmes këshilltarit të tij, jo përmes elaboratit për zhdukjen e shqiptarëve

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Forumin serbo- shqiptar të biznesmenëve, që mbahet në qytetin e Nishit, në Serbi, ka cituar nacionalshovenistin serb, Ivo Andriq, i cili  ka shkruar të “mos ketë luhatje ndërmjet frikës e shpresës. Do ta citoj Andriqin i cili ka thënë se ndërmjet frikës e shpresës …

Më shumë...

Vuçiq i lavdëron shqiptarët që kanë besë, por nuk tregon se serbët janë të pabesë

Vuçiq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vlerësuar lart shqiptarët si karakter, duke kërkuar nga biznesmenët serbë të punojnë dhe të investojnë në Shqipëri, sepse sipas tij shqiptarët kanë besë. Ai tha se në kohën kur ekonomia është e rëndësishme, ky është patriotizëm dhe kjo është rruga e vetme që duhet …

Më shumë...

Serbia është pajtuar që në Kosovën Lindore të vlejnë tekstet nga Shqipëria, jo nga Kosova

Shqiprim Arifi kërkon nga Albin Kurti përfshirjen në dialogun me Serbinë edhe të përfaqësuesve të Kosovës Lindore

Serbia është pajtuar “ në parim’ që që tekstet shkollore për nxënësit tri komunave shqiptare nën Serbi të furnizohem ne tekste mësimore nga Republika e Shqipërisë dhe jo nga Kosova. Lajmi është konfirmuar nga kryetari i Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi. Ai ka bërë me dije se problemit të zgjidhjes …

Më shumë...

Vizita e Z. Meta ne Greqi dhe Z. Rama ne Serbi te dyja provojne protagonizmin individual

Festim Lato

Vizita e Z. Meta ne Greqi dhe Z. Rama ne Serbi te dyja provojne protagonizmin individual mbi sjelljen institucionale dhe kombetare te pushtetit. Z. Meta si kryetar i parlamentit duhet ta respektojë dhe ka detyrim te respektojë Rezoluten e miratuar nga parlamenti shqiptar per Çështjen Çame. Vizita e tij pragmatiste …

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha takoi zyrtarët e MCC nga Uashingtoni

Ministrja, Dhurata Hoxha takoi zyrtarët e MCC nga Uashingtoni

Ministrja e Drejtësisë e Republikës së Kosovës, Dhurata Hoxha, është takuar me udhëheqësit ndërkombëtarë të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit nga Uashingtoni, me të cilët bisedoi për sundimin e ligjit, për nevojat që ka ky sektor, duke kërkuar fonde shtesë nga planifikimet, në veçanti për segmentet që ndikojnë në ekonominë …

Më shumë...

Antonio Guterres është zgjedhur dhe zyrtarisht në postin e Sekretarit të OKB-së

Antonio Guterres

Pas miratimit të një rezolute nga 193 vendet anëtare të OKB-së, në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, edhe zyrtarisht është zgjedhur, Antoio Guterres, ish-kryeministër i Portugalisë. Kryetari i Asamblesë së Përgjithshme të këtij organizmi, Peter Thomson, pasi prezantoi rezolutën, kërkoi nga vendet anëtare që …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, është takuar me përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, është takuar me përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, është takuar me përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës Lindore, me të cilët ka bërë një bilanc se çka ka ecur pozitivisht dhe çfarë nuk ka ecur me nevojat e banorëve të kësaj ane. S’ka pengesë më për njohjen e diplomave. Një hap ky në ndërtim …

Më shumë...