Ahmet Qeriqi

Ministrja Hoxha takoi ambasadorin e parë suedez, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson

Ministrja Hoxha takoi ambasadorin e parë suedez, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka pritur në takim ambasadorin e parë të Mbretërisë së Suedisë, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson. Ajo e falënderoi ambasadorin Nilsson për bashkëpunimin e deritashëm duke shprehur gatishmërinë për thellimin e tij mbi bazat e reciprocitetit dhe vullnetit të mirë, duke synuar që të avancohet …

Më shumë...

FSK: Gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade, Blazho Beretin nga Kroacia

FSK: Gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade, Blazho Beretin nga Kroacia

Shef i Inspektoratit të FSK-së, gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade Blazho Beretin, zëvendës shef i Inspektoratit të Mbrojtjes të Kroacisë.  Gjeneral brigade,  Bashkim Jashari, shef i Inspektoratit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në MFSK, priti në vizitë zyrtare një delegacioni nga Ministria e Mbrojtjes të …

Më shumë...

Garda Kombëtare e Ajovës dhe Ushtria Amerikane për Evropë mbajtën krosin me moton “Së bashku për paqe’’

Garda Kombëtare e Ajovës dhe Ushtria Amerikane për Evropë mbajtën krosin me moton “Së bashku për paqe’’

Sot në sheshin ,,Skënderbeu” të Prishtinës, në organizim të Departamentit për Bashkëpunim Civilo-Ushtarak të MFSK-së, u mbajt krosi në atletikë, ku morën pjesë mbi 300 pjesëtarë të FSK-së, pjesëtarë të Gardës Kombëtare të Ajovës dhe pjesëtarë të Ushtrisë Amerikane për Evropë. Në hapjen zyrtare  të garës morën pjesë: Ministri i …

Më shumë...

Ministri Zharku dhe nënkryetari i Shtimes, F. Rashiti, përuruan fillimin e punimeve në rrugën: Shtime-Belinc

Ministri Zharku dhe nënkryetari i Shtimes, F. Rashiti, përuruan fillimin e punimeve në rrugën: Shtime-Belinc

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë vizitoi Komunën e Shtimes, ku u prit nga nënkryetari i Komunës, Fatmir Rashiti, me të cilin bisedoi për infrastrukturën rrugore në këtë komunë, për arritjet e deritashme, projektet e reja infrastrukturore dhe për nevojat e komunës për vazhdimin e investimeve në këtë plan. Pas …

Më shumë...

Fajon: Nuk mjafton një vendim i Kuvendit të Kosovës që BE-ja të heq vizat

Tanja Fajon

Tanja Fajon, raportuese në Parlamentin Evropian për çështjen e vizave për Kosovën, është në dijeni për nismën në Kuvendin e Kosovës për miratimin e një deklarate në lidhje me liberalizimin e vizave, por, nuk është shprehur optimiste se një vendim i tillë Kuvendit të Kosovës do të ishte i mjaftueshëm …

Më shumë...

Xhavit Haliti ka pranuar se Kosova nuk e kontrollon pjesën veriore të Mitrovicës, as komunat në veri

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka bërë të ditur se serbët të cilët janë pjesë e Policisë së Kosovës dhe veprojnë në veri të Mitrovicës, marrin paga edhe nga shteti i Serbisë. Këto fakte, nënkryetari i kuvendit, i ka prezantuar  gjatë takimit me delegacionin e Lëvizjes Evropiane Daneze, …

Më shumë...

Pal Lekaj i ka drejtuar një letër publike me disa pyetje kryeministrit, Isa Mustafa

Lekaj

Kryetari i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj i ka drejtuar një letër publike me disa  pyetje kryeministrit, Isa Mustafa lidhur me situatën aktuale politike në vend. Deputeti i AAK-së, në veçanti është ndalur te vizita e zëvendësit të Mustafës, nga Lista Serbe, Branimir Stojanoviq, në Bruksel, ku ai me …

Më shumë...

RKL: “Bombat” e Edi Ramës në Beograd dhe kosovarët “trutharë” të Enver Hoxhajt në Prishtinë

RKL

…Fushata histerike e një tarafi “hyxhym politikanësh” dhe analistë të shkretëtirës  së tartarëve, kundër kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama,  i cili sipas tyre  po na u “përzieka në punët tona të brendshme”,  pikërisht sikur ishte “përzier” Enver Hoxha sidomos në vitin 1981, është fushatë mjerane, e atyre që bëjnë hop …

Më shumë...

Server: Serbët dhe Vetëvendosja po shkaktojnë probleme në Kosovë

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Analisti i mirënjohur  amerikan Daniel Serwer në një intervistë për RTK-në ka deklaruar  se Kosova është imune ndaj Moskës, e cila po bën përpjekje  të shkaktojë trazira në Ballkan, ndërsa sipas tij Kosova ka probleme të brendshme, sikur janë integriteti territorial dhe sovraniteti. Serbët dhe Vetëvendosja po i shkaktojnë këto …

Më shumë...

Ministri, Arsim Bajrami, po qëndron për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës, Arsim Bajrami, po qëndron për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur edhe  biseduar me zyrtarë amerikanë mbi bashkëpunimin me të dy vendeve në fushën e arsimit. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Bajrami ka komentuar lidhur me marrëveshjen …

Më shumë...

Sot në Prishtinë u hap edicioni i 16-të i Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS-2016

Sot në Prishtinë u hap edicioni i 16-të i Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS-2016

Sot u hap  edicioni i 16-të i  Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS 2016 dhe edicioni 9-të i  Panairi i Ndërkombëtar për Mjekësi, Shëndetësi dhe Pajisje “MEDIKOS 2016” organizuar nga kompania CEO- Congress & Event Organization. Panairet do jenë të hapura për tri ditë në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve ne …

Më shumë...

Ngucati: Qeveritarët kanë sjellë mbi 3 mijë emra për t’i bërë veteranë

Hysni Ngucati

Kryetari i ri i OVL-UÇK-së, Hysni Ngucati, ka deklaruar se listën e veteranëve e kanë fryrë vetë qeveritarët. Ata  kanë sjellë mbi 3 mijë emra për t’i bërë veteranë, për të cilët nuk e dimë ku kanë qenë gjatë luftës. Por  numri i  madh i veteranëve nuk duhet të jetë …

Më shumë...

Debati i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump ishte i acaruar dhe intolerant

Debati i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump ishte i acaruar dhe intolerant

Debati i tretë dhe i fundit mes kandidatëve për postin e kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  Hillary Clinton dhe Donald Trump, u mbajt në Las Vegas, dhe filloi pa shtrëngim duarsh mes tyre. Ky gjest është konsideruar si  shenjë i acarimit të retorikës së fushatës. Debati ishte përqendruar më …

Më shumë...

Daçiq: Nuk do të vendosim sanksione kundër Rusisë për hir të Bashkimit Evropian

Ivica Daçiq

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, thotë se BE-ja po ushtron presion mbi vendet e Ballkanit për të vendosur sanksionet ndaj Rusisë. Presioni mbi Serbinë, i cili me gjuhën diplomatike, thuhet se të harmonizohet politika e jashtme e saj me atë të BE-së, për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, …

Më shumë...

Thaçi: Raportet mes Kosovës dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera dhe ato plotësojnë njëra -tjetrën

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm, Enver Hoxhaj, i cili ka thënë  se Shqipëria nuk mund të përfaqësojë Kosovën në Beograd, si dhe lidhur me shkrimet e disa  vetëquajturve analistë të Kosovës dhe Shqipërisë gjatë ditëve të fundit, që kanë trajtuar marrëdhëniet …

Më shumë...

Komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë e Kosovës

Komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë e Kosovës

Zëvendësministri në Ministrinë e  Punës në Qeverinë e Kosovës, Qazim Rrahmani  ka deklaruar se komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë kosovare.  Gjendja e komunitetit tonë është relativisht e mirë, sepse edhe kaq vjet pas luftës ashkalinjtë kanë përfaqësuesit e tyre dhe janë të përfshirë në institucionet e Kosovës. Jemi …

Më shumë...