Ahmet Qeriqi

Miratohet me shumicë votash Rezoluta e koalicionit qeveritar LDK-PDK, lidhur me arrestimin e Nehat Thaçit

Kuvendi i Kosovës

Sot në Kuvendin e Kosovës, deputetët kanë paraqitur dy rezoluta. Rezoluta e propozuar nga koalicioni qeveritar, lidhur me rastin e oficerit të Policisë së Kosovës Nehat Thaçi, i cili po mbahet në arrest në Serbi, konkretisht rezolutë e koalicionit qeveritar PDK-LDK  ka marrë 51 vota pro, 13 kundër dhe 8 …

Më shumë...

Sulltanesha shqiptare, Sofija, njëra ndër femrat më me ndikim në historinë e Perandorisë Osmane

Sulltanesha shqiptare, Sofija, njëra ndër femrat më me ndikim në historinë e Perandorisë Osmane

Krahas më shumë se 33 vezirëve shqiptarë të kohës së Perandorisë osmane, në botën femërore, nga radhët e sulltaneshave  më  me shumë ndikim në Perandorinë Osmane,  ka qenë edhe një sulltaneshë me origjinë shqiptare. Ajo  ishte Sulltanesha Sofije, apo Safije, në turqisht. Sulltane Safije  lindi më 1550 në zonën malore të …

Më shumë...

Ymeri: Të ndërpritet dialogu, të zhvlerësohen vetëm aktakuzat e zyrtarëve të Kosovës në listat e Serbisë(!)

Visar Ymeri

Deputeti, Visar Ymeri, në fjalën e tij para deputetëve ka veçuar se me draft-rezolutën e paraqitur, Kuvendi i Kosovës nuk është duke kërkuar lirimin e Nehat Thaçit, por se është duke e mohuar shtetësinë e Kosovës. Ymeri deklaroi se një rezolutë e Kuvendit sot do të duhej të votohej me …

Më shumë...

LDK dhe PDK nuk firmosin rezolutën ku kërkohet ndalimi i dialogut me Serbinë

Gëzim Kelmendi

Deputeti i Pavarur i Kuvendit të Kosovës, Gëzim Kelmendi, i cili ka propozuar debatin rreth arrestimit të nënkolonelit Nehat Thaçi nga autoritet e Serbisë, tha se draft-rezoluta e propozuar nuk ka arritur harmonizim. Kuvendi nuk ka arritur që të ketë harmonizim të draft rezolutës, për shkak  të refuzimit të PDK-së …

Më shumë...

Kërkesa e rezolutës ka vetëm një pikë dhe ajo është ndërprerja e dialogut me Serbinë, tha Daut Haradinaj

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së,  Daut Haradinaj, ka deklaruar sot  në Kuvend se  kërkesa e vetme draft-rezolutës rreth arrestimit të Nehat Thaçit, është ndërprerja e dialogut me Serbinë. Pushteti po i keqinterpreton kërkesat e kësaj rezolute. Kërkesa është ndërprerja e dialogut me Serbinë, pushteti thotë se ne e kërkojmë vazhdimin e dialogut …

Më shumë...

Kocijançiq: Jemi në dijeni për vendimet e Kosovës dhe Serbisë lidhur me Trepçën

Kocijançiq

Komisioni Evropian është njoftuar me qëndrimin që ka  ndërmarr Qeveria e Serbisë në raport me Ligjin për Trepçën. ka deklaruar zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. Ajo, pas vendimit të Qeverisë së Serbisë për të anuluar të gjitha aktet e institucioneve të Kosovës për Trepçën, ka përsëritur qëndrimin e paraqitur të …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për të drejtat e autorit

LDK: Seanca e Kuvendit të Kosovës sot u ndërpre në mungesë të shumicës parlamentare

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta. Me këtë, tashmë ligj, vendosen kufizime edhe në shfrytëzimin dhe riprodhimin e krijimeve gazetareske. Me pikën 1.9 të nenit 12 tani lajmet e ditës dhe raportimet janë krijime të mbrojtura, të paktën për një …

Më shumë...

Organizatat dhe shoqatat e të pagjeturve të indinjuar me papërgjegjësinë e ministres Tahiri

te Pagjeturit

Organizatat që merren me monitorimin e trajtimit të rasteve të krimeve të luftës dhe familjarë të personave të pagjetur, në Kosovë, janë befasuar nga papërgjegjësia që kanë dëgjuar nga ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri. Ajo u tha të hënën deputetëve të Kuvendit të Kosovës se nuk …

Më shumë...

Tahir Veliu: Zgjidhja e drejt e Çështjes Çame është premisë për lirinë e Gadishullin Ilirik

Tahir Veliu: Zgjidhja e drejt e Çështjes Çame është premisë për lirinë e Gadishullin Ilirik

Nëse deri dje, çështja e trojeve shqiptare nën pushtimin grek ishte vetëm një çështje për ne shqiptarët, sot ajo është çështje që ka marrë dritën jeshile për zgjidhje edhe nga Bashkimi Evropian. Tashmë, pas kaq shumë vitesh padrejtësi ndaj shqiptarëve të Çamërisë (Shqipërisë Jugore nën pushtimin grek), çështja e Çamërisë …

Më shumë...

Deklarata e Këshillit Nismëtar për shkollën shqipe në Bavari

Deklarata e Këshillit Nismëtar për shkollën shqipe në Bavari

Më 8 tetor 2016, në Konsullatën e Kosovës në Mynih të Gjermanisë nga një grup intelektualësh dhe veprimtarësh, në përbërje: Mustafë Krasniqi, Fran Tanushi, Fadil Lumi, Deli Balidemaj, Donika Zonja, Hateme Morina, dhe nikoqiri Hamdi Reçica Konsull, u mbajt  mbledhja e parë nismëtare për shkollën shqipe në Bavari. Në  këtë takim …

Më shumë...

Ministria e Drejtësisë ka reaguar për rastin e arrestimit të nënkolonel, Nehat Thaçit

Ministria e Drejtësisë ka reaguar për rastin e arrestimit të nënkolonel, Nehat Thaçit

Ministria e Drejtësisë kundërshton çdo formë të juridiksionit të Serbisë, duke përfshirë bazën e parimit të juridiksionit universal, ku akuzohen shtetas të Republikës së Kosovës për vepra të kryera në Kosovë. Ajo ka ndërmarrë të gjitha veprimet në kompetencën e vet, kundër arrestimit të nënkolonel Nehat Thaçi, të ndaluar padrejtësisht …

Më shumë...

Dr. Kenan Kurtagiq, kandidat i LDSH-së në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Dr. Kenan Kurtagiq, kandidat i LDSH-së në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Dr. Kenan Kurtagiq, kandidat i Lidhjes Demokratike Shqiptare në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi. Dr. Kenan Kurtagiq është njeriu i parë i cili po thyen  frikën ndër shqiptarët e Sanxhakut për vetë deklarim  të guximshëm së Ai dhe të gjithë si Ai janë shqiptarë etnik në këtë nën qiell …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës vazhdon seanca lidhur me miratimin e draft-rezolutës për policin Nehat Thaçi

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës do të vazhdojë sot seancën e jashtëzakonshme, në të cilën pritet të miratohet draft-rezoluta në lidhje me arrestimin e drejtorit të Policisë, Nehat Thaçi. Seanca do të fillojë në orën 10:00, ndërsa paraprakisht përfaqësuesit e Grupeve Parlamentare do të takohen me deputetin e pavarur,  Gëzim Kelmendi për harmonizimin …

Më shumë...

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi në Kuvend prej 25 deri më 27 tetor 2016

Demarkacioni

Qeveria e Kosovës po përpiqet  që Marrëveshja për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi të shqyrtohet në Kuvend,  prej 25 deri më 27 tetor 2016, në mënyrë që të arrihen afatet e nevojshme për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian gjatë këtij viti. Në të kundërtën heqja e vizave …

Më shumë...

Janjiq: Serbia ka hapësirë të kufizuar veprimi lidhur me kombinatin Trepça

Janiq

Analisti serb, Dushan Janjiq ka deklaruar se Qeveria e Serbisë ka hapësirë të kufizuar veprimi lidhur me kombinatin Trepça. Ai ka thënë për agjencinë “Beta” se sado që është vështirë, dialogu në Bruksel është korniza e vetme në të cilën mund të bëhet ndonjë gjë.  Beogradi zyrtar  në të ardhmen …

Më shumë...

Deputeti Rexhep Selimi ka kërkuar reciprocitet me rastin e arrestimeve

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se pas arrestimit të Nehat Thaçit, Kosova duhet të fillojë me reciprocitet ndaj Serbisë  duke e arrestuar shefin e zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Arrestojeni Marko Gjuriqin i cili po sfidon ligjet dhe policinë e Kosovës, duke thënë se …

Më shumë...