Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Shqiptarët si gjithnjë, të ndarë e të përçarë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Ditët e fundit është ndezur debati në Shqipëri dhe në Kosovë në lidhje me deklaratat që bëri Kryeministri i Shqipërisë gjatë vizitës së tij të fundit në Beograd.  Kryesisht debati përqëndrohet në faktin nëse Kryeministri Edi Rama gjatë takimeve të tija me serbët, kishte të drejtë të fliste në emër …

Më shumë...

Skënder Jashari: Serbia përmes EULEX-it, s’mund të më bëj Asgjë!

EULEX-i

Më 13 tetor 2016, në Gjykatën  Themelore  në Gjilan, Prokurori i EULEX-it (pasardhësi i Maurizio Salustro), ndryshon  aktakuzën, kundër  Grupit të  Lëvizjes së Lirisë, tashmë në  medie  i  emërtuar si Grupi i Dobrosinit, mirpo siç edhe çdonjëri mund ta shohë më poshtë- e të bëjë  krahasimin, mund të shohë  që …

Më shumë...

Gjergj Fishta është tepër i madh për të pasur nevojë “të mbrohet duke u kafshuar” nga Nasho Jorgaqi, M. Nano e company

At Gjergj Fishta

Përpjekjet e një stafi publicistësh, puçistë, mjerisht edhe i disa krijuesve e  intelektualëve   të njohur, për të shkapurisur personalitetet  më meritore të kombit, përpjekje të cilat veçanërisht bëhen nga disa matrapazë të letrave në Shqipëri, por edhe  kudo në trevat shqiptare, nuk janë më temë që tërheqë gjithaq vëmendjen, sepse …

Më shumë...

Zëvendës-ministri i Jashtëm i Kosovës, Valon Murtezaj, po qëndron për vizitë në Amerikë

Zëvendës-ministri i Jashtëm i Kosovës, Valon Murtezaj, po qëndron për vizitë në Amerikë

Gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Zëvendës-ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Valon Murtezaj,  është pritur në Uashington nga zyrtarë të lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Me këtë rast, zëvendësministri Murtezaj, i shoqëruar nga ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Ҫitaku, ka …

Më shumë...

Pezullimi i aktiviteteve në institucione nga Lista Serbe pamundëson riprocedimin e Marrëveshjes për Demarkacionin

Demarkacioni

Pezullimi i aktiviteteve në institucione nga Lista Serbe po ia pamundëson Qeverisë riprocedimin e Marrëveshjes për Demarkacionin mes Kosovës e Malit të Zi në Kuvendin e Kosovës. Burime jo zyrtare  thonë se u nevojiten votat e deputetëve serbë dhe pa u kthyer ata nuk do të ketë riprocedim të marrëveshjes …

Më shumë...

Kryekuvendari Trajko Veljanoski sot shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni

Kryekuvendari Trajko Veljanoski sot shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të ish-RJ të Maqedonisë Trajko Veljanoski sot nënshkruan Vendim për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Paraprakisht, ashtu siç kumtoi kabineti i Veljanoskit, do të ketë takim me kryetarin e Komisionit shtetëror zgjedhor, Aleksandar Çiçakovski. Shpallja e zgjedhjeve është mundësuar pas shpërndarjes së mbrëmshme të Parlamentit të …

Më shumë...

Artan Grubi: Sa më shumë parti të garojnë, aq më keq për ne është për shkak se përçahet vota shqiptare

Artan Grubi

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi i ka komentuar zgjedhjet e fundit në Mal të Zi, duke shprehur një shqetësim të madh se partitë shqiptare në këtë shtet kanë humbur shumë mandate të deputetëve vetëm për shkak se nuk kanë qenë unifikuar.  Grubi konsideron se sa më shumë parti të garojnë, …

Më shumë...

Serbia e rrezikon Kosovën më shumë se krimi i organizuar korrupsioni apo terrorizmi

Rexhep Selimi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, Rexhep Selimi, duke folur për sigurinë ka thënë se faktori kryesor që rrezikon sigurinë e vendit është Serbia, pastaj krimi i organizuar, korrupsioni dhe terrorizmi. “Megjithatë, Serbia është në vendin e parë. Duhet rritur urgjent kapacitetet e sigurisë edhe më shumë sepse …

Më shumë...

Valdet Hoxha: Nuk mund të shtyhemi me Serbinë, nuk na del mirë (!)

Valdet Hoxha: Nuk mund të shtyhemi me Serbinë, nuk na del mirë (!)

Valdet Hoxha, zëvendësministër i Punëve të Brendshme, ka thënë se situata e sigurisë në  për reciprocitetin me shtetin serb, ministri Hoxha ka thënë se “duhet të jemi të sinqertë se ne nuk mund të ja dalim me Serbinë, sepse dihet që krejt potencialin ushtarak dhe diplomatik e ka në dispozicion …

Më shumë...

Ministri Hyseni dhe drejtori i Policisë, Maxhuni raportojnë para komisioneve në Kuvendin e Kosovës

Ministri Hyseni dhe drejtori i Policisë, Maxhuni raportojnë para komisioneve në Kuvendin e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, do të raportojnë sot para komisioneve të ndryshme në Kuvendin e Kosovës. Derisa ministri Hyseni do të raportojë para Komisionit për Integrime Evropiane, Shpend Maxhuni, do të raportojë para Komisionit Komisioni për Punë të Brendshme, …

Më shumë...

Agjencia e Statistikave: Kosova vendi më i varfër i Ballkanit dhe Evropës

Agjencia e Statistikave

Kosova është vendi më i varfër në Ballkan dhe në Evropë është thënë në Ditën ndërkombëtare për zhdukjen e varfërisë. Sipas të dhënave preliminare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës për vitin 2015, thuhet se 17.6 për qind e popullsisë jetojnë në varfëri të plotë, derisa në varfëri ekstreme jetojnë …

Më shumë...

Gjenerali shqiptarë-vrasës Dikoviq thotë se “Trepça” është kërcënim për situatën e sigurisë në vend

Gjenerali shqiptarë-vrasës Dikoviq

Mediet serbe në Kosovë bëjnë të ditur se Shefi i ushtrisë serbe, Ljubisha Dikoviq, i njohur dhe i akuzuar për krimet lufte në vendin tonë,  u takua sot në Nish me komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Gjovanni Fungo me të cilin diskutuan për gjendjen aktuale të sigurisë në Kosovë. Ky …

Më shumë...

Gjukanoviq feston fitoren në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Gjukanoviq feston fitoren në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Fitorja e kryeministrit Millo Gjukanoviq në zgjedhjet parlamentare të Malit të Zi është shënuar me festime të shumta në këtë vend. Këto zgjedhje, që u mbajtën të dielën, shiheshin si një zgjedhje ndërmjet lidhjeve më të ngushta me Rusinë, apo me Perëndimin. Gjatë një feste për të shënuar këtë fitore, …

Më shumë...

Erdogan: Referendumi popullor i domosdoshëm për vendet ku jetojnë turqit, jashtë Turqisë

Erdogan

Në një fjalim për çështjen e Mosulit, në Irak, kryetari i Turqisë, Erdogan ka hedhur idenë e një referendumi popullor për zonat gjeografike, ku sipas tij jetojnë banorë turq, të cilat u janë dhënë shteteve të tjera pas traktateve të viteve 1918-1920. Midis tyre ai përmend Trakën Perëndimore në Greqi, Qipron, …

Më shumë...

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë. Në konferencën hyrëse për nder të kësaj jave, po marrin pjesë, kryetari. Hashim Thaçi, kryeprokurori, Aleksander Lumezi, ministrja e drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ambasadori Amerikan në Kosovës, Greg Delawie. Në fjalimin e tij kryeprokurori Lumezi ka thënë …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, mori pjesë në konferencën “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, mori pjesë në konferencën “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”, të cilën e ka organizuar Prokuroria e Shtetit. Në kuadër të masave që janë ndërmarr për ndërtimin e një shteti të dinjitetshëm, Thaçi ka thënë se është edhe nxjerrja e Ligjit për Kompensimin e Viktimave të …

Më shumë...