Brickos

Edi Rama

Edi Rama: Bashkimi Evropian nuk duhet t’ia lë Rusisë Ballkanin Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për gazetën zvicerane “Tages-Ancaiger” ka thënë së Bashkimi Evropian nuk duhet t’ia lë Rusisë Ballkanin Perëndimor. “Rusia po ndjek interesat strategjike. Ne jemi një rajon shumë i rëndësishëm transit midisi Evropës dhe Azisë me dalje në Mesdhe dhe Detin e Zi. Për fat të keq, në BE po mungon ky aspekti strategjik. Baraspesha e forcave po ndryshon, derisa Brukseli vazhdon të sillet në mjegull. Ne jemi pak edhe të pa fat, pasi BE-ja aktualisht po përjeton një krizë të rëndë”, është shprehur Rama.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …