leoni

Ahmet Qeriqi

Tribunë shkencore në Tiranë për Demarkacionin Kosovë-Mali i Zi

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Sot, në datën 10 qershor 2016, prej ortës 10.00 deri në 13.00, në kuadrin e 138 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, në Tiranë, në sallën e Bibliotekës Kombëtare, u mbajt  Tribuna Shkencore me temë: “Aspekte ndërkombëtare, gjeografike, politike e historike lidhur me Demarkacionin Kosovë-Mali i Zi”, organizuar nga Qendra për  …

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj: EULEX-i i nevojshëm për Kosovën (!)

Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj

Vazhdimin e mandatit të misionit EULEX, për të katërtën herë në Kosovë, e kanë arsyetuar kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe kryetari i Nismës, Fatmir  Limaj. Ata duke folur për Kosovapress, mendojnë se EULEX-i në Kosovë është i nevojshëm, pasi që sipas tyre institucionet e vendit  kanë dështuar që të …

Më shumë...

Prof. Jusuf Jusufi: Gjenocidi serb atak mbi një popull me kulturë të lashtë

Prof. Jusuf Jusufi: Gjenocidi serb atak mbi një popull me kulturë të lashtë

Mbrëmje letrare në Münster. Është 4 qershor 2016, ora 19.00, ditë me diell, qielli i kaltër i jepte një kuptim më tepër këtij evenimenti. Në sallën e mbushur përplot hyri me përshëndetje të ngrohtë, njeriu që përjetoi për së afërmi ngjarje trishtuese, krime që vetëm të çmendurit mund që t’i …

Më shumë...

Kryetari Veseli takoi Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar

Kryetari Veseli takoi Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar

 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, u takua me Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar, i cili drejtohet nga deputeti Georgi Andonov. Në takim u bisedua për marrëdhëniet midis dy parlamenteve, me theks të veçantë, në këmbimin e përvojave në fushën e legjislacionit dhe reformave të …

Më shumë...

Krasniqi: Serbia ndërton në Kosovë si në tokë të babës

Lugina e Diellit

Në pjesën veriore të Kosovës, Serbia po e ndërton lagjen “Lugina e Diellit”, sipas planit të prezantuar kohë më parë në Beograd. Sipas atij plani do të ndërtohen 300 shtëpi me gjithë infrastrukturën e nevojshme, çerdhe, shkollë, ambulanca, me pretendimin që të jenë të gatshme për banim brenda dy vjetësh. …

Më shumë...

Lëvizje Vetëvendosje e ka pritur me kritika të ashpra shtyrjen e mandatit të EULEX-it në Kosovë

Vetëvendosje

Lëvizje Vetëvendosje e ka pritur me kritika të ashpra  shtyrjen e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Ky mision kishte ardhur në Kosovë me premtimet për luftimin e krimit dhe korrupsionit si dhe forcimin e sistemit vendor të drejtësisë, por që sipas saj ka dështuar në misionin e marrë. Madje EULEX-i …

Më shumë...

Veziri kokëprerë, Ivazzade Halil Pasha (1724-1777)

Veziri kokëprerë, Ivazzade Halil Pasha (1724-1777)

Ivazzade Halil Pasha ka jetuar në vitet 1724-1777.  Ka lindur në Stamboll, në vitin 1724. Ishte një burrë shteti i njohur i Perandorisë osmane, i cili disa herë shërbeu në postet më të larta shtetërore të luftës dhe qeverisjes diplomatike. Ka qenë i biri i Vezirit të Madh, Haxhi Ivaz …

Më shumë...

J. Krasniqi: Isa Mustafa nuk frikësohet opozitës, por Vuçiqit, ia ka frikën aq sa as për së gjalli nuk po ndihet

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi ka reaguar kundër një deklarate të kryeministrit sa Mustafa, i cili ka këmbëngulur se nuk do të lëshojë pe ndaj opozitës dhe se zgjedhjet do të mbahen pas dy vjetëve. Krasniqi i është përgjigjur kësaj deklarate të Mustafës, duke thënë …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova nuk është djep i ekstremizmit, por disa medie e kanë ekzagjeruar këtë fenomen

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për  gazetën e njohur amerikane “The Wall street Journal ka deklaruar se Kosova nuk është djep i ekstremizmit, por disa medie e kanë ekzagjeruar pjesëmarrjen e shqiptarëve në luftën e Sirisë dhe në ISIS. Pjesëmarrja është sporadike, individuale dhe e izoluar. Nga rreth …

Më shumë...

Me aktivitete të ndryshme sot Komuna e Rahovecit do të shënojë Ditën e Çlirimit

Me aktivitete të ndryshme sot Komuna e Rahovecit do të shënojë Ditën e Çlirimit

Në 17-vjetorin e fillimit të çlirimit të zonave të ndryshme të Kosovës, komuna e Rahovecit e para shënon këtë përvjetor të lavdishëm. Sot në orën 10:30-11:00- është bërë pritja e familjarëve të dëshmorëve në zyrën e kryetarit të komunës, Idriz Vehapi në Rahavec. Në orën u bënë homazhe dhe nderime …

Më shumë...

Sot mbahet manifestimi me moton: “Adem Demaçi , nga Rilindja kombëtare deri në përjetësi”

Adem Demaci

Nën-këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, në Besianë, organizon manifestim me rastin e shënimit të ditës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe 80 vjetorit të lindjes së Nderit të Kombit, Adem Demaçi që njëkohësisht është kryetar nderi i KMDLNj –së. Manifestimi mbahet me moton: “Adem …

Më shumë...

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e vitit 1878, histori që reflekton mesazhin e domosdosë së bashkimit kombëtar

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Prej Epopesë lavdiplote, çlirimtare dhe fitimtare të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, asnjëherë nuk pushuan përpjekjet e liridashësve shqiptarë për t’u çliruar nga Perandoria Osmane, e cila për 500-vjet rresht mbajti nën robëri, jo vetëm Shqipërinë, por tërë Ballkanin, një pjesë të madhe të Evropës dhe shumë shtete ndër më të fuqishmet  të …

Më shumë...

Platforma kombëtare e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit të vitit 1878 ende nuk është realizuar, pavarësisht disa të arriturave

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

138 vjet më parë, në Prizren ishte  themeluar Lidhja Shqiptare e Prizrenit, e cila  në historinë e popullit shqiptar konsiderohet tubimi më i rëndësishëm i shqiptarëve, qysh prej Lidhjes së Lezhës së vitit 1444. Komiteti i Stambollit i themeluar nga kreu politik dhe ushtarak kombëtar i  kohës, ishte organizuar me …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës pajtohet pa kushte për vazhdimin e misionit të EULEX-it në Kosovë

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës edhe formalisht ka pranuar vazhdimin e mandatit misionit të EULEX-it, në Kosovë edhe për dy vjet të tjera me mundësi vazhdimi të pakufishëm krejt derisa të arrijë qëllimet e veta Beogradi dhe Brukseli.  Ditë më parë, kryeministri Isa Mustafa ka arsyetuar këtë vazhdim, duke thënë se kanë …

Më shumë...

Prokuroria e EULEX-it aplikon hetim të veçantë për Azem Sylën

Azem Syla

Gjykata ka miratuar kërkesën e Prokurorisë për hetim të veçantë në rastin e Azem Sylës dhe të tjerëve, meqë  gjatë verës dhe para se të ngritët aktakuza, pritet të mbahen seanca, ku Prokuroria dhe mbrojtja do të mund të marrin në pyetje dëshmitarët e mbrojtur, Azem Syla, bashkë me 51 të …

Më shumë...

Ymeri: Thaçi pranon se i ka marrëdhëniet shumë të mira me Serbinë, por populli i Kosovës jo

Visar Ymeri

Kryetari  i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka kritikuar kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, meqë ai ka deklaruar se marrëdhëniet me Serbinë i kemi më të mira se ç’prezantohen në publik. Kur flet në shumës, me gjasë Hashim Thaçi e ka fjalën për klanin ‘Pronto’, sepse populli i Kosovës marrëdhëniet me Serbinë …

Më shumë...