Ahmet Qeriqi

Karman: Nëse duhet të ndalohet Shteti Islamik, duhet të ndalohet edhe kryetari i Sirisë, Bashar al-Assad

Karman: Nëse duhet të ndalohet Shteti Islamik, duhet të ndalohet edhe kryetari i Sirisë, Bashar al-Assad

Nobelistja nga Jemeni, Tavkul Karman, thotë për Radion-Evropa e Lirë, se është pikërisht diktatura ajo që çon në korrupsion, në zhvillim të dobët dhe në mbështetje për dijetarët e këqij, të cilët e interpretojnë keq Islamin apo fetë e tjera. Kundër terrorizmit mund të luftohet vetëm me ndalimin e diktaturës …

Më shumë...

U nda nga jeta miku më i madh dhe më i përkushtuar të shqiptarëve, Urs Ulrich, 17.06.1954 – 21.05.2016

U nda nga jeta miku më i madh dhe më i përkushtuar të shqiptarëve, Urs Ulrich, 17.06.1954 - 21.05.2016

Pak para se të mbushte 62 vite të jetës u nda nga jeta një mik i madh, i sinqertë, i mirë dhe i përkushtuar i shqiptarëve dhe çështjes shqiptare, internacionalisti i vërtetë nga Luzern-i Urs Ulrich. Më 17 qershor 2016, në ora 09:00 është paraparë varrimi në varrezat e përbashkëta …

Më shumë...

Një ushtrim i përbashkët operativ i KFOR-it, EULEX-it, Policisë së Kosovës dhe FSK-së

Segmentet e sigurisë së vendit, jo zyrtarisht, paralajmërojnë sulme terroriste në Kosovë

Njësitet manovruese të forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Kosovës sot do të kryejnë një ushtrim operativ në bashkërendim të ngushtë me EULEX-in, Policinë e Kosovës dhe Forcat e Sigurisë së Kosovës. Aktiviteti trajnues do të mbahet në dy lokacione të ndryshme: Në kazermën e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Kampin …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Listat e veteranëve doemos se duhet të pastrohen

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se nëse dikush ka hyrë pa meritë në listën e veteranëve duhet ta dijë që herët ose vonë do të ndodh pastrimi i listave dhe pastaj të njëjtit do të japin përgjegjësi para ligjit. Tani kur po afrohen ditët për ta festuar përvjetorin …

Më shumë...

Sot mbahet mbledhja e përbashkët e kabinetit të Qeverisë së Kosovës dhe të Shqipërisë

Mbledhja Kosovë-Shqipëri

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, pritet të  mbahet mbledhja e përbashkët e kabinetit të Qeverisë së Kosovës dhe të Shqipërisë. Në këtë mbledhje pritet të nënshkruhen 10 marrëveshje të reja me interes për të dyja vendet në fushën e sigurisë, ekonomisë, mjedisit dhe aspekte të tjera me …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa nuk pranoi që ministër i Drejtësisë të emërohet Gani Koci

Gani Koci

Partia Demokratike e Kosovës nuk ka insistuar për ta vënë në jetë vendimin, që ka marrë Kryesia e kësaj partie lidhur me emërimin e Gani Kocit në postin e Ministrit të Drejtësisë. Shkak për këtë ka qenë mos pëlqimi nga kryeministri Isa Mustafa, i cili nuk lejon që në kabinetin …

Më shumë...

Hoti: Dyfishimi i numrit të veteranëve rrezikon marrëveshjen me FMN-në

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Numri prej 46 mijë e 230 veteranëve, mund ta rrezikojë marrëveshjen me Fondin Monetar Ndërkombëtar. Ky numër që ka tejkaluar parashikimet e qeveritarëve ka dalë nga Komisioni Qeveritar i formuar enkas për të verifikuar statusin e pjesëmarrësve në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ministri i Financave, Avdullah Hoti tha …

Më shumë...

Albin Kurti: Kufijtë e Kosovës janë kufij kombëtarë për të cilët ka obligim edhe shteti shqiptar

Albin Kurti: Kufijtë e Kosovës janë kufij kombëtarë për të cilët ka obligim edhe shteti shqiptar

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri bashkë me deputetin e kësaj lëvizjeje, Albin Kurti kanë takuar kryetarin e Shqipërisë, Bujar Nishani, me të cilin kanë biseduar lidhur me situatën aktuale politike në Kosovë, si dhe gjendjen e shqiptarëve në rajon. Në komunikatën e Vetëvendosjes bëhet e ditur se gjatë bisedës …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa merr pesë paga mujore, në Qeveri, ASHAK, fakultet, honorare e mëditje

Isa Mustafa

Agjencia Kundër Korrupsionit ka publikuar në faqen zyrtare, në internet, regjistrat e deklarimit të rregullt vjetor të pasurisë së zyrtareve të lartë publikë. Në këtë raport, pasuria e paluajtshme e kryeministrit të vendit, Isa Mustafa kap vlerën në 503 mijë euro. 138 mijë euro në 180m2 në sipërfaqe të shtëpisë, …

Më shumë...

Hashim Thaçi ka deklaruar pasuri të paluajtshme në vlerë mbi 600 mijë euro

Hashim Thaçi

Deklarimin e pasurisë së tij e ka bërë edhe kryetari i vendit, Hashim Thaçi. Ai ka deklaruar si pasuri të paluajtshme shumën  në vlerë mbi 600 mijë euro. Thaçi posedon një tokë për ndërtimin e shtëpisë në vlerë 157 mijë euro, shtëpi në ndërtim, të cilën e ka shitur në …

Më shumë...

Xhavit Haliti: Kosova ka kryer të gjitha detyrimet për themelimin e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Xhavit Haliti

Përfaqësues të Qeverisë dhe Kuvendit të  Kosovës kanë  kryer të gjitha obligimet për themelimin e Gjykatës Speciale. Është bërë gati edhe infrastruktura juridike për Gjykatën kundër UÇK-së, duke përfshirë këtu edhe aprovimin nga Kuvendi i Kosovës të Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar. Nënkryetari i …

Më shumë...

RKL: Islamofobët po koordinohen për të marrë një shumë rreth 20 milionë euro me qëllim për të damkosur islamin në vend e më gjerë

RKL

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se urrejtësit e fesë islame në Kosovë kanë rastin të përfitojnë një fond prej rreth 20 milionë euro, duke u bashkuar me një OJQ, që pritet ta vazhdojë fushatën antisilame në Kosovë, madje duke e drejtuar edhe kundër Qeverisë së Kosovës, e cila e ka …

Më shumë...

Thaçi: Kosova nuk është strehë për ekstremistët

Hashim Thaçi

Në një artikull autorial për Euroaktiv, kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka shkruar për masat që kanë ndërmarr institucionet e Kosovës kundër ekstremizmit. Ai ka shkruar se Kosova nuk është strehë për ekstremistët. Shërbimet tona të sigurisë kanë arrestuar 110 të dyshuar, kanë siguruar 67 aktakuza dhe 26 dënime kundër …

Më shumë...

Hajredin Kuçi, zëvendës-kryeministër dhe ministër i Drejtësisë, ndërsa Enver Hoxhaj ministër i Jashtëm

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, thotë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa dhe kryetari i PDK-së  Kadri Veseli kanë zyrtarizuar dy emërimet e reja në Qeverinë e Kosovës. Hajredin Kuçi,  do të ushtrojë detyrën e ministrit të Drejtësisë, por do  të jetë edhe zëvendës-kryeministër, ndërsa Enver Hoxhaj është emëruar ministër i Punëve të Jashtme. Gjatë zyrtarizimit, kryetari …

Më shumë...

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e dy qeverive shqiptare

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e dy qeverive shqiptare

Nesër në Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet mbledhja e përbashkët e kabinetit të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Në këtë mbledhje pritet të nënshkruhen 10 marrëveshje të reja me interes për të dyja vendet në fushën e sigurisë, ekonomisë, mjedisit dhe aspekte të tjera me interes …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

Përkujtohen dëshmorët Jetullah Islami, Eset Berisha, Ekrem Bajrami dhe Faton Shabani

17  vite më parë, më 2 qershor  të vitit 1999 në altarin e lirisë ranë edhe katër dëshmor të UÇK-së të ZOLL. Kështu në fshatin Dyz në dyluftim me armikun ranë dëshmorët:  Jetullah  Islami dhe Eset Berisha ,ndërsa po në të njëjtin fshat në një zonë të minuar bien:  Ekrem …

Më shumë...