leoni

Ahmet Qeriqi

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015, raporti financiar si dhe çështjet organizative, ku të gjitha janë miratuar unanimisht nga 128 delegatët. Suat Berisha, nënkryetar i AKB-së, tha se në mbledhjen …

Më shumë...

Kontratat e Fati Isenit me “Elem”-in bllokojnë punën e Komunës së Studeniçanit dhe tri shkollave fillore

Kontratat e Fati Isenit me “Elem”-in bllokojnë punën e Komunës së Studeniçanit dhe tri shkollave fillore

Komuna e Studeniçanit gjatë këtyre ditëve po ballafaqohet me vështirësi në funksionimin normal, sepse nëpërmjet përmbaruesit ka një javë që e ka të bllokuar llogarinë rrjedhëse. “Tani komuna ka për obligim të paguaj ndaj SH.A. ELEM – Elektranat e Maqedonisë, shumën prej 7.000.000.00 denarë në emër të kinse borxheve të …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Në IRJM asnjëherë çështja shqiptare nuk është vënë në rend dite

Vaxhid Sejdiu

Nuk mbahet mend që në këto 26 vite të pluralizmit politik në IRJM të kishte filluar ndonjë seancë parlamentare, apo të kish filluar punën ndonjë komision parlamentar në emër të kërkesave të ligjshme të popullit shqiptar. Në IRJM, të drejtat e shqiptarëve jo vetëm që shkelen me të dy këmbët …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Të nisemi në rrugë pa kthim apo çfarë të bëjmë ?

Islam Krasniqi

Më ndaj edhe mua një copë  së edhe unë kam pak hise mbi këtë dhe!.. Duke u bazuar në shkallen e pa punësisë dhe mënyrën e punësimit të individëve, kuptojmë se kjo rrjetë e merimangës  shtetin e ka shndërruar në pronë të partisë dhe të militantëve tyre.  Qytetarët çdo ditë …

Më shumë...

Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale do të plotësojë ligjin për kategoritë e luftës

Kadri Veseli ka dorëzuar kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Duke qenë se statusin e  veteranit e kanë fituar disa mijëra veta që nuk kanë qenë fare pjesë e luftës së UÇK-së, si dhe për shkak të parregullsive të shumta, gjatë të procesit të verifikimit,  Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, do të shqyrtojë raportin e ekspertit për përgatitjen …

Më shumë...

Ahmeti: PDK ka bojkotuar seancën, duke dalë hapur kundër Shqipërisë për interesa të LDK-së

Shpend Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka  akuzuar dy partitë kryesore politike të vendit LDK-në dhe PDK-në, të cilat  se kanë marrë qëndrim kundër  Shqipërisë. Në një deklaratë, Ahmeti thotë se, pas disa muajve diskutimesh me përfaqësuesit e Republikës së Shqipërisë ishte rënë dakord për vendndodhjen e re të …

Më shumë...

Rreth 30 sirianë janë vrarë nga bombardimet e aeroplanëve rusë në qytetin Idlib, në mesin e tyre edhe 7 fëmijë

Siri

Rreth 30 sirianë janë vrarë nga bombardimet e aeroplanëve rusë, në qytetin Idlib, tashmë nën rrënoja. Në mesin e të vrarëve janë edhe shtatë fëmijë, bëri të ditur Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, në Londër. Sulmet nga ajri kanë goditur një vendbanim afër një spitali. Nuk dihet numri …

Më shumë...

Hasan dhe Lajde Blaka: Heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj faktor i unifikimit kombëtar para dhe gjatë luftës

Xhemajl Fetahaj

Ti përkujtosh ngjarjet për shumë e shumë kohë më parë kur jemi njohur me Xhemajl Fetahun nuk është edhe aq lehtë. Tashmë kanë kaluar vite të tëra dhe natyrisht që kam pritur që dikush nga ata që e kanë profesion dhe dinë të shkruajnë do ta përkujtojë këtë figurë emblematike …

Më shumë...

Hyseni: Ekziston një diskrepancë mes perceptimit dhe realitetit sa i përket ekstremizmit dhe radikalizmit në Kosovë

Skënder Hyseni: Dialogu me Serbinë duhet të marrë një dinamikë të re dhe duhet të kulmojë me njohje reciproke

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, duke folur për artikullin e fundit të “The New York Times”, i cili e cilësonte Kosovën si tokë të pëlleshme të ISIS-it, (duke u mbështetur në shkrimet e Arbana Xharrës, Astrit Haraqisë dhe ndonjërit nga ky soj), u shpreh se ka biseduar me …

Më shumë...

EULEX- mision i arbitrar dhe shpërfillës i Qeverisë së Kosovës

EULEX-i

Takimet në nivelet e larta të Qeverisë së Kosovës dhe EULEX-it po vazhdojnë me qëllim për të gjetur një zgjidhje, meqë misioni të BE-së në vendin tonë  i skadon afati i dytë dyvjeçar në rolin e protektorit të Kosovës, edhe pse në gjuhën diplomatike thuhet se është mision për sundimin …

Më shumë...

94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve kundërshtojnë fuqishëm krijimin e ASK-së

Të gjeturat e Pulsit Publik të UNDP-së, për periudhën shtator 2015 – mars 2016, bëjnë të ditur se 94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve të Kosovës kundërshtojnë fuqishëm krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndërsa shumica e serbëve ose 69 për qind fuqishëm e përkrahin krijimin e …

Më shumë...

Michael Turner: Agresiviteti i Rusisë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Michael Turner: Agresiviteti i Rusë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Asambleja parlamentare e NATO-s e cila përfundoi punën treditëshe pranverore, në Tiranë nga vendet anëtare ka kërkuar t’i kundërvihen vendosmërisë ushtarake të Rusisë. Asambleja ka kërkuar nga vendet anëtare që të ndajnë më mirë barrën e mbrojtjes së përbashkët. Kryetari i Asamblesë Parlamentare avokati amerikan, Michael Turner ka thënë se …

Më shumë...

U përkujtuan dëshmorët e kombit: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj

Në 17-vjetorin e rënies heroike dhe në respekt e nderim të dëshmorëve: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj, sot në Prishtinë u mbajt një Akademi përkujtimore. Duke folur për dëshmorin, luftëtari i Dukagjinit, Daut Haradinaj, bashkëluftëtar i Heroit Rasim Kiçina tha se Drenica ka dhënë heronj ndër breza dhe falë kësaj …

Më shumë...

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim një delegacion të Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Në takim u diskutua për zhvillimet aktuale në fushën e ekonomisë në Kosovë. Kryetari Veseli, duke përgëzuar drejtuesit e këtij Unioni për punën që janë duke bërë në krijimin e …

Më shumë...

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Me fishekzjarre dhe me festim qendror, Turqia sot shënon 563 vjetorin e pushtimit otoman të Konstantinopojës, tash Stambolli. Në kremte marrin pjesë kryetari dhe kryeministri, Rexhep Taip Erdogan dhe Binali Jildrim. Rreth një milion veta pritet të marrin pjesë në kremten e madh në distriktin Jenikapi, në pjesën evropiane të …

Më shumë...

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Sulmet e sotme në Bagdad erdhën pasi forcat irakiane dhe policia shiite kanë nisur luftimet kundër militantëve të Shtetit Islamik, në Felluxha, fortesën e tyre në perëndim të kryeqytetit. Dymbëdhjetë persona u vranë dhe më shumë se 20 të tjerë u plagosën kur një makinë bombë shpërtheu në rrethin verior …

Më shumë...