leoni

Ahmet Qeriqi

Në Nicë të Francës shoferi i një kamioni ka sulmuar turmën dhe ka mbytur 80 qyetarë

Në Nicë të Francës shoferi i një kamioni ka sulmuar turmën dhe ka mbytur 80 qyetarë

Festa kombëtare e Francës, 14 korriku  u përmbyll tragjikisht në kohën kur shoferi i një kamioni  hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nicës duke mbytur  të paktën 80 vetë dhe duke lënë dhjetëra të plagosur. Incidenti ndodhi në bulevardin buzë detit “Promenade des Anglais”, pikërisht në momentin kur po …

Më shumë...

Bujar Nishani ka shmangur takimin me trupën e ambasadorëve shqiptarë që ndodhen në Tiranë

Bujar Nishani

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka shmangur takimin me trupën e ambasadorëve shqiptarë që ndodhen në Tiranë prej dy ditësh në kuadër të konferencës tre ditore të ambasadorëve. Pas takimit që patën me kryetarin e parlamentit shqiptar Ilir Meta, ambasadorët që shërbejnë në botë edhe të ngarkuar me punë,  të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Isa Mustafa “Velikani i Malit të Zi”

Jakup Krasniqi

Me reagimet e tij, kryeministri Mustafa vazhdon ta konfirmojë se është me gjithkënd pos me Kosovën! 
Ai vazhdon të kërkojë rrugë dhe mënyra për të dëshmuar se demarkacioni është në rregull. 
Po të angazhohej me kaq zell për të mbrojtur interesat e vendit që e përfaqëson jam shumë i sigurt …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Politika dhe institucionet e Kosovës duhet të avancojnë politikat në fushën e komunikimit

Bahri Bivolaku

Komunikimi nuk është rrugë njëkahore, nuk është vetëm informim, është proces dëgjimi dhe mbi këtë proces zhvillohet demokracia. Menaxhimi i Mardhënieve me Publikun në kohë të tensioneve politike, është art që duhet zbatuar me dije dhe përkushtim. Përgjegjësitë e Mardhënieve me Publikun në jetën politike dhe institucionale në Kosovë, konsiderohen …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, është shpallur i pafajshëm për “shpërdorim detyre”

Ragip Begaj

Një gjykatë në Gjakovë, e ka shpallur të pafajshëm, kryetarin e komunës së Malishevës, Ragip Begajn, ka bërë të ditur avokati mbrojtës i kryetarit Begaj, Emrush Kastrati. Avokati ka deklaruar se prokurori i Prokurorisë Speciale, Haki Gecaj, kishte ngritur aktakuzën dhe kishte kërkuar dënimin e kryetarit Begaj, mirëpo faktet dhe …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Reagim dëshpërues i kryeministrit, Mustafa, për të arsyetuar humbjen e mbi 8000 hektarëve të Kosovës

Jakup Krasniqi

Reagimi i Kryeministrit Isa Mustafa ndaj shkrimit tim të sotshëm lidhur me kushtëzimet e një pas njëshme për liberalizimin e vizave  me demarkacionin me Malin e Zi e formimin e ushtrisë së Kosovës, është prova më e mirë se ky njeri e ka humbur orientimin edhe në kohë edhe në …

Më shumë...

Nesër mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, ku do të diskutohet edhe për Demarkacionin

Kryesia e Kuvendit

Nesër duke filluar nga ora 11:00 pritet të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ku ndër të tjera pritet  të diskutohet edhe për debatin profesional për demarkacionin me Malin e Zi. Në pikën tre të mbledhjes (Shqyrtimi i propozimeve dhe kërkesave) thuhet: “Kërkesa e Grupit të deputetëve të …

Më shumë...

Elife Luzha, poezi

Elife Luzha

Buzëkuqi i deputetes   Pse bëhesh që s’më njeh Mikja ime tani me pozitë të re Motër të idealit më thirrje dikur Por tani për ty jam krejt një e huaj Makiazhi të pikon me buzëkuqin gacë Po si vallë e ndryshove tërë atë surrat Kohën që e lam pas …

Më shumë...

Përurohet në Tiranë libri: “Libri Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë”, i autorit, Faton Mehmetaj

Përurohet në Tiranë libri: “Libri Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë”, i autorit Faton Mehmetaj

Në Muzeun Historik Kombëtar, në sallën e UNESCO, në Tiranë , të premten duke filluar në ora 11:00, do të përurohet “Libri Prijës fetarë dhe shpritëror shqiptarë- bashkëjetesa ndërfetare dhe kontributi  tyre kombëtar” i publicistit dhe analistit të mirënjohur, Faton Mehmetaj.  Në këtë libër janë prezantuar biografitë e rreth 600 …

Më shumë...

Komuna e Lypjanit organizon Turnirin tradicional për dëshmorin, Ismail Luma dhe martirët e fshatit Kraishtë

Ismail Luma

Komuna e Lypjanit do të mbajë  Turnirin tradicional për dëshmorin e kombit, Ismail Adem Luma dhe të martirizuarit e fshatit Kraishtë,  nga forcat serbe, gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Turniri fillon me 15 korrik 2016, në orën 17.00, me ndeshjet që pritet të zhvillohen në fushën e sportit …

Më shumë...

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku priti në takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren znj.Konstantina Athanassiadu. ë këtë takim, ministri z.Zharku e njoftoi shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, znj.Athanassiadou, me prioritetet e Ministrisë së Infrastrukturës, në zhvillimin e projekteve të rëndësishme në lëminë e …

Më shumë...

21 Fëmijë do ta shpërfaqin talentin ne edicionin e 16 të festivalit të këngës për fëmijë “Fluturat 2016”

21 Fëmijë do ta shpërfaqin talentin ne edicionin e 16 të festivalit të këngës për fëmijë “Fluturat 2016”

Në Prizren çdo gjë është e gatshme, që sonte nga ora 20 e 30 në skenën e bukur, në qiellin e hapur, në kejin e Lumëbardhit, në Shatërvan të Prizrenit, të këndojnë 21 fëmijë të talentuar, këngët e reja enkas të krijuara  për edicionin e 16 të Festivalit të këngës …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: 90% të parametrave të përdorur për shënimin e Demarkacionit janë të pavlefshëm

Jakup Krasniqi

Nga ajo që dëgjuam në medie për shënjimin e kufirit me Malin e Zi, pa asnjë hezitim mund të konstatohet se ata parametra jo vetëm që nuk janë të vlefshëm, por janë më shumë se qesharak e fyes për t’ju shitur si punë e ndershme e profesionale njerëzve me inteligjencë …

Më shumë...

Qeveria e ka bërë publik raportin e Komisionit për Demarkacionin

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Qeveria e Kosovës e ka publikuar raportin e Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Me qëllim për të krijuar bindje se nga procesi i demarkacionit vendi ynë nuk ka humbur territor, raporti i publikuar ka përdorur disa dokumente. Në raportin me titull “Përmbledhje e dokumentacionit bazik në …

Më shumë...

Ministri Enver Hoxhaj këmbëngul se Kosova nuk ka humbur territor gjatë demarkacionit me Malin e Zi

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj këmbëngul se Kosova nuk ka humbur territor gjatë demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka thënë se çështja e demarkacionit është një temë e konsumuar dhe se procedimi i marrëveshjes do të ndodh javën që vjen në Qeveri për të vazhduar pastaj në …

Më shumë...

Çaushi: Kryeministri Mustafa dhe ministri Hoxhaj po japin deklarata hipokrite

Driton Çaushi

Duke komentuar deklaratat për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi të kryeministrit, Isa Mustafa dhe ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka theksuar se këta dy po japin deklarate hipokrite. Ai ka përkujtuar se ministri Enver Hoxhaj dhe kryeministri, Isa Mustafa vazhdojnë …

Më shumë...