Ahmet Qeriqi

Kadri Veseli: Hedhja e mjetit shpërthyes në familjen e Murat Mehës përbën një akt të dënueshëm

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në reagimin e tij kundër hedhjes së një bombe në shtëpinë e z. Murat Meha ka thënë Hedhja e mjetit shpërthyes në familjen e tij përbën një akt të dënueshëm dhe njëherësh një paralajmërim shqetësues të tendencave që synojnë të nëpërkëmbin shtetin ligjor …

Më shumë...

Mustafa: Në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, do të procedohet për demarkacionin

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot ka mbajtur një konferencë për gazetarët lidhur me  Demarkacionin. Ai deklaroi se në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do të procedohet për votim. Tani është përgjegjësia e deputetëve të marrin vendim lidhur me këtë marrëveshje. Ky nuk është vendim i …

Më shumë...

Murat Meha ka reaguar lidhur me sulmin që i është bërë nga persona ende të panjohur

Murat Meha e Muzafer Çaka nga Agjencia Kadastrale të Kosovës po qëndrojnë për një vizitë në Kroaci

Kryetari i Komisionit shtetëror për shënjimin e kufijve, Murat Meha, ka reaguar lidhur me sulmin që i është bërë atij dhe familjes nga persona ende të panjohur. Ai  ka thënë se sulmi ndaj shtëpisë dhe familjes sime është sulm nga dora e zgjatur që po mundohet të rrezikojë gjithçka që …

Më shumë...

KMDLNj ka kërkuar nga deputetët që të përmbahen nga dhuna

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të përmbahen nga dhuna dhe fjalori i dhunshëm. Përmes një njoftimi për media Këshilli ka vlerësuar se në rrethana të tensionimit të skajshëm të situatës e që është para shpërthimit të …

Më shumë...

Deputetët e Vetëvendosjes po arrestohen me urdhra politikë nga Qeveria

Dardan Sejdiu

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu, ka shkruar se deputetët e Vetëvendosjes po arrestohen me urdhra politikë të dhënë nga Qeveria e kriminalizuar dhe e korruptuar. Ai këto komente i ka bërë pas arrestimit të deputetit të Vetëvendosjes, Driton Çaushi, i cili paraprakisht hodhi gaz lotsjellës në mbledhjen e Komisionit …

Më shumë...

AAK: Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme ka proceduar një “bombë të kurdisur”

AAK

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës konsideron se  Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme ka bërë një gabim, sepse ka proceduar një “bombë të kurdisur” për të ardhmen e Kosovës. Sipas GP të AAK-së, Neni 2 i kësaj marrëveshje, nuk do të thotë asgjë për të ardhmen e …

Më shumë...

Policia e Shtetit në Shqipëri i ka kërkuar PD-së të ndalë luftën e përditshme politike kundër punës policisë

Policia e Shtetit në Shqipëri bën të ditur se persona me rekorde kriminale do të marrin pjesë në protestën e opozitës

Policia e Shtetit në Shqipëri i ka kërkuar Partisë Demokratike që të ndalë “luftën e përditshme politike kundër punës dhe rezultateve të saj”. “Në respekt të opinionit publik, por edhe punës së pakursyer të trupës policore, rikujtojmë se politika nuk bëhet duke sulmuar policinë, por duke mbështetur përpjekjet e saj …

Më shumë...

OKB-ja ka bërë thirrje sot për një armëpushim urgjent humanitar, në Halep të Sirisë

OKB-ja

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje sot për një armëpushim urgjent humanitar, në Halep të Sirisë, në të cilin, konsiderohet se dy milionë banorë janë lënë pa qasje në ujë të pijshëm dhe në  rrymë elektrike pas sulmeve të forcave assadiste dhe ruse që goditën infrastrukturën civile javën …

Më shumë...

Erdogan: Turqia po e fillon një periudhë shumë të ndryshme në marrëdhëniet me Rusinë

Erdogan - Putin

Kryetari turk, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se Turqia po e fillon “një periudhë shumë të ndryshme në marrëdhëniet me Rusinë dhe se bashkëpunimi në mes të dy vendeve mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve rajonale”. Erdogani ka bërë këtë deklaratë në Shën Petersburg të Rusisë para takimit me …

Më shumë...

Me 6 vota pro, Komisioni për Punë të Jashtme ka miratuar projektligjin e Qeverisë për demarkacionin

Me 6 vota pro, Komisioni për Punë të Jashtme ka miratuar projektligjin e Qeverisë për demarkacionin

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, i cili ka shqyrtuar  Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror mes Kosovës dhe Malit të Zi, është hedhur tym lotsjellës. Pas miratimit të projektligjit për demarkacionin me 6 vota për,  deputeti i Vetëvendosjes, Driton Çaushi ka hedhur gaz  lotsjellës në …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka marrë urdhër dhe ka arrestuar deputetin e Vetëvendosjes, Driton Çaushi

Policia e Kosovës ka marrë urdhër dhe ka arrestuar deputetin e Vetëvendosjes, Driton Çaushi

Për shkak të hedhjes së tymit lotsjellës, në sallën ku Komisioni për Punë të Jashtme po mbante mbledhjen, dhe ku po debatohej lidhur me demarkacionin e vendit tonë me Malin e Zi, Policia e Kosovës ka marrë urdhër dhe e ka arrestuar deputetin e Vetëvendosjes, Driton Çaushi. Vetëvendosja ka paralajmëruar …

Më shumë...

E godasin me gurë ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, në Prishtinë

E godasin me gurë ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, në Prishtinë

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, në Prishtinë, sot është sulmuar nga disa persona deri tani të panjohur. Sulmi ka ndodhur në të njëjtën kohë kur ishte duke u mbajtur mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme, në të cilën po  shqyrtohej Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për kufirin mes  Kosovës …

Më shumë...

Rikthehet tymi lotsjellës në ambientet e Kuvendit

Rikthehet tymi lotsjellës në ambientet e Kuvendit

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, i cili sot po shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror mes Kosovës dhe Malit të Zi, sërish është hedhur tym lotsjellës . Gjatë mbledhjes së Komisionit për Punë të Jashtme u hodh përsëri gaz lotsjellës, të cilin thuhet se …

Më shumë...

Projektligji për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi duhet të hidhet poshtë

Projektligji për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi duhet të hidhet poshtë

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, i cili sot po shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror mes Kosovës dhe Malit të Zi, është kërkuar që projektligji të kthehet në Qeveri. Kemi një peticion me 200 mijë nënshkrime dhe nuk guxojmë ta anashkalojmë këtë vullnet të …

Më shumë...

Edhe protesta e dytë e disa OJQ-ve në Prishtinë ka dështuar

Edhe protesta e dytë e disa OJQ-ve në Prishtinë ka dështuar

Protesta e dytë me radhë, e organizuar nga disa OJQ dhe e përkrahur verbalisht nga Lëvizja “Vetëvendosje” ka dështuar. Dhjetëra  protestues  kanë hedhur parulla kundër asaj që ata e quajnë, afera “Pronto II” e inskenuar, e instruktuar nga EULEX-i dhe nga një segment i UDB-së që vepron legalisht në Kosovë. …

Më shumë...

Ismet Azizi: Serbizimi në trojet shqiptare, përmes “hoxhallarëve” serbë e rusë

Ismet Azizi: Serbizimi në trojet shqiptare, përmes “hoxhallarëve” serbë e rusë

Si erdhi deri te hapja e shkollës serbe, në të cilën emri “Medrese” në mënyrë më djallëzore përdoret për mashtrimin e popujve joserbë, mbi të gjitha shqiptarëve jashtë Kosovës së sotme? Kur në vitin 1912, Serbia e okupoi Kosovën dhe Sanxhakun, autoritetet e atëhershme serbe morën qëndrim se shkollimi i …

Më shumë...