Ahmet Qeriqi

Umit Dundar: Falë bashkëpunimit të popullit me ushtrinë gjendja është stabilizuar

Umit Dunadar: Falë bashkëpunimit të popullit me ushtrinë gjendja është stabilizuar

Ushtruesi i detyrës i Komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Turqisë, Umit Dundar, në një konferencë për gazetarë, në Ankara,  ka bërë të ditur se deri tani dihet se janë vrarë 104 persona që kanë bërë përpjekje për grusht shtet, ndërsa gjatë përleshjeve janë vrarë edhe shumë qytetarë …

Më shumë...

Tetë ushtarakë turq kërkojnë azil politik në Greqi

Tetë ushtarakë turq kërkojnë azil politik në Greqi

Një helikopter turk i tipit “Black Hawk” pasi ka hyrë në zonën ajrore të Greqisë ka kërkuar leje për ulje dhe është ulur i shoqëruar nga avionë ushtarakë grekë F-16 në qytetin e Aleksandrupolit në lindje të vendit, pranë kufirit greko-turk. Në bordin e tij ndodheshin tetë persona, prej të …

Më shumë...

Binali Jildirim zotohet se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë

Binali Jildirim zotohet se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë

Kryeministri i Turqisë, Binali Jildirim duke folur për situatën në të cilën po kalon Turqia dhe populli i saj, ka deklaruar se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë. Ne treguam se kemi mjaft përvojë për t i ruajtur institucionet demokratike dhe po ashtu jemi të bindur se demokracia është …

Më shumë...

Zhvillimet e fundit në Turqi pas përpjekjeve për grusht shtet

Zhvillimet e fundit në Turqi pas përpjekjeve për grusht shtet

Në Turqi kanë vazhduar operacionet e sigurisë, pas përpjekjes për grusht shtet ushtarak të dështuar, me ç’rast janë vrarë qindra dhe plagosur më se një mijë të tjerë. Edhe pse situata duket se është stabilizuar, kryetari i Turiqisë Rexhep Tajip Erdogan ka postuar një mesazh në rrjetin Twitter, ku kërkon …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Vullneti i qytetarëve turq ishte më i fuqishëm se tanket në rrugët e Stambollit

Erdogan Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi me vëmendje ka përcjellë zhvillimet e së premtes mbrëma në Turqi, kur një fraksion ushtarak ka bërë përpjekje të bënte grusht shtet. Ai ka theksuar se vullneti i qytetarëve ishte më i fuqishëm se tanket dhe se kjo gjë tregon se demokracia nuk sfidohet dot. …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli përgëzon Kuvendin e Madh turk për kthimin e rendit dhe ligjit në Turqi

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për ngjarjet në Turqi, ku dhjetëra qytetarë mbetën të vdekur dhe të plagosur. Ai ka përshëndetur qëndrimin unik të pozitës dhe opozitës në Ankara përkitazi me ngjarjet.  “Përgëzojmë Kuvendin e Madh popullor dhe institucionet e …

Më shumë...

Kryetarët e shteteve të botës përkrahin Erdoganin dhe demokracinë në Turqi

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Shtëpia e Bardhë bëri me dije se kryetari amerikan, Barack Obama dhe Sekretari i Shtetit John Kerry janë të një mendje, se palët në Turqi duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Amerika ndjek me shqetësimin më të madh ngjarjet në Turqi”, ishte deklarata e Kerrit. Ministri i …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Pas dështimit të grusht shtetit  në Turqi  edhe kryeministri i Shqipërisë ka  mbështetur kthimin e gjendjes kushtetuese në këtë shtet mik. Rama është shprehur i  lumtur për popullin vëlla të Turqisë dhe mikun e çmuar,  kryetarin, Erdogan për daljen me sukses të plotë nga një natë tejet e vështirë.

Më shumë...

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Pas përpjekjeve për grusht shtet në Turqi gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës në me një deklaratë për medie të Ambasadës së  Turqisë në Prishtinë, thuhet: Ngjarjet në Turqi janë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur. Me një unitet dhe solidaritet populli ynë është …

Më shumë...

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën e ndarjes së mjeteve për skemat pensionale

Pensionistët

Menaxhimi i skemave pensionale vazhdon të mbetet sfidë për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Ministria gjatë vitit të kaluar ka arritur marrëveshje me disa institucione për shkëmbim informatash rreth përfituesve të skemave sociale dhe atyre pensionale, megjithatë Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën …

Më shumë...

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, ku do të bëhet shpalosja e programit, si dhe zgjedhja e kryetarit dhe Këshillit Nismëtar të kësaj lëvizje. Po ashtu, do të promovohet edhe libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, Ideatori i Lëvizjes për Shqipërinë e Bashkuar, Tahir Veliu ka thënë …

Më shumë...

Forcat e Armatosura turke nuk ishin të përfshira në grushtin e shtetit, por vetëm një segment i tyre

Forcat e Armatosura turke

Ende nuk ka të dhëna zyrtare për ata që e kanë udhëhequr  përpjekjen për grusht shteti  në Turqi, dhe cila është mbështetja që gëzon në radhët e ushtrisë. Megjithatë, në një deklaratë, Ministria e Jashtme u kujdes të ndajë pjesëmarrësit në grusht me pjesën tjetër të ushtrisë. “Forcat e Armatosura …

Më shumë...

Disidenti Fethullah Gylen ka mohuar të ketë lidhje me grusht shtetin në Turqi

Qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e qartë se çfarë po ndodhë në Ankara. Mbi 750 ushtarë pjesëmarrës në

Disidenti i njohur i Turqisë, Fethullah Gylen, për  të cilin kryetari  i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se qëndron prapa grusht shtetit, e ka mohuar një veprim të tillë. Organizata që ai e drejton është deklaruar kundër grusht shtetit dhe kundër përfshirjes së ushtrisë në politikat e Turqisë. “Fethullah …

Më shumë...

Ka dështuar grusht shteti në Turqi

Ka dështuar grusht shteti në Turqi

Qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e qartë se çfarë po ndodhë në Ankara. Mbi 750 ushtarë pjesëmarrës në grushtin e shtetit janë arrestuar, ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën nga përleshjet është 60. Forcat qeveritare kanë përdorur avionët luftarakë F-16 …

Më shumë...

Erdogan: Përpjekja e një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste nuk do të lihet pa u ndëshkuar

Erdogan: Përpjekja e një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste nuk do të lihet pa u ndëshkuar

Turqia u përball me përpjekje  për grusht shteti, por që dështoi, falë mbështetjes së popullit, i cili i doli zot demokracisë dhe të ardhmes së vendit. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se nisma e tentativës së një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste – FETÖ brenda Forcave të Armatosura nuk do …

Më shumë...