Brickos

Ahmet Qeriqi

Në një intervistë për Al Xhazira, akademiku i njohur boshnjak, Esad Durakoviq parasheh një të ardhme të kobshme

Në një intervistë për Al Xhazira, akademiku i njohur boshnjak, Esad Durakoviq parasheh një të ardhme të kobshme

Akademiku i mirënjohur boshnjak, intelektuali i njohur Esad Durakoviq  në intervistën e tij për Al-Xhazira, ka konstatuar se  “Sot botën perëndimore po e drejtojnë korporatat e fuqishme kapitaliste, sistemet e forta bankare, të cilët edhe fitimin e kanë paraparë për “hyjnitë e tyre”, kështu që edhe shoqëria perëndimore ka rënë …

Më shumë...

Dy ditë para takimit me Lulëzim Bashën, Edi Rama ka sqaruar negociatat e reformës në drejtësi

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke  folur për negociatat e reformës në drejtësi, thotë se bisedimet e tilla nuk duket të jenë të lehta, por ka shtuar se ai  ka vullnet për kompromis. “Me dy kushte, e para nuk ka kompromis mbi shtyllën themelore të reformës që është hedhja në …

Më shumë...

Me rastin e fillimit të muajit të agjërimit, Myftiu Naim Tërnava mban takim me gazetarë dhe jep një mesazh urimi

Mr. Naim Tërnava

Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se nesër, më 5 qershor 2016, me rastin e fillimit të muajit të agjërimit, Myftiu i Kosovës, mr. Naim Tërnava, në orën 11:00, në selinë e Kryesisë së BIK, u drejtohet besimtarëve dhe popullit të Kosovës me një  mesazh urimi, në ambientet …

Më shumë...

Haradinaj: Kufiri me Malin e Zi do të kthehet në Çakorr, ASK-ja vetëm sipas Kushtetutës

Ramush Haradinaj

Në një takim të Degës së AAK-së, në Vushtrri,  ku ishte i pranishëm edhe kryetari i kësaj partie Ramush Haradinaj, si dhe anëtarë tjerë të kryesisë qendrore, kanë aderuar rreth 150 anëtarë të rinj. Në fjalën e tij me këtë rast,  Haradinaj  AAK-në  e quajti subjektin më të fortë se …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kuvendi nuk do ta sfidojë të ardhmen euroatlantike për çështje të interesave politike të opozitës

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka thënë se edhe procesi i bisedimeve Kosovë – Serbi të kalojë në një fazë të tjetër përmbyllëse që do të garantohej nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO.  aI ka bërë me dije …

Më shumë...

Mehmet Musa: Shteti, 34 vjet më parë i vrau babanë, Jusuf Gërvallën, sot po përpiqet t’ ia vrasë të bijën, Donikën

Donika Gervalla

“Në ballë të këtij populli dhe te këmbët e tij, flijimi dhe vdekja për realizimin e aspiratave te tij do te na vijë si përjetimi me i bukur dhe fisnik në gjithë jetën dhe s`do te ketë forcë që tç na ndalë  në rrugën tonë të ndritshme”. (Jusuf Gervalla)   …

Më shumë...

Nazmi Sfishta, këngëtar në grupin Aurora, jep dorëheqje nga Ministria e Kulturës dhe nga LDK-ja

Nazmi Sfishta, këngëtar në grupin Aurora, jep dorëheqje nga Ministria e Kulturës dhe nga LDK-ja

Në dorëheqjen e tij nga Ministria e Kulturës dhe nga LDK-ja së bashku me grupin “Aurora” Nazmi Sfishta, këngëtar i këtij  grupi ka shkruar: Vërtet kjo jetë është sprovë. Të gabosh është njerëzore por të falesh është hyjnore.  Nuk dua të ngritëm duke i shpalosur gabimet e të tjerëve. Teoria …

Më shumë...

Në 15-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Labinot Krasniqi, Elmi Hoti dhe Visar Krasniqi

UCK

Në 15-vjetorin e rënies heroike  përkujtohen dëshmorët: Labinot Krasniqi, Elmi Hoti dhe Visar Krasniqi, luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, të cilët kanë rënë në qershor të vitit 2001 në Betejën e Mateçit. Akademia mbahet më 6 qershor 2016, në orën 17.00, në Amfiteatrin e Shkollës Amerikane, në kompleksin e Pallatit …

Më shumë...

Ismet Azizi: Salih Uglla, lahutar legjendar i Peshterit

Ismet Azizi: Salih Uglla, lahutar legjendar i Peshterit

Eposi shqiptar i kreshnikeve, siç del edhe nga kuptimi që ka marre fjala kreshnik , është një epos heroik. Fryma heroike e përshkon atë fund e krye ; me brumë heroik është ngjizur çdo strukturë e mikrostrukturë e tij.  Veçse këtu heroizmi nuk del si diçka e jashtme, si vetëmburrjes …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: MSA-ja vendet e reja të punës dhe mungesa e kuadrit profesional

Mr. Lulzim A. Beqiri

Marrëveshja për Stabilizim dhe Asocim ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës , e ka bërë Republikën e Kosovës pjesë të një tregu mbi 500 milion konsumatorësh , çka edhe do të rrisë mundësinë e investimeve të huaja, po ashtu edhe krijim i vendeve të reja të punës. Me vetë faktin që …

Më shumë...

Po mbahet takimi i përbashkët e kabineteve qeveritare të Kosovës dhe Shqipërisë

Analizohet dhe shqyrtohet bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e ekonomisë

Anëtarët e kabinetit qeveritar të Shqipërisë, në krye me kryeministrin Edi Rama po qëndrojnë në Prishtinë. Ai u prit nga kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Për nder të delegacionit nga Shqipëria u rreshtua Garda e nderit e banda muzikore e FSK –së ekzekutoi himnet e dy vendeve. Më pas dy …

Më shumë...

Gani Geci dënohet 4 vjet burg për vrasje të rëndë, gjysmën e dënimit e ka mbajtur në arrest shtëpiak

Gani Geci

Drejtësia që ndan EULEX-i  në Kosovë, shënon edhe një shembull karakteristik, selektiv të dënimeve. Trupi gjykues ka shpallur fajtor dhe ka dënuar Gani Gecin 4 vjet e 6 muaj burgim për veprën penale të cilësuar si vrasje e rëndë e kryer,  në muajin gusht të vitit 2014. Me këtë vendim, …

Më shumë...

AKP dhe Policia e Kosovës i kanë vënë drynin Hotelit Victory

AKP dhe Policia e Kosovës i kanë vënë drynin Hotelit Victory

Agjencia e ashtuquajtur e Privatizimit  të Kosovës, (e cila kontrollohet nga mafia shtetërore) dhe Policia e Kosovës i kanë vënë drynin, Hotelit Victory, në Prishtinë. Aksioni i nisur në orën 9.00 nga Policia e Kosovës dhe Agjencia Kosovare e Privatizimit ka përfunduar me mbylljen e objektit. Vajza e pronarit, Leonora …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një monografi për lakmi

(Ismail Muharremi: Fushëkosova në shtjellën e mbijetesës, 1878 – 1999, botim “Artini”, 2015)

(Ismail Muharremi: Fushëkosova në shtjellën e mbijetesës, 1878 – 1999, botim “Artini”, 2015) Që në Parathënie autori skicon përmbajtjen e monografisë për Fushëkosovën, si vendbanim, si bashkësi shoqëroro-politike (komunë), me rrethinën e ngushtë, si qendër e destruksionit të nacionalizmit të shfrenuar serb; zhvillimet e ngjarjeve të bujshme gjatë kohës, pësimet …

Më shumë...

Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Kajros për “Rinovimin e diskursit kulturor”

Adem Demaçi

(Adem Demaçi, pionier i rinovimit dhe reformimit në Kosovë) Me pjesëmarrjen e 140 studiuesve, mendimtarëve dhe politikanëve nga 17 vendeve arabe dhe evropiane, organizuar nga Këshilli i Lartë i Kulturës në Kajro, në mesin e tyre edhe Kosova ishte pjesëmarrëse. Ky organizim ka zgjat tri ditë, ku morën pjesë një …

Më shumë...

Karman: Nëse duhet të ndalohet Shteti Islamik, duhet të ndalohet edhe kryetari i Sirisë, Bashar al-Assad

Karman: Nëse duhet të ndalohet Shteti Islamik, duhet të ndalohet edhe kryetari i Sirisë, Bashar al-Assad

Nobelistja nga Jemeni, Tavkul Karman, thotë për Radion-Evropa e Lirë, se është pikërisht diktatura ajo që çon në korrupsion, në zhvillim të dobët dhe në mbështetje për dijetarët e këqij, të cilët e interpretojnë keq Islamin apo fetë e tjera. Kundër terrorizmit mund të luftohet vetëm me ndalimin e diktaturës …

Më shumë...