vipa
driloni com
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Turqisë, Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës
Masakra e Srebrenicës

Kryetari i Turqisë, Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka fajësuar Holandën për masakrën e verës së  vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës. Gjatë një fjalimi televiziv Erdogan ka thënë se “karakteri” i Holandës ishte “thyer” nga masakra, e cila vlerësohet si më e keqja që prej Luftës së Dytë Botërore. Erdogan iu referua vrasjes së rreth 8 mijë burrave dhe djemve myslimanë, nga forcat serbe të Bosnjës, në qytetin e Srebrenicës, ku paqeruajtësit holandezë të OKB-së, kishin dështuar që të ndalnin masakrën, edhe pse e kishin marrë në mbrojtje popullatën civile të atij qyteti.

Kontrolloni gjithashtu

Në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”, në Lypjan, u përurua libri, “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”

Në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”, në Lypjan, u përurua libri, “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”

Sot në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”  në Lypjan, është përuruar libri: “Januz Bajçica me ...