Gjykata Themelore

Familjarët e viktimave kërkojnë që Gjykata Speciale të merret me krimet serbe kundër shqiptarëve

Disa familjarë të viktimave kërkojnë që Gjykata Speciale të merret më krimet e forcave serbe në Kosovë. Një kërkesë e tillë është dorëzuar në Kuvendin e Kosovës ku kërkohet që deputetët të ndryshojnë Ligjin e Speciales dhe ta kushtëzojnë dialogun me Serbinë deri sa kjo e fundit të bashkëpunojë më këtë institucion të drejtësisë të themeluar nga autoritet e vendit. Këtë kërkesë e kanë parashtruar familjarët e të masakruarve në Abri, Rezallë, Reçak, Hallaq të cilët i drejtohen kryetarit të Kuvendit, kryeministrit dhe kryetarit të Kosovës. Ata janë të zhgënjyer me UNMIK-un dhe EULEX-in e akoma më shumë janë të pakënaqur më institucionet vendore të cilat e kanë votuar Gjykatën Speciale për t’i përndjekur luftëtarët e UÇK-së, ndërsa për të masakruarit shqiptarë vazhdojnë të heshtin e të mos kërkojnë drejtësi. Një kërkesë të ngjashme para disa muajsh e ka bërë edhe shoqata “Familja dhe Shpresa” nga Klina.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …