Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Veteranët kërkojnë që Gjykata Speciale të merret edhe me krimet serbe në Kosovë

Veteranët e UÇK-së presin që gjatë javës të mbahet një seancë për ndryshimin e Ligjit lidhur me Gjykatën Speciale, por Kryesia e Kuvendit ende  nuk ka pranuar asnjë material me të cilin kërkohet që të rishqyrtohet këtij ligji. Nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti nuk ka asnjë informatë për këtë çështje. Përderisa nuk ka ardhur asnjë material për t’u diskutuar në Kryesi, nuk di çka të them”, ka saktësuar. Thirrja e një seance të tillë varet nga analizat që bëhen për nevojën e ndryshimeve në atë ligj. Krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës thonë se kanë marr premtime se javën e ardhshme në Kuvend do të trajtohet çështja e ndryshimit të Ligjit  për Gjykatën Speciale.  Veteranët kërkojnë që Gjykata Speciale të merret edhe me krimet serbe në Kosovë.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …