Ahmet Qeriqi

Thaçi: Dështimi i Demarkacionit rrezikon liberalizimin dhe të ardhmen evropiane të Kosovës

Hashim Thaci

Kryetari Thaçi, konsideron se dështimi i demarkacionit me Malin e Zi rrezikon liberalizimin dhe të ardhmen evropiane të Kosovës. Ai i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi nënkupton konsolidim dhe forcim të mëtutjeshëm të shtetit tonë, por edhe perspektivë të sigurt euro-atlantike. …

Më shumë...

Konjufca: Opozita vazhdon ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe

Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Shefi i grupit parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se partitë opozitare do të vazhdojnë edhe më tutje ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe. Ai i ka deklaruar gazetës Epoka e Re se organizimi i opozitës për ta kundërshtuar këtë asociacion dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese …

Më shumë...

Sot mbahet tryezë për të diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

 Sot mbahet një tryezë për të diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi. Në këtë tryezë pritet të marrin pjesë përfaqësues të koalicionit qeveritarë dhe subjekteve opozitare pritet t’i ballafaqojnë argumentet dhe kundër-argumentet lidhur me demarkacionin. Tryeza është organizuar nga Shoqata e Malazezëve të Kosovës, me përkrahje të Friedrich Ebert …

Më shumë...

Basha dhe PD-ja prishin marrëveshjen për Reformën në Drejtësi

Salih Berisha dhe Lulzim Basha

Mbrëmë PD-ja ka rrëzuar marrëveshjen e arritur me ndërmjetësimin e komisionerit të Zgjerimit, Johanes Hahn për draftin final të ndryshimeve kushtetuese të Reformës në Drejtësi. Partia Demokratike kërkoi të rinegociohej për Këshillin e Prokurorisë dhe Këshillin e Lartë të Gjyqësorit, gjë që nuk u pranua nga Partia Socialiste. Ndërkohë gjatë …

Më shumë...

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar kundër shkeljes së marrëveshjes për reformën nga PD-ja

Ambasadori Lu përshëndet miratimin e Reformës për Drejtësi

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka reaguar për shkeljen e marrëveshjes për reformën nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ambasadori Lu  është e zhgënjyer dhe vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re …

Më shumë...

Thaçi shpreh dhembje e keqardhje për 14 serbët e Grackës së Lypjanit të vrarë 17 vjet më parë, në rrethana ende misterioze

Thaçi shpreh dhembje e keqardhje për 14 serbët e Grackës së Lypjanit të vrarë 17 vjet më parë, në rrethana ende misterioze

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur kurora lulesh te Pllaka e 14 serbëve të vrarë 17 vjet më parë, në fshatin Grackë të Lypjanit. Ai veprën e ka quajtur  akt kriminal, veprim jo vetëm kundër viktimave,  që sopas tij kishin qenë  duke punuar në arë, por edhe akt kundër …

Më shumë...

Isa Mustafa: Demarkacioni me Malin e Zi dhe pavarësia e Kosovës nuk ndyshojnë

Isa Mustafa

Kryeministri Mustafa ka deklaruar se nuk ka hapësirë për një marrëveshje të re për demarkacionin, ashtu sikur  nuk ka as hapësirë për shpallje të re të Pavarësisë së Kosovës. Ai ka thënë se në tryezën e 3 gushtit për demarkacionin do të ofrohen mendime nga fusha të ndryshme profesionale, politike …

Më shumë...

Pozita dhe opozita në Shqipëri kanë mbyllur me sukses negociatat lidhur me “Reformën në drejtësi”

Pozita dhe opozita në Shqipëri kanë mbyllur me sukses negociatat lidhur me “Reformën në drejtësi”

Pozita dhe opozita në Shqipëri, pas shumë mosmarrëveshjeve e qëndrimeve të kundërta, kanë rënë dakord dhe kanë mbyllur me sukses negociatat e stërzgjatura lidhur me “Reformën në drejtësi”. Konsensusi është arritur në bazë të një formulimi të Komisionerit Johannes Hahn, i cili ka dhënë edhe formulimin përfundimtar të arritjes së …

Më shumë...

Prof Miller: Kosova juridikisht ka të drejtë të vendoset në listën e OKB-së si shtet sovran

Këshilli i Sigurimit

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme kanë zhvilluar një takim me Dekanin, Prof. Dr. Adrien Wing dhe ligjëruesin Prof. Nathan Miller nga Universiteti i Iowas. Në këtë takim anëtarët e Komisionit parlamentar kanë kërkuar nga profesorët që Kosova të merr asistenca nga ky universitet. Prof Miller, në adresimin e …

Më shumë...

Apeli me nënshkrimet e 20 intelektualëve të njohur shqiptarë për “Reformën në drejtësi”

Apeli me nënshkrimet e 20 intelektualëve të njohur shqiptarë për “Reformën në drejtësi”

Gazeta Dita ka botuar apelin me nënshkrimet e 20 intelektualëve të njohur shqiptarë, në mesin e tyre Dritëro Agolli dhe Ismail Kadare, të cilët kërkojnë që “Reforma për drejtësinë” të aprovohet në të mirë të vendit dhe të së ardhmes. Në apel thuhet: Të nderuar deputetë të Kuvendit të Shqipërisë! …

Më shumë...

Obama dhe Erdogan kanë biseduar për ekstradimin e mundshëm të Gylenit në Turqi

Gylen

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar zyrtarisht se kryetari i Turqisë, Erdoğan dhe kryetari  amerikan Obama kanë biseduar për ekstradimin e mundshëm të Fetullah Gulenit, liderit të organizatës FETO. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, njoftoi se kërkesa zyrtare në lidhje me ekstradimin e liderit të organizatës ka arritur tek …

Më shumë...

Vuçiq: Nuk është lehtë për shqiptarët që në këtë moment ta zbatojnë marrëveshjen për AKS-në

Aleksandar Vucic

Pas takimit me shefen e BE-së, Federika Mogherini, kryeministri i Serbisë, Aleksadër Vuçiq ka thënë për mediet se me shqiptarët e Kosovës do të jetojmë gjatë njëmijë vjetëve të ardhshëm dhe për këtë arsye duhet të bashkëpunojmë në dobi të të dy palëve, të gjejmë kornizën më të mirë të …

Më shumë...

Donald Trump edhe zyrtarisht kandidat i republikanëve për kryetar të Amerikës

Donald Trump

Delegatët e Konventës së Republikanëve në Clevalend-Ohio, kanë votuar me 1267 vota, për ta nominuar zyrtarisht Donald Trumpin si kandidatin e partisë së tyre për President të SHBA-së. Pas votimit nga shumica e shteteve pjesëmarrëse, në fund ka qenë shteti i Nju Jorkut, që nëpërmjet djalit të Trumpit, Donald Trump …

Më shumë...

Gjenerali me origjinë shqiptare paralajmëroi Erdoganin për rrezikun që i kërcënohej

Gjenerali me origjinë shqiptare paralajmëroi Erdoganin për rrezikun që i kërcënohej

Komandanti i ushtrisë së parë, Gjenerali i Përgjithshëm, Umit Dunda me prejardhje shqiptare nga Ferizaj i Kosovës, disa çaste para grusht shtetit, e ka paralajmëruar kryetarin e  Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, lidhur me sulmin që i kërcënohej për jetë. Ai kishte thënë që mos të shkonte në Ankara por në …

Më shumë...

Komisioni amerikan dhe BE-ja: Të papranueshme dy kërkesat e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetarët e tri partive politike vendosën të rinisnin negociatat mes ekspertëve për të gjetur një marrëveshje për reformën në drejtësi, por këto negociata po bëhen pa praninë e ekspertëve ndërkombëtarë. Top Channel ka mësuar se, përfaqësuesit e Komisionit amerikan të Drejtësisë dhe Bashkimit Europian nuk do të rikthehen më në …

Më shumë...

Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak

Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak

Oficerët turq,  itharë të organizatës FETO/PDY, gjatë përpjekjeve për grusht shtet të premten e kaluar, i kanë koordinuar veprimet përmes aplikacionit mobil, WhatsApp. Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak, ka bërë të ditur Agjencia “Anadolu” e Turqisë.  Bisedat të cilat …

Më shumë...