Ahmet Qeriqi

Binali Yildirim: Një grup ushtarakësh jashtë zinxhirit komandues ndërmori nismën për grusht shtet

Binali Yildirim

Kryeministri Binali Jëlldërëm, në vlerësimin e parë që i bëri ngjarjes tha se një grup ushtarakësh jashtë zinxhirit komandues ndërmori nismën për tentativë (për grusht shteti), por qeveria,- shtoi ai,- nuk ka do ta lejojë një gjë të tillë. “Populli ynë ta ketë të qartë se nuk do të lejohet …

Më shumë...

Erdogan: Ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit do të paguajnë çmimin e merituar

Erdogan: Ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit do të paguajnë çmimin e merituar

Kryetari i Turqisë, Erdogan gjatë një paraqitjeje në publik ka thënë se do të rikthehet situata në kontroll dhe do të vazhdojnë me ndërtimin e institucioneve demokratike. Ai ka thënë se ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit e zbatuesit e tij do të paguajnë çmimin e merituar. …

Më shumë...

Gjendja tejet e tensionuar në Turqi, Erdogan thërret qytetarët të dalin në rrugë kundër ushtrisë

Gjendja tejet e tensionuar në Turqi, Erdogan thërret qytetarët të dalin në rrugë kundër ushtrisë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan në paraqitjen e parë publike  pas grusht shtetit ushtarak, ka thirrur qytetarët që të dalin në rrugë për të protestuar kundër ushtrisë, e cila po bën përpjekje për t’i ndërprerë proceset demokratike në vend.  Ndërkohë një burim jo zyrtar brenda Bashkimit Evropian ka bërë …

Më shumë...

Binali Yildirim: Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shtet, në Turqi

Binali Yildirim: Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shteti, në Turqi

Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shtet, në Turqi, kështu ka deklaruar për opinionin kryeministri turk, Binali Yildirim, pas raportimeve se avionë luftarakë dhe helikopterë kanë fluturuar shumë ulët mbi Ankara dhe Stamboll. Ushtria turke ka publikuar një deklaratë, sipas së cilës theksohet se ata …

Më shumë...

Arbitron, Donald Lu: Rama dhe Basha nuk do të largohen nga salla e takimit derisa të arrijnë një zgjidhje

Donald Lu

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Donald Lu ka kritikuar klasën politike shqiptare në lidhje me reformën në drejtësi, por ka dhënë edhe një propozim të fundit për zgjidhjen e ngërçit. Në një deklaratë për shtyp nga selia diplomatike amerikane, Lu ka shigjetuar si pozitën ashtu dhe opozitën duke …

Më shumë...

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk shkonte në xhami, konsumonte drogë e alkool

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk shkonte në xhami, konsumonte drogë e alkool

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk ishte “xhihadist” dhe nuk respektoi asnjë rregull të fesë Islame, ka thënë  për Daily Mail, Valid Hamu, kushëri i gruas së Bouhlelit, Hajer Khalfallah 31-vjeçari që vrau 84 persona në Nice derisa po festonin Ditën e Bastijës, hante mish derri dhe konsumonte drogë e alkool. …

Më shumë...

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka shprehur dhimbje për sulmin në Nicë të Francës

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka shprehur dhimbje të thellë për sulmin që ka ndodhur në Nicë të Francës, ku nga një sulm me kamion  kanë humbur jetën 84 persona. “Në emër të Lëvizjes Vetëvendosje! shpreh dhembjen dhe keqardhjen e thellë për sulmin e mbrëmjes së 14 korrikut në Nicë të …

Më shumë...

Në Tiranë u përurua libri: “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë…” i publicistit, Faton Mehmetaj

Në Tiranë u përurua libri: “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë...” i publicistit, Faton Mehmetaj

Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar, në sallën e UNESCO-s, në Tiranë,  u përurua Libri: “Prijës fetarë dhe shpirtërorë shqiptarë- bashkëjetesa ndërfetare dhe kontributi  tyre kombëtar” i publicistit dhe analistit të mirënjohur, Faton Mehmetaj. Gjatë promovimit u lexua dhe fjala e Drejtorit të Muzeut Historik Kombëtar, z. Melsi Labi ku …

Më shumë...

SHSKUK: Njoftim lidhur me rastin “stenta”

Ndërtimi i spitalit kirurgjik-pediatrik në Prishtinë nuk pritet të përfundojë deri në vitin 2020

Me vendimin e drejtorit të QKUK-së, Curr Gjocaj, sot janë suspenduar drejtori i Kardiologjisë në QKUK, Gani Bajraktari dhe drejtori rajonal i Spitalit të Mitrovicës, Mirdit Strana. Ata akuzohen si të dyshimtë për rastin “stenta”. Zyra e drejtorit të përgjithshëm e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) njofton se …

Më shumë...

Seanca e radhës e Kuvendit mbahet më 4 gusht

Kuvendi i Kosoves

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, kryesuar nga kryekuvendari, Kadri Veseli, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën përcaktoi rendin e ditës për seancën plenare të Kuvendit, e cila do të mbahet më 4 gusht. Në këtë seancë, pas deklarimeve jashtë rendit të ditës dhe pyetjeve parlamentare, do të shqyrtohet …

Më shumë...

Kadri Veseli: Kemi vendosur që në të gjitha strukturat e PDK-së, përfaqësimi i grave të jetë 40%

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka prezantuar në konferencë për media vendimet e fundit të Kryesisë së PDK-së, për fuqizimin e rolit të gruas dhe vazhdimin e fuqizimit të partisë me kuadro të reja. “Kemi vendosur që në të gjitha strukturat e PDK-së, përfaqësimi i grave të …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës prezantoi projektin e Autostradës së tretë në Kosovë, Prishtinë – Gjilan – Konҫul, R 7.1

Ministria e Infrastrukturës prezantoi projektin e Autostradës së tretë në Kosovë, Prishtinë – Gjilan - Konҫul, R 7.1

Sot, Ministria e Infrastrukturës prezantoi projektin e Autostradës së tretë në Kosovë, Prishtinë – Gjilan  – Konçul, R 7.1. Lidhur me rëndësinë e kësaj autostrade, Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, theksoi: “Është kënqësi për mua që të ju drejtohem në këtë takim të rëndësishëm në të cilin po shpalosim disa …

Më shumë...

NISMA: Sulmi në Nicë të Francës, është sulm barbar i drejtuar kundër jetës së njerëzve të pafajshëm

NISMA: Sulmi në Nicë të Francës, është sulm barbar i drejtuar kundër jetës së njerëzve të pafajshëm

NISMA për Kosovën vlerëson se sulmi në Nicë të Francës, është sulm barbar i drejtuar kundër jetës së njerëzve të pafajshëm, kundër vlerave njerëzore dhe evropiane, kundër lirisë, demokracisë dhe projekteve te qytetarisë Evropiane për paqë globale. Në këtë ditë të rëndë për qytetarët e Nicës e të Evropës, qytetarët …

Më shumë...

AAK-Deçan: Bajram Gecaj me shokë po manipulojnë opinionin lidhur me demarkacionin

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Me një kumtesë për media, dega e  AAK-së në Deçan, ka kundërshtuar Marrëveshjen e  Demarkacionit duke akuzuar me këtë qeveritarët e vendit. Në kumtesë thuhet  se kryetari i ndjerë, Ibrahim Rugova dhe emri i tij, nuk mbrohen nga disa matrapazë, që gjithë jetën e tyre s’kanë bërë gjë tjetër, përpos …

Më shumë...

BIK: Sulmi i mbrëmshëm në Nice të Francës është akt barbar

BIK: Sulmi i mbrëmshëm në Nice të Francës është akt barbar

Bashkësia Islame e Kosovës ka vlerësuar se sulmi i mbrëmshëm në Nice është akt barbarë, që në shënjestër ka atakimin e parimeve të lirisë dhe vlerave qytetëruese e humane si objektiva tona të përbashkëta.  “Në këto momente të rënda solidarizohemi e mbështesim shtetin dhe popullin mik francez, duke ndier e …

Më shumë...

Franca ka shpallur zi kombëtare treditëshe për viktimat e sulmit terrorist në qytetin e Nicës

Franca ka shpallur zi kombëtare treditëshe për viktimat e sulmit terrorist në qytetin e Nicës

Kryeministri i Francës, Manuel Valls,  ka shpallur zi kombëtare treditëshe në Francë. Më 16. 17 dhe 18  korrik flamujt kombëtarë francezë do të ulen në gjysmë shtizë. “Ne do t’i bëjmë ballë luftës që terrorizmi po na e imponon”, ka thënë Manuel Valls, për gazetën “Le Figaro”. Do ta zhvillojmë …

Më shumë...